شمال کجا بریم؟
0

شهر توریستی گیلان | چمخاله

شهر چمخاله در گیلان
بازدید 1886

استان گیلان به همراه همه جاذبه های طبیعی خود در نوار سبز رنگ شمال کشور واقع شده است. کلانشهر رشت مرکزیت استان گیلان را بر عهده دارد، گیلان به دلیل وسعت پیدا کردن از شمال غربی تا شرقی از جغرافیای بسیار غنی برخوردار است. کلانشهرها و سایر شهر هایی که در گیلان واقع شده اند همگی زیبایی های بی نظیری را در جای خودشان صاحب می باشند، شهرهایی مثل آستارا که مرز بین المللی را برای گیلان فراهم می کند. مرزی بین المللی با کشور آذربایجان که در قسمت شمالی استان گیلان واقع شده است. اگر قصد دارید برای سپری کردن تعطیلات خود به استان گیلان سفر کنید، پیشنهاد میکنیم حتما مقاله بهترین مناطق گردشگری گیلان را یکبار هم که شده مطالعه کنید، با مطالعه این مقاله می توانید از تمام جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی گیلان، اقامتگاه ها و شرایط محیطی آنها اطلاع داشته باشید.

علاوه بر همه ویژگی های گفته شده، شهری در دل این استان واقع شده است با مکان های دیدنی بسیار خارق العاده که شما در کمتر جایی می توانید مشابه آن را پیدا کنید. شهری ساحلی با ادغام طبیعت کوهستانی و جلگه ای که برای طبیعت دوستان مهیج است، شهر چمخاله یا بهتر است بگوییم شهر چاف و چمخاله. چمخاله که در شهرستان لنگرود واقع شده است از یک طرف با ادامه جنگل های هیرکانی و از یک طرف توسط دریای خزر محاصره شده است و همین طبیعت بی نظیر است که چمخاله را میان گردشگران و طبیعت گردان بسیار محبوب کرده است، منتهی شده جنگل های کوهستانی به کناره های دریای خزر باعث می شود که بتوان ترکیب هر دو نوع شرایط آب و هوایی را یکجا تجربه کرد. شما با سفر به این منطقه می توانید بهترین ساحل های استان گیلان را از نزدیک مشاهده کنید، ساحل هایی با منظره هایی بی نظیر که مسافران را از کیلومتر ها دور تر به این شهر می کشاند.

در ادامه این مقاله از سایت شمال بریم قصد دارد شما را در یک سفر به شهر چمخاله همراهی کند و تمام ویژگی های زیستی، آب و هوا و تمام جاذبه های طبیعی و گردشگری را برای شما معرفی کند. پس با ما همراه باشید تا سفری کوتاه به شهر توریستی گیلان، چمخاله داشته باشیم.

شهر چاف و چمخاله

شهر چاف و چمخاله از شهرهای جدید شهرستان لنگرود می باشند، بدین سبب که در سال 1388 روستای چمخاله بنا به پیشنهاد وزارت کشور با دهستان چاف ادغام شد و توسط آن روستاهای متعددی از جمله سلطان مرادی، پیرپشته و پاپگیاده با یکدیگر ادغام شده و در آخر نام شهر چمخاله را به خود گرفتند. در آخرین سرشماری که از این منطقه انجام گرفته شده است، شهر چاف جمعیتی در حدود 1800 نفر را شامل می شود که با در نظر گرفتن خانواده ها به صورت کلی می توان 500 خانوار را برای این شهر در نظر گرفت. البته این آمار مربوط به سال 1385 می باشد و تا بدیدن روز جمعیت این شهر رشد قابل توجهی داشته و در سرشماری سال 1395 جمعیت این شهر همراه با چاف نزدیک به 9 هزار نفر با 3 هزار خانوار محاسبه شده است.  

اما در خصوص ویژگی های برجسته شهر چمخاله می توان به دلیل محبوبیت آن اشاره کرد یعنی قرار گرفتن بیشتر ناحیه های آن در کنار ساحل دریا، به خاطر همین ویژگی است که خیلی از طبیعت گردان شهر چمخاله را به نام شهر ساحلی استان گیلان می شناسند. شغلی که زیاد در این منطقه مرسوم می باشد و بیشتر اهالی مشغول به آن می باشند، صیادی و در کنار آن کشاورزی می باشد. دلایل آن هم مشخص است به خاطر استقرار در کنار آب های آزاد، یکی از مناسب ترین موقعیت ها برای صید ماهی است. علاوه بر صیادی، کشاورزی نیز گفته شد که کلا نوار شمالی کشور به دلیل مزارع کشت برنج معروف است.  جالب است بدانید شهر چاف و چمخاله بعد از انزلی که سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند، دومین شهر گردشگری و توریستی در استان گیلان می باشد که میزبان مسافران و گردشگران زیادی است. 

چمخاله گیلان

دسترسی به شهر چمخاله

مسیرهای زیادی برای رسیدن به شهر چمخاله وجود دارد، مسافران می توانند از استانهای مازندران و گیلان به این منطقه سفر کنند. بهترین مسیری که رایج است می توان به مسیر گذرنده از لنگرود می باشد، برای پیدا کردن این مسیر کافی است تا راهی استان گیلان شوید بعد از رسیدن به گیلان مسیر خود را به سمت لنگرود تغییر دهید، در فاصله 10 کیلومتری لنگرود شما می توانید در ضلع  شرقی تابلوی شهر چمخاله را مشاهده کنید یک جاده کوتاهی است و درست به شهر چمخاله منتهی می شود.

مسیری بعدی که برای رسیدن به چمخاله از آن استفاده می شود، اگر از سمت گیلان حرکت می کنید در 30 کیلومتری شرق لاهیجان می توانید تابلوی شهر چخاله را مشاهده کنید. برای راه پیدا کردن به این مسیر ابتدا باید از رشت به سمت لاهیجان حرکت کنید بعد از رسیدن حدود 25 کیلومتر را به سمت شهر لاهیجان باید طی کنید تا به ورودی شهر خمچاله برسید، از ورودی شهر تا مرکز آن در حدود 4 الی 5 کیلومتر می باشد که با طی کردن مسیر می توانید از بافت های جنگلی و پوشش گیاهی موجود لذت ببرید. 

مسیر های منتهی به چمخاله

مطالب مرتبط : راهنمای گردشگری گیلان

شرایط آب و هوایی در شهر چمخاله

همان طور که تاکنون حتما متوجه شده اید، شهر چمخاله از طبیعت و جغرافیای بسیار غنی و گسترده ای برخوردار است و شما می توانید انواع شرایط آب و هوایی را در این منطقه مشاهده کنید. در اکثر فصل های سال آب و هوای شرجی را شما می توانید در این منطقه احساس کنید، به دلیل نزدیکی و قرار گرفتن بیشتر مناطق شهر در نزدیکی دریا، آب و هوای غالب در این منطقه شرجی است. اما در مورد اینکه تنوع آب و هوایی در فصل های مختلف به چه شکلی است؟ باید گفت که در فصل های سرد سال شرایط جوی زیاد سرد نیست و بیشتر آّب و هوا به صورت معمولی و پایدار طی می شود. در مورد فصل های گرم سال شرایط جوی گرم و شرجی است .  

جاذبه های گردشگری شهر چمخاله و چاف

شهر چمخاله به دلیل وسعت و طبیعت بسیار خوب از جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیار زیادی برخوردار است و کسانی که به این منطقه سفر کنند می توانند از این جاذبه های متنوع دیدن کنند. در ادامه مقاله بیشتر در مورد جاذبه های گردشگری و طبیعی شهر چمخاله آشنا خواهیم شد. علاوه بر شهر چمخاله جاذبه های گردشگری گیلان بسیار زیبا و بی نظیر است و مقصد بسیاری از مسافران و گردشگران از سراسر ایران به خصوص تهران می باشد. 

ساحل چمخاله

یکی از محبوب ترین و بهترین مکان های دیدنی چمخاله که بیشتر مسافران با هدف بازدید از این ساحل به گیلان سفر می کنند. امکانات رفاهی و امنیت در ساحل چمخاله زیاد می باشد و به خاطر اینکه مسافران می توانند در این ساحل اقامت و یا برای مدتی اسکان داشته باشند. همین عوامل باعث شد که ساحل چمخاله در سال 1390 به عنوان بهترین ساحل با امکانات زیاد انتخاب شود. 

مناطق ساحلی شهر چمخاله

مطالب مرتبط : بهترین سواحل استان گیلان

لیلا کوه شهر چمخاله

از بهترین مکان های گردشگری گیلان و یا حتی می توان گفت بهترین ییلاق در شمال گیلان. لیلا کوه که در فاصله 3 کیلومتری از شهر چمخاله به سمت شرق واقع شده است، طبیعت این کوه بسیار زیبا و غنی است و اگر تاکنون به این کوه سفر کرده باشید، قطعا می دانید که پوشش درختی به همراه درختان میوه مانند پرتقال منظره و فضایی بسیار دلنشین را در دل کوه پدید آورده است.  

لیلا کوه از توابع شهر چمخاله

تالاب چمخاله

تالاب چمخاله را می توان بعد از ساحل آن، بهترین مکانی دانست که مسافران بازدید می کنند. حضور سالانه پرندگان بومی و مهاجر در این تالاب همچنین همجواری با ساحل های چمخاله از ویژگی های برجسته تالاب می باشد. اگر تا کنون از تالاب چمخاله دیدن نکرده اید، پیشنهاد میکنیم حتما به این نقطه از استان سرسبز گیلان سفر کنید تا تجربه ای به یادماندنی را کسب کنید. 

تالاب شهر چمخاله

مطالب مرتبط : آشنایی با ییلاق دیلمان، دروازه بهشت گیلان 

کلام آخر

شهر چمخاله از بهترین شهرهای می باشد که می توانید در طول سفر خود از استان گیلان، از آن هم دیدن کنید. شهر چاف و چمخاله به دلیل روستاهای متعددی که در ساختار خود دارد برای اقامت و حتی اسکان برای چند روز می توانید به راحتی انجام دهید. در آخر اگر این مقاله  برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

 

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *