شمال کجا بریم؟
0

جاذبه های تاریخی شمال

بازدید 617

خالی از لطف نیست اگر بگوییم طبیعت بکر و روح نواز استان مازندران به تنهایی در رقابت با جاذبه های، دیگر شهرها پیروز میدان است. حداقل که شواهد حضور پرشور مردم در هر تعطیلاتی این سخن را اثبات می کند. اگر شما نیز قصد سفر به این استان زیبا ودیدار با این جاذبه های گردشگری ناب هستید در ادامه قرار بر این است که با تمامی جاذبه های گردشگری آشناییت بیابید.

جاذبه های گردشگری ای که هر کدام در نوع خود قاب نقاشی بی مانندی است که دامان طبیعت آنرا بر ما ارزانی داشته، که در صورت عدم آشنایی با این جاذبه ها شاید پشیمانی بزرگی پس از بازگشت از سفر گریبان شما رابگیرد. پس با ما همراه باشید.

جاذبه های گردشگری مازندران در عین حال که طبیعی است از جاذبه های تاریخی و باستانی نیز برخودار است. به گونه ای اگر تصمیم بگیرید از تمامی مکان های گردشگری مازندران دیدن کنید کاری سخت از لحاظ زمانی خواهید داشت زیرا زیبایی و تعدد جاذبه های گردشگری این استان نفستان را از نهایت لذت  قطع می کند.

جاذبه های تاریخی شمال را از دست ندهید

در ادامه جاذبه های گردشگری  مورد بررسی قرار خواهیم داد و قرار بر این است هر آنچه که باید و شاید شما در سفرتان به این استان از آن دیدار کنید را به طور خلاصه معرفی کنیم.

قلعه مارکوه تنکابن

از ویژگی‌های مهم قلعه مارکوه، شبیه بودن آن به قلعه بابک است. دورنما این قلعه یکی از جذاب ‌ترین ویژگی‌های آن به حساب می ‌آید. قلعه مارکوه یکی از بناهای استراتژیکی است که از بالای آن می‌ توان تصویری زیبا از شمال تا دریا را مشاهده کرد.

تصویر کوه‌های البرز یکی دیگر از دورنماهایی است که از بالای قلعه مشاهده می‌شود. یکی دیگر از مواردی که به بازدید از قلعه و تعداد بازدیدکنندگان آن می‌افزاید قرارگیری چشمه‌های آب گرم این منطقه در کنار قلعه مارکوه است.

پل زغال چالوس

پل زغال در چالوس یکی از بی‌نظیرترین پل‌هایی است که در ایران وجود دارد. این پل چشم‌ انداز زیبایی با رودخانه ‌ای زلال و جاده‌ ای رویایی که در اطراف آن با درختان انبوه و بی‌شماری به شگفتی جلوه ‌گری می‌کند، طبیعتی خارق ‌العاده را پیش چشم همگان نمایان می‌سازد.

کوه تخت سلیمان کلاردشت

یکی از قلل مرتفع منطقه علم کوه و تخت سلیمان می ‌باشد که در منطقه کوهستانی البرز مرکزی و در استان مازندران، شهرستان کلاردشت واقع شده‌است. رایج‌ ترین مسیر صعود به آن جبهه جنوبی است که از منطقه علم ‌چال و گردنه شانه‌ کوه عبور می‌کند.

کوه ‌های منطقه تخت سلیمان سرچشمه رودخانه‌ های مهمی مانند سرد آبرود، پراچان، ناریان، الموت رود، گرمارود، ازارود و رودهای دره ‌های دوهزار و سه‌ هزار می‌باشند. در حال حاضر کوه‌ های تخت سلیمان دارای بزرگترین مجموعه از یخچال ‌های کوهستانی در ایران هستند.

کاخ صفی آباد بهشهر

یکی از زیباترین بناهای تاریخی استان مازندران و جاهای دیدنی بهشهر، کاخ صفی آباد است که به دستور شاه‌ عباس اول بنا شد.

این کاخ که شامل کاخ و باغ بزرگی است، از یادگارهای به‌ جامانده از دوران صفوی و سلطنت شاه عباس به شمار می‌آید. دلیل نام‌ گذاری کاخ به صفی‌ آباد، علاقه شاه‌ عباس به فرزندش بود.

باغ چشمه عمارت بهشهر

باغ چشمه عمارت، که یکی از باشکوه ترین باغ های صفویه در اشرف البلاد بوده به دستور شاه عباس ساخته شده و از اهمیت تاریخی ویژه ای برخوردار است.

در طبقه همکف این ساختمان آجری چشمه ای از دل زمین فوران میزند و برای همین به آن کاخ چشمه و یا آنگونه که در روزگار صفوی نامیده می شد چشمه عمارت گفته اند.

ازبرجستگی‌های دیگر هنر معماران چیره‌ دست کاخ چشمه در روزگار صفویان این است که در لای دیوارهای اشکوب و همکف به اشکوب بالا، حفره‌هایی ساخته‌ اند که با به کارگیری تکنیک آوا شنودی، صدای موسیقی گروه نوازندگان که هنگام جشن‌ها، به ‌ویژه در موسم نوروز که گرداگرد چشمه می ‌نواخته‌ اند، بالا رفته و در سراسر بنا، زیبا و شاعرانه پژواک داشته است.

باغ چهل ستون اشرف بهشهر

باغ چهلستون اشرف یا پارک ملت بهشهر یا باغ ‌شاه بهترین گزینه برای خلاصی از هیاهوی شهر ها، رفع خستگی و قدم زدن است. با بازدید از این پارک با یک تیر دو نشان می ‌زنید و علاوه بر بازدید از فضای سبز باغ، از عمارتی تاریخی که در آن قرار گرفته است نیز دیدن خواهید کرد.

آتشکده کوسان بهشهر

آتشکده کوسان  یک اثر تاریخی برجا مانده از دوره های تاریخی پس از اسلام است. کوسان اسم شخصی است که در زمان های قدیم در این خطه سرسبز زندگی می کرده است.در آتشکده سکه های از دوره ساسانی، نیز پیدا شده که این خود ثابت می کند که این بنای تاریخی از دوره ساسانی بوده است.

آتشکده کوسان اثری تاریخی واقع در روستای کوهستان میباشد. روستای کوهستان در یکی از شهرستان های استان مازندران به نام بهشهر قرار گرفته است.

کشتی صفوی بهشهر

کشتی 400 ساله بندر امیر آباد بهشهر، یکی از جاذبه های گردشگری استان مازندرانه که به دوره صفویه تعلق دارد. باستان شناسان متعقدند کاربری این کشتی باربری بوده. کشتی های غرق شده در نزدیکی بندرهای ایران، از جمله موضوعات باستان شناسی زیرآب هستند که هنوز به طور جدی، به آن پرداخته نشده .

باستان شناسان خروج کشتی صفوی از آب را صلاح نمی دانند و معتقدند فرو رفتن بخش عظیمی از کشتی صفوی مکشوفه مازندران به زیر ماسه ها، بهترین موقعیت را برای حفاظت از کشتی صفویه وجود آورده است.

پل محمد حسن خان

پل محمد حسن خان یکی از آثار تاریخی و مکان های دیدنی بابل است که قدمت آن به اوایل حکومت کریم خان زند بازمی‌گردد. این اثر به دلیل احداث آن توسط جد آقا محمد خان قاجار محمد حسن ‌خان، پس از پیروزی بر کریم‌ خان زند و تصرف شهر بابل و نیز دیگر نقاط مازندران، برای قدردانی از مردم بابل، این پل را روی رودخانه‌ بابل احداث کرده است.

کاخ سلطنتی بابل

در جنوب شهرستان بابل، درون باغ باصفا و بسیار زیبایی که امروزه محل دانشگاه پزشکی استان مازندران است، عمارتی تاریخی، باشکوه و مجلل به نام کاخ سلطنتی بابل قرار گرفته است که متعلق به دوران پهلوی است.

کاخی متشکل از دو طبقه و دارای اتاق‌ هایی بسیار و سالن‌ هایی متعدد است که از ویژگی‌ های قابل توجه در ساخت آن، تزئینات زیبا و خیره‌ کننده‌ ای است که به صورت گچبری‌های زیبا و هنرمندانه اجرا شده است.

کلام آخر

اینها تنها بخشی از جاذبه های تاریخی و گردشگری شمال ایران بودند که می توانید در هنگام سفر به جاذبه های تاریخی شمال و دیدن کردن از آنها زمان کمتری برای یافتن این مکان ها صرف کنید.

جاذبه های تاریخی دیگری مانند برج رسکت، خانه کلبادی، عمارت فاضلی، حمام وزیری، حمام سردار جلیل، برج سلطان زین العابدین، خانه رمدانی و… هستند که مقصد بسیاری از مسافران و گردشگران بوده است که توانسته رضایت بسیاری از آنها را جلب کند.

بیشتر بخواهید: 

جاذبه های دیدنی شمال

سوالات رایج درباره جاذبه های تاریخی شمال کشور

معروف ترین جاذبه های تاریخی شمال کدامند؟

کاخ صفی آباد و قلعه مارکوه از معروف ترین جاذبه های تاریخی شمال هستند .

زیباترین جاذبه های تاریخی شمال کدامند؟

کاخ سلطنتی و آتشکده کوسان از زییبا ترین جاذبه های تاریخی شمال هستند.

{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “FAQPage”,
“mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “معروف ترین جاذبه های تاریخی شمال کدامند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “کاخ صفی آباد و قلعه مارکوه از معروف ترین جاذبه های تاریخی شمال هستند .”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “زیباترین جاذبه های تاریخی شمال کدامند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “کاخ سلطنتی و آتشکده کوسان از زییبا ترین جاذبه های تاریخی شمال هستند.”
}
}]
}

درباره “جاذبه های تاریخی شمال” بیشتر بخوانید:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *