شمال کجا بریم؟
0

معرفی روستای فیلبند

معرفی روستای فیلبند
بازدید 575

گاهی لازم است افکار و نگرانی های خود را کنار بگذاریم تا به ذهن خود فرصت تجدید و بازگشت دوباره به زندگی را بدهیم. به همین دلیل است که امروز شما را به سفری آرام و با طراوت می بریم. به یکی از زیباترین روستاهای ایران سفر خواهیم کرد. مقصد امروز روستای فیلبند در استان مازندران است. یک دهکده دیدنی با منظره ای از ابرها به شما انرژی می دهد که مدت هاست از دست رفته است و دوباره احساس خوبی در شما ایجاد می کند. در این سفر با ما همراه باشید.

روستای فیلبند

فیلبند روستایی از توابع بخش بندپی شهرستان بابل در استان مازندران ایران است. جمعیت آن در سرشماری سال ۱۳۸۵، ۸ نفر و در ۴ خانوار بوده است. این روستا در ارتفاع حدود 2300 متری از سطح دریا واقع شده است. فیلبند در ضلع شرقی مازندران به بام استان معروف است. در این روستا زمستان خیلی زود شروع می شود و دیر به پایان می رسد. مثل برج دیده بانی زیر چشمان شما پهناور است.

معرفی روستای فیلبند

علت نام گذاری روستای فیلبند

برخی بر این باورند که از آنجایی که هوای این منطقه در زمستان بسیار سرد و طاقت فرسا است، هیچ فیلی نمی تواند در اینجا زنده بماند، به همین دلیل نام آن (فیل استپر) است. اما چون در ایران فیل وجود نداشت اعتباری به آن داده نشد. در روایتی دیگر نیز آمده است که واژه فل در گویش زبانی مردم محلی به معنای «خستگی» و واژه «بند» به معنای «غرق کننده» است.

از آنجایی که مسیر رسیدن به روستا بسیار سخت است، به دلیل ارتفاع زیاد و تپه های شیب دار، به این نام خاص شهرت یافته است. هنوز هم برخی از مردم این روستا را با نام های فوریه و یا (فیل استپر) صدا می کنند.

معرفی روستای فیلبند

سفر به اقیانوس ابر

فیلبند یکی از زیباترین روستاهای نواحی شمالی ایران است که یکی از بهترین جاهایی است که می توانید در ایران ببینید. تنوع آب و هوا، زیبایی طبیعت، خانه های رنگارنگ، مناظر عجیب و دیدنی در روستای فیلبند جذاب است. یکی از معتبرترین مناطق بابل. اینجا یکی از نادرترین مکان هایی است که می توانید پدیده های اقیانوس ابرها را تماشا کنید.

حتی مردم محلی در ماه های گرم سال به فیلبند ایران سفر می کنند و از هوای خنک آن منطقه لذت می برند. اما برعکس در فصل زمستان به دلیل سرما و برف سنگین خالی از سکنه می شود و تعداد کمی از مردم در این روستا باقی می مانند.

 ویژگی های فیلبند

در اکثر روزها ابرها ارتفاع کمتری نسبت به ارتفاع روستا دارند. اما در چنین مواقعی تماشاگران خود را بر فراز ابرها ایستاده می بینند و ابرها را طوری می بینند که انگار دریای بی پایانی هستند که زیر پایشان می چرخد. گاهی این ابرها بیشتر بالا می روند و روستا را در اعماق خود می بلعند و بازدیدکنندگان را به مهمانی رویا و خیال و خیال دعوت می کنند.

بهترین کاری که در سفر به روستای فیلبند می توانید انجام دهید، عکس گرفتن از مناظر مختلف طبیعت بکر است. بیشتر از همه، اقیانوس ابرها و منظره طلوع و غروب خورشید از کوه ها و جنگل ها برای عکاسی در روستا بسیار دیدنی است. طبیعت باورنکردنی روستای فیلبند باعث می شود که برای همیشه بخواهید در آن قدم بزنید.

معرفی روستای فیلبند

لذت زندگی در فیلبند

صدای زنگ گوسفندان محلی، مه غلیظ یا بوی باران، می تواند به شما احساس شادابی و سرزندگی بدهد. یکی از مسیرهایی که می توانید برای گشت و گذار طی کنید، مسیر کوه های سنگی است، اما مراقب باشید بدون راهنماها و تجهیزات محلی به این سمت نروید. بهتر است برای راحتی در گشت و گذار در فیلبند از لیدر های محلی این شهر استفاده کنید.

با این وجود، دیدن این ابرها تنها جاذبه ای نیست که در این روستا یافت می شود. در روزهایی که هوای روستا ابری و مه آلود نیست، باز هم می توان در ارتفاعات این روستا ایستاد و دورترین مناظر را تماشا کرد و از آن لذت برد. بخصوص دیدن بلندترین قله ایران، دماوند حیرت انگیز است.

این روستا در فصول بهار و تابستان بیش از ظرفیت خود پذیرای میهمانان است، بنابراین یافتن مکان در این دو فصل کار آسانی نیست و علاوه بر آن فیلبند هتلی ندارد. اما با اجاره خانه های محلی مانند کلبه و اقامتگاه های بومگردی می توانید شب را در روستا سپری کنید همچنین کمپینگ در چشم انداز روستا در فصول گرم سال محبوب ترین نوع اقامت در فیلبند است.

معرفی روستای فیلبند

چرا این روستای خاص؟

شمال ایران بسیار زیباست. کشوری سرسبز که در هر گوشه از طبیعت خود زیبایی جادویی را به نمایش می گذارد. در میان این دیدنی‌ها که در سال‌های اخیر رواج یافته، روستای فیلبند در استان مازندران خودنمایی می‌کند. فیلبند در زمستان به دلیل سرما و بارش شدید برف خالی است. فقط تعداد کمی از مردم در زمستان در روستا می مانند. ارتفاع 2300 متری آن را مرتفع ترین روستای شرق استان مازندران کرده است و بسیاری از آن به عنوان بام شرقی مازندران یاد می کنند.

مهمترین و جذاب ترین ویژگی این روستا ابرهایی است که بیشتر روستا را پوشانده و چشم اندازی فوق العاده به آن می بخشد. گردشگران زیادی برای تماشای این ابرها به این روستا می آیند و با منظره ای خارق العاده از شهر به خانه باز می گردند.

معرفی روستای فیلبند

بازدید از طبیعت روستا

حیف است که این همه راه بیایی، اما در خانه بمانیم و طبیعت این منطقه را در بهترین حالت خود تجربه نکن. خانه را ترک کنید و با طبیعت یکی شوید. تماشای مردم محلی و رعایت برنامه های روزمره آنها می تواند این سفر را ارزشمند کند. یکی از مسیرهایی که می توانید برای گشت و گذار طی کنید، مسیر منتهی به روستای سنگ چال است.

کوهنوردی در فیلبند

یکی از جاذبه هایی که گروه های مختلف گردشگران در سفر به روستا تجربه می کنند، کوهنوردی است. یکی از تفریحاتی که گروه های مختلف گردشگران در سفر به روستای فیلبند آن را تجربه می کنند، کوهنوردی و صعود به قله های اطراف این روستا است. توجه داشته باشید که این فعالیت ها فقط باید با یک گروه آشنا به منطقه و تجهیزات و آماده سازی کامل همراه باشد.

عکاسی در فیلبند

بهترین کاری که در سفر به این روستا می توانید انجام دهید این است که از مناظر مختلف این طبیعت بکر عکس بگیرید اما بیشتر از همه ابرها گردشگران را برای عکس گرفتن جذب می کنند. اقیانوس ابرهایی که آرام آرام از جلوی چشمانشان می گذرد. در کنار این منظره، طلوع و غروب خورشید بر فراز کوه ها و جنگل ها دیدنی است و از این رو تصویری بی عیب و نقص ایجاد می کند. ما سعی خواهیم کرد چیز دیگری را خراب نکنیم. این زیبایی را فقط باید دید و تجربه کرد.

معرفی روستای فیلبند

فصل سفر

بهترین زمان سفر به فیلبند در فصل بهار و تابستان است که گرما به نسیمی خنک و مطبوع تبدیل می شود و آن را کاملا قابل تحمل می کند.

فصل بهار کنار ویژگی‌های جذاب روستا، آب و هوای آن نیز در فصل بهار آن را خاص‌تر کرده است. در این فصل، با باران و برف، تگرگ و نور خورشید، رنگین کمان و باد که همه در یک روز اتفاق می‌افتند شگفت‌زده خواهید شد. خلاصه اینکه در فصل بهار از وضعیت استان مازندران شگفت زده خواهید شد.

در تابستان هوا خیلی گرم نیست و گاهی سرد است. مناظر به تنهایی باعث می شود تمام مشکلات خود را فراموش کنید. در فصل پاییز هوا برای مردم محلی و گردشگران بسیار سرد و غیرقابل تحمل است. روستا در این فصل خاص تقریبا خالی خواهد بود.

اما در فصل زمستان هوا بسیار سرد و طوفان های سهمگین است به همین دلیل هیچ کس نمی تواند در این زمان از سال در روستا بماند.

کلام آخر

ما در این مقاله از شمال بریم به معرفی جاذبه های دیدنی و مناظر طبیعی و بکر روستای فیلبند پرداختیم. فیلبند دهکده ای گمشده در ابرهاست. فیلبند به دلیل طبیعت دست نخورده و حس گم شدن بالای ابرها شهرت دارد. در این روستایی که مرغ‌ها آزادانه پرسه می‌زنند و مردم محلی بی‌خیال به کارهای روزانه‌شان می‌پردازند.

در حالی که در ابرهای سفید پف‌کرده‌ای احاطه شده‌اند، هر ثانیه را دوست خواهید داشت. پر از علفزارهای دامنه تپه پر از گوسفندان در حال چرا و کلبه هایی که از پشت درختان اوج می گیرند، آخر هفته اینجا نوید می دهد که ذهن شما را آرام کند و مشکلات شما را از زندگی شهری بزرگ دور کند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *