شمال کجا بریم؟
0

جاذبه های دیدنی آمل | مازندران

دیدنی های آمل
بازدید 1174

یکی از از مقصدهای گردشگری خیلی مهم که همیشه در لیست ایستگاه های گردشگری مسافران می توانید پیدا کنید، شمال ایران، نوار سبز رنگ به همراه شرایط جوی و محیطی بسیار متنوع که اگر از سمت شمال غرب تا شمال شرق حرکت کنید، شرایط جغرافیایی بسیار متنوعی را تجربه خواهید کرد. بافت های جنگلی با گونه های گیاهی بسیار کمیاب که شاید فقط در شمال ایران شرایط برای زیست آنان فراهم است. اما منظور از شمال ایران دقیقاٌ کجاست؟ کدام استان ها را شامل می شود؟ در ادامه مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

استان های مازندران، گیلان و گلستان را می توان شمال کشور ایران حساب کرد، هستند به غیر از این استان ها که جزو شمال ایران حساب می شوند ولی چون بیشترین تراکم و محدوده برای این استان ها می باشد، ذکر شده است. در بین این مناطق غنی، استان مازندران از ظرفیت به خصوصی برخوردار است، ظرفیت های گردشگری، طبیعت و موقعیت جغرافیایی بسیار ناب که در کمتر نقطه ای از ایران شاهد اینگونه از جغرافیا هستیم.

جنگل های وسیع و بزرگ که اطراف مازندران را محاصره کرده است به همراه بافت کوهستانی که امتداد آن در شمال استان به خط ساحلی خزر منتهی می شود، همه این ویژگی ها در یک استان پدید آمده است و این یکی از نقطه های قوت مازندران می باشد. شما می توانید از آب و هوای کوهستانی شرق و جنوب شرقی مازندران به سمت شمال آن یعنی جایی که بافت کوهستانی تبدیل به دشت ها و ییلاق های وسیع می رسد و سرانجام آن به دریای خزر با آب و هوای مرطوب و شرجی ختم می شود. سفر کنید و یک تجربه بی نظیر از مسافرت خود در استان مازندران داشته باشید. همچنین اگر علاقه مند به آشنایی بیشتر با جاذبه ها و گردشگری مازندران می باشید، پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین جاذبه های طبیعی استان مازندران را مطالعه کنید.

حال در این مقاله از شمال بریم قصد داریم به بررسی و معرفی جاذبه های شهرستان آمل، استان مازندران بپردازیم. شهرستان آمل که از قدمت و تاریخچه بسیار شکوه مندی برخوردار است و در کنار آن جاذبه های دیدنی و گردشگری که هر ساله مسافران زیادی را از سراسر ایران به این نقطه از مازندران می کشاند. در ادامه مقاله به معرفی بیشتر این شهرستان می پردازیم پس با همراه باشید تا یک سفر یه آمل مازندران داشته باشیم.

آمل کجاست؟

شهرستان آمل را می توان از جمله شهرستان های مرکزی استان مازندران شمرد، اگر به نقشه هم نگاه کنید کاملاٌ متوجه خواهید شد که شهرستان آمل با قرار گرفتن در میان شهرستان های چالوس و شهر ساری بخش مرکزی مازندران را پوشش داده است. شهرستان آمل با مساحتی در حدود 3100 کیلومتر مربع از سمت شمال با روستای محمود آباد، از سمت شرقی با شهرستان بابل و از سمت شمال شرق با فریدونکنار و بابلسر همسایه می باشد. همچنین اگر قصد سفر به استان مازندران را دارید، پیشنهاد می کنیم مقاله آشنایی با مسیرهای دسترسی به استان مازندران را مطالعه نمایید.

شهرستان آمل

با تاریخچه آمل آشنا شوید

اگر نگاهی به تاریخچه شهرستان آمل بیاندازیم به سادگی متوجه خواهیم شد که آمل یکی از قدیمی ترین شهرها در ایران است که در زمان های بسیار قدیم و در بسیاری از حکومت ها از اهمیت زیادی برخوردار بود. استان مازندران به دلیل محصولاتی مناسب مانند انواع میوه ها و آبزیان کمیاب در صادرات نیز خوب عمل می کند ولی این آمل است که کار صادرات را برای استان بسیار ساده می کند هم به دلیل موقعیت قرار گیری و هم اینکه خود آمل در ایران به نام پایتخت پرتقال شناخته می شود و محصولات این شهرستان به اکثر کشور های آسیا به خصوص کشورهای عربی صادر می شود، این موضوع از زمان های قدیم برای بسیار از حکومت ها اهمیت داشت و به همین خاطر از آمل به عنوان یک ایستگاه برای تجارت استفاده می کردند. شهرستان آمل در دوره حکومت علویان به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده بود؛ علاوه بر دوره علویان در زمان بهرام گور، پانزدهمین شاه ساسانی به عنوان تختگاه ربع مسکون شناخته شده است.

مطالب مرتبط : جاذبه های تاریخی مازندران

جاذبه های آمل را بشناسید

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شده، شهرستان آمل یکی از بخش های غنی استان مازندران است که هم از جاذبه های تاریخی و هم جاذبه های طبیعی و گردشگری برخوردار است. شهرستان آمل به دلیل قرار گیری در ارتفاع حدود 80 متری از سطح دریا شرایط جوی نسبتا شرجی دارد در ماه های مختلف سال زیاد شاهد گرما و یا سرمای زیاد نمی شود به همین دلیل است که گردشگران زیادی به خصوص در فصل های بهار، تابستان و پاییز به این شهرستان سفر می کنند. در کل آمل هم از لحاظ آب و هوا و هم جاذبه های گردشگری و طبیعی به خصوص خود بسیار طرفدار دارد که در ادامه به معرفی برخی از محبوب ترین آنها می پردازیم.

مطالب مرتبط : جاذبه های گردشگری مازندران در پاییز

قله دماوند

کوهی در دل مازندران، شهرستان مازندران که بلندترین کوه در ایران و سومین آتشفشان مرتفع و بزرگ در بین قاره های آسیا، اروپا و آفریقا می باشد. دماوند که در اکثر داستان های حماسی و تاریخی ایران به آن اشاره شده است در جنوب دریای خزر در منطقه لاریجان شهرستان آمل واقع شده است. ارتفاع این کوه در حدود 5600 متر می باشد و یکی از بهترین و مناسب ترین موقعیت های کوهستانی است که علاقه مندان و کوهنوردان می توانند از این منطقه هم برای صعود و هم برای تمرین استفاده کنند. دماوند در سال 1387 به عنوان اولین جاذبه و اثر طبیعی در فهرست آثار های طبیعی ملی ثبت شد.

وقتی از بلندی قله دماوند سخن به میان می آید یعنی شما می توانید در روز های صاف و بدون آلودگی هوا، گرد و غبار از استان های تهران و قم شاهد این قله باشید. محل دقیق این قله در 25 کیلومتری شمال غربی شهر دماوند و 65 کیلومتری جنوب غرب شهرستان آمل می باشد.

صعود به قله دماوند

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

پارک جنگلی میرزا کوچک خان جنگلی که بعد از پارک جنگلی نور دومین پارک جنگلی بزرگ در شمال کشور و استان مازندران می باشد، در 20 کیلومتری شهرستان آمل در منطقه رزکه واقع شده است. از جمله امکانات این پارک جنگلی می توان به مرتع جنگلی، اقامتگاه، چشمه آب سرد و آبشار ماهان اشاره کرد. به دلیل مورد توجه قرار گرفتن از سوی مسافران و گردشگران، مدیریت این پارک جنگلی که بر عهده اداره منابع طبیعی شهرستان آمل است، در حدود 55 واحد سوئیت را برای اسکان مسافران ساخته است. از جمله ویژگی های مهم این پارک جنگلی هم می توان به عبور رودخانه هراز از کنار این پارک جنگلی و همچنین قرار گیری در حوزه شرقی جاده هراز اشاره کرد.

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

آبشار شاهان دشت

اگر می خواهید بدانید که بزرگترین آبشار شاهان دشت در استان مازندران کجاست، باید گفت که آبشار شاهان دشت بزرگترین آبشار مازندران می باشد. این آبشار که در 67 کیلومتری از شهرستان آمل قرار دارد، ارتفاعی در حدود 52 متری را به خود اختصاص داده و شما می توانید این آبشار را با گذر از جاده هراز مشاهده کنید که از به سمت روستای شاهاندشت سرازیر است. برای رسیدن به آبشار شاهان دشت کافی است که از پل روستای وانا در مسیر هراز عبور کرده و مسیر روستای شاهاندشت را ادامه دهید بعد از رسیدن به روستا در حدود 20 دقیقه مسیر پیاده تا آبشار فاصله دارید که می توانید از طریق تابلو های راهنما به سمت آبشار هدایت شوید.

آبشار شاهاندشت

مطلب مرتبط : معرفی ییلاق چمستان

جاذبه های تاریخی آمل

شاید تاکنون متوجه شده باشید که آمل یکی از تاریخی ترین و با قدمت ترین شهرهای ایران بوده است و از دیر باز مورد توجه بسیاری از شاهان قرار گرفته است. اکنون می خواهیم مواردی را هم از محبوب ترین جاذبه های تاریخی آمل برای شما معرفی کنیم.

موزه تاریخ آمل

موزه تاریخ آمل که یکی از جامع ترین موزه های تاریخ استان مازندران محسوب می شود در اواسط سال 1387 بعد از اینکه اداره دارایی آمل به یک ساختمان جدید انتقال یافت، انجمن و هیئت مدیریه سازمان میراث فرهنگی تصمیم گرفتند که این ساختمان را به موزه تاریخ آمل تبدیل کنند. موزه تاریخ آمل که در یک ساختمان 3 طبقه ایجاد شده است و دسته بندی های متنوعی مثل مردم شناسی، اسناد تاریخی و گالری آثار باستانی را شامل می شود. آدرس دقیق این موزه بدین صورت است که در جنب پل معلق در خیابان آزادی واقع شده است.

موزه تاریخ آمل

غارهای دست کند

شاید در مسیر سفر خود به آمل با کوه هایی مواجه شوید که حفره های متعدد و نسبتاٌ بزرگی بر روی خود دارد، در واقع این حفره ها همان غارهای دست کند می باشد که از زمان های بسیار قدیم که تاریخ مشخصی نمی توان برای آن مشخص کرد، به عنوان یک پناهگاه مورد استفاده قرار می گرفت. برخی از این حفره ها در امتداد هم ساخته شده اند و به یکدیگر دسترسی دارند ولی برخی دیگر نه، و تنها یک مسیر رفت و برگشت دارند. آدرس دقیق این جاذبه تاریخی بدین صورت است که در 90 کیلومتری از شهرستان آمل واقع شده است و برای سفر به آنجا کافی است که از شهرستان آمل به سمت روستای پلمون حرکت کنید. در مسیر تابلوهای راهنما شما را به سمت این غارهای دست کند هدایت می کند.

غارهای دست کند در آمل

کلام آخر  

شهرستان آمل یکی از بهترین موقعیت های مکانی است که می توانید در طول سفر خود از استان مازندران، بازدید کنید و از جاذبه  های حیرت انگیز این شهرستان دیدن کنید. در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید با اطرافیان و طبیعت دوستان به اشتراک بگذارید و نظرات و پیشنهادات خود را نسبت به این مطلب برای ما بنویسید.

 

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *