شمال کجا بریم؟
5

جاذبه های دیدنی شمال

بازدید 2076

شمال کشور با طبیعت بکری که دارد خواهان زیادی در میان گردشگران و جنگل نوردان دارد. فرقی هم ندارد کدام شهر آن باشد . هر شهری که قدم بگذارید از جاذبه های دیدنی و بکر شمال کشور به وجد خواهید آمد.

همین دلیل وجود طبیعت زیبا و سرسبز کافیست تا باعث شود در هر تعطیلاتی از هر کجای کشور مسافران زیادی راهی شمال کشور شوند. از کرانه غربی تا شرقی سواحل دریا خزر  شما شاهد جاذبه های بسیاری از همه نوع خواهید بود.

در آخرین آمارگیری مسافران ورودی به شمال کشور پیش از ورود کرونا به داخل کشور 15 میلیون مسافر به دو استان ساحلی دریای خرزسفر کرده بودند که تنها 12 میلیون نفر آنها سهم استان مازندران بوده است.

اما بعد از ورود کرونا به داخل کشور این اعداد و ارقام کاهش یافتند اما آمار به عدد صفر نرسید که ورود حدود 2 میلیون و 600 هزار مسافر در سال 1399 به استان های شمالی کشور ثبت شد.

اینها همه تنها گوشه ای از دلایلی بودند که شما را مجاب به سفر به استان های شمالی کشور می کنند. که در ادامه انواع مکان های دیدنی شمال کشور را فارغ از نام شهر یا استان بررسی خواهیم کرد.

هر گاه نام مسافرت به میان می آید  همه ذهنمان به سمت شمال کشور جذب می شود . وقتی هم تصمیم به سفر به شمال کشور می گیرید باید در انتخاب های خود بیشترین دقت را انجام دهید زیرا تعدد جاذبه های گردشگری این دو استان ساحلی یعنی گیلان و مازندران شما را حسابی دودل خواهد کرد. حق هم دارید زیرا جاذبه هایی نیستند که بتوان به سادگی از روی آنها رد شد و نادیده شان گرفت اما نگران نباشید ما در ادامه تمام تلاشمان را خواهیم کرد با معرفی بهترین ها سفر خوبی برای شما ارمغان بیاوریم.

برای راحتی شما عزیزان نسبت به اطلاع از جاذبه های گردشگری شمال کشور دسته بندی ایم مکان ها به صورت زیر است:

جنگل ها                                 آبشار ها                              پارک های جنگلی          

جاذبه های دیدنی شمال را از دست ندهید

جنگل ها

بر هیچکس پوشیده نیست که جنگل های شمال کشور است که دلیل اصلی مسافرت اکثر گردشگران به این مناطق است.

جنگل دالخانی (دالان بهشت)

جنگلی که مه سر تاسر آنرا پوشانده است و از جذابیت بالایی برخوردار است که همین ویژگی آنرا به دالان بهشت ملقب کرده است. ویژگی دیگر این جنگل خنک و متعادل بودن اب و هوا در داخل این جنگل حتی در گرم ترین روز های ممکن است.

این جنگل در 7 کیلومتری رامسر قرار داشته و دارای دورنمایی از ییلاق های اطراف این جنگل را داراست.

جنگل دوهزار

جنگل دو هزار یکی از دیدنی ترن جنگل های شمال کشور است که در شهر تنکابن قرار دارد. این جنگل با دامنه وسیعی که دارد به کوه سیالان متصل می شود و به همین دلیل در روز های گرم تابستانی از هوایی خنک و دلپذیر برخوردار است.

اگر قصد دیدار از این جنگل را دارید می توانید از رودخانه این جنگل نیز دیدن کنید. ویژگی دیگر این جنگل داشتن مناطق مرتفعی ایست که باعث جذابیت بیش از حد اما مشکلاتی هم چون کاهش سطح اکسیژن را نیز در بر دارد.

جنگل سه هزار

اگر شما قصد سفر کردن به جنگل دو هزار را دارید حتما از جنگل سه هزار نیز دیدن کنید. زیرا این دو جنگل مکمل یدیگر بوده و ویژگی های دیدنی این دو جنگل همدیگر را کامل می کنند.

جنگل سه هزار با دارا بودن آب های معدنی هر ساله گردشگرانی را به خود جذب می کند. گردشگرانی که لذت بردن و درمان بیماری های پوستی و درد های مصلی را یکجا دریافت می کنند. از دیگر جاذبه  های دلپذیر جنگل سه هزار می توان به پارک جنگلی چالدره، غار دانیال، آبشار فرهاد جوی و آب گرم معدنی فلک ده نام برد.

جنگل ارفع ده

ارفع ده جنگلی بکر با فضایی خاص در منطقه سوادکوه مازندران است که مه غلیظ عنصر جدایی ناپذیر این جنگل زیباست. این جنگل با دارا بودن فضایی به شدت طبیعی و دست نخورده باعث وجود انواع گونه های گیاهی وحشی و گونه های متفاوت درختان است.

شما می توانید در سه فصل ابتدایی سال از این جنگل دیدن کنید اما در فصل زمستان اصلا سفر به این جنگل توصیه نمی شود دلیل آن هم بارش شدید برف در ارتفاعات این منطقه است. شما می توانید در اوقات اضافی خود از غار اسپهبد خورشید و روستای کمر پشت در اطراف این جنگل دیدن کنید.

جنگل های راش

جنگل های راش منبع عظیمی از درختان مرتفعی است که تنها گونه این درختان از نوع راش است که دامنه وسیعی را دربر گرفته است. این جنگال با داشتن آبشار ها و رودخانه ها باعث ایجاد فضای دلپذیر و آرامش بخش می شود.

 چنگل های انجیلی

درختان بلند قامت و قواره دار انجیلی تمام نقاط این جنگل را سراسر پوشانده است. از مهم ترین جاذبه های این جنگل می توان آبشار ولیلا را نام برد. این آبشاردر عمق حدوداٌ 2 کیلومتری به درازای جنگل ادامه دارد.

جنگل لاجیم

این جنگل از کهن ترین جنگل های مناطق شمالی است. جنگل لاجیم به روستایی لاجیم نزدیک است که در 30 کیلومتری شمال شرقی پل سفید واقع شده است. جنگل لاجیم نیز دارای دامنه وسیعی است که جنگل های آچو،جنگل های اتو و پیر نعیم و سوخته سرا را در بر می گیرد.

جنگل الیمستان

قلعه الیمستان و جنگل الیمستان در شهر آمل قرار دارد که الیمستان به طبیعت بکر، مراتع سرسبز و درختان زیبا مشهور است. نام الیم به دلیل رویش گیاهی به نام الیمار است. گیاه الیم در اوایل اردیبهشت ماه شروع به رویش در سرتاسر جنگل می کند که شبیه پیازچه می باشد.

جنگل لفور

جنگل لفور تماما شامل جویبار ها،آبشار های بلند، چشمه سار ها و رودهای زیبا و جذاب را شامل می شود. جنگل لفور بخشی از جنگل هیرکانی جنوب دریای خزر را شامل می شود.

برخی از زمین شناسان معتقدند این جنگل متعلق به دوره ژوراسیک می باشد و شامل خانواده ای از گونه های مختلف گیاهی می شود که حدود 80 نوع گونه گیاهی را داراست.

جنگل قادیکلا

اینبار نوبت جنگل های زیبا و دلپذیر قائمشهر است. مرداب و جنگل زیبای قادیکلا مکان دیدن و لذت بردن بسیاری از گردشگران قائمشهر است. از زیبایی های این جنگل و مرداب، نیلوفر های آبی هستند که در سطح مرداب به چشم می خورند.

هر چقدر هم از جنگل های پربار و سرسبز شمال کشور گفته شود هیچ موقع نمی توان حق مطلب را ادا کرد و تنها راه این کار، دیدن از نزدیک این جاذبه های لذت بخش و جذاب است که ما تنها گوشه ای بهترین جنگل ها را به شما پیشنهاد دادیم. درادامه به معرفی آبشار های این منطقه می پردازیم.

آبشار ها

یکی از ویژگی های پربار بودن و سرسبز بودن جنگل ها وجود آنها در ارتفاعات است که همین دلیل سبب وجود رودخانه ها و دریاچه ها می شود. زمانی که این رودخانه های به مکان های  مرتفع می رسند باعث ایجا آبشار هایی باور نکردنی در دل این جنگل ها می شوند که در ادامه به معرفی 5 آبشار برتر شمال کشور می پردازیم.

آبشار آب پری

یکی از جذاب‌ترین آبشارهای مازندران است که نزدیک به کجور و یوش جاری است. رانش زمین در این منطقه و پخش شدن سنگ ‌های کوچک روی دامنه کوه باعث ایجاد بستری ساخته شده از سنگ شده است. پس در واقع آب پری یک آبشار نیست.

آبشار اوبن

این آبشار در اعماق جنگل دودانگه ساری جریان دارد که خود نیز یکی از جاهای دیدنی مازندران است. اوبن از چشمه پرخروش ابتدای آن نشات می گیرد که تنها ویژگی آن زیبایی آبشار و چشمه نیست جذابیت آن در پویش گیاهی اطراف این جاذبه گردشگری است.

 آبشار دارنو

نوبت آبشار های نوشهر می رسد. این آبشار یکی از مجموعه هفت آبشار استان مازندران می باشد. این آبشار دارای ویژگی هایی از قبیل ارتفاع 25 متری است که از این حیث این آبشار را از منحصر به فرد ترین ها تبدیل می کند. این آبشار به دریاچه فراخین نیز نزدیک است.

آبشار گزو

جنگل‌های انبوه، صخره‌های تیز باابهت و آب‌وهوایی مطبوع، این آبشار را در زمره محبوب‌ترین و هیجان‌انگیزترین آبشارهای ایران قرار می‌دهد. گزو ۵۳ متر ارتفاع دارد و شالی از آب زلال و گوارا آن را از نوک صخره‌ها به قلب بازدیدکنندگان آن وصل می‌کند.

آبشار سنگ درکا

این آبشار در یکی از توابع بخش مرکزی شهر سر¬سبز و پربار آمل قرار دارد. این محل در دهستان   بالا خیابان لیتکوه قرار دارد. این آبشار در نزدیکی روستایی زیبا به همین اسم قرار دارد که از این حیث نیز این آبشار را دیدنی کرده است.

این آبشار بهترین گزینه ممکن برای کسانی است که می خواهند در فصول گرم از آب و هوای ان لذت برده و در فصول سرد از فعالیت یخ نوردی آن بهره ببرد.

اینها برگزیدگانی از لیست آبشار هایی بودند که به طور حتم هر چه قدر هم از زیبایی این آبشار هایی که همانند قاب نقاشی بر گستره دامن سبز جنگل نقش بسته اند بگوییم کم است. آبشار هایی که در این لیست قرار نگرفته اند دلیلی ندارند که به آنها توجه نشود آبشار هایی که هیچ چیزی جز زیبایی ندارند همانند آبشار هریجان، اکاپل، ایج، آب مراد لاسم، چلندر، درازکش و…

پارک های جنگلی

هر مسافر یا گردشگری که به شهر های شمالی کشور سفر می کند به غیر از دیدار از این جنگل ها و جاذبه های گردشگری خواهان مکانی برای اتراق می گردند در میان گزینه های مورد نظر مانند هتل،  سوئیت و ویلا گزینه بهتر دیگری وجود دارد که می تواند مراجعان خود را راضی نگه می دارد این گزینه چیزی نیست جز پارک های جنگلی.

پارک جنگلی بابل کنار

پارک جنگلی بابل کنار یکی از با وسعت ترین پارک های جنگلی استان مازندران به شمار می رود. این محیط با وسعت 760 هکتار در محدوده روستای جنگلی درونکلای شرقی قرار دارد.

در داخل این پارک جنگلی روستای کوچک بنام بزچفت قرار دارد که دارای چشمه ای به همین نام است که دیدن این مکان ها می تواند بسیار لذت بخش باشد.

 

پارک جنگلی رویان

شهر رویان یا نور، در غرب استان مازندران قرار دارد و مراتع جنگلی آن در قالب پارکی زیبا از گردشگران میزبانی می‌کند. پارک جنگلی رویان در دامنه وسعت خود آبشار آب پری را نیز شامل می شود.

 پارک جنگلی چالدره

این پارک یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری تنکابن محسوب می‌شود. رودخانه دو هزار در غرب و رودخانه سه هزار در شرق این مجموعه جنگلی قرار دارد. چالدره هم چنین در اطراف خود آثار باستانی، آب انبار و دیگر بناهای تاریخی را داراست. فاصله پارک جنگلی چالدره با آب گرم رامسر، دشت دریاسر و موزه حیات وحش خشکه داران نیز اندک است.

پارک جنگلی نمک آبرود

مجموعه جنگلی نمک آبرود با اشغال 200 هکتار از وسعت جنگل های مازندران را در بر می گیرد. شما حتما خواهان دیدن کردن از فضایی دلپذیر و جذاب در فضایی گرم و صمیمانه در دل جنگل های سرسبز مازندران هستید و پارک جنگلی نمک آبرود بهترین گزینه باری هدف شماست.

از ویژگی های جذاب نمک آبرود تله کابین پارک جنگلی نمک آبرود است که شما بوسیله این ویژگی از دل روح و روان لطیف جنگل های حاصلخیز عبور می کنید واین یکی از لذت بخش ترین تجربه هایی است یک مسافر می تواند از ن بهره مند شوند.

 پارک جنگلی کشپل

پارک جنگلی کشپل در شهرستان نور در فاصله ۲.۵ کیلومتری تا چمستان قرار دارد و از جنوب به آب گرم لاویج و از شرق به جنگل‌های چمستان ختم می‌شود. در این پارک جنگلی به مساحت ۲۱هکتار، انواع درختان توسکا، بلوط، افرا، ممرز و انجیلی به چشم می‌خورد. اگر به چشمه‌های آب طبیعی علاقه‌مند هستید، این پارک جنگلی مخصوص شماست.

کلام آخر

اینکه با وجود این همه منابع گیاهی و سرسبزی اراضی استان های ساحلی دریای خزر  و مهم ترین مزیت آنها یعنی برخورداری رایگان از این جاذبه ها حواسمان باشد تنها در این مکان ها بعد از استفاده از ویژگی های مثبت آن ردپایی جز خاطرات خوش جا نگذاریم.

بیشتر بخوانید: 

1- جاذبه های طبیعی مازندران که حتماً باید ببینید

2- جاذبه های مازندران که در بهار دیدنی تر اند

سوالات رایج در مورد جاذبه های گردشگری شمال

معروف ترین جاذبه های گردشگری در بهار شمال کدام اند؟

در سر سبزی و طراوت فصل بهار فصلی که آرامش و زیبایی را برای کشور چهار فصل ایران به ارمغان می آورد معروف ترین جاذبه ها جاذبه های جنگلی و طبیعی شمال کشور است.

زیبا ترین جاذبه های گردشگری در بهار شمال کدامند؟

زیبا ترین جاذبه ها در فصل بهار آبشار های متعدد شمال در فصل بهار است که حس آرامشی بی بدیل و طراوتی ماندگار به روح مسافران می دهد.

زیبا ترین جنگل های شمال کشور در تمام فصول کدامند؟

جنگل های دالخانی، لفور، دو هزار و سه هزار و راش و لاجیم از زیبا ترین جنگل هایی هستند که در تمام فصول از زیبایی بی بدیلی برخوردار هستند.

بهترین و معروف ترین آبشار های شمال کشور کدامند؟

آبشار های شمال همانطور که خواندید از تعداد بالایی برخوردار هستند اما اگر بخواهیم شاخص ترین و بهترین هارا از نظر مسافران و منی که چند دفعه ای از آنها دیدن کردم بدانید آبشار های آکاپل، هریجان، شی الیم، هفت آبشار و دارنو و گزو را می توان نام برد.

{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “FAQPage”,
“mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “معروف ترین جاذبه های گردشگری در بهار شمال کدام اند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “در سر سبزی و طراوت فصل بهار فصلی که آرامش و زیبایی را برای کشور چهار فصل ایران به ارمغان می آورد معروف ترین جاذبه ها جاذبه های جنگلی و طبیعی شمال کشور است.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “زیبا ترین جاذبه های گردشگری در بهار شمال کدامند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “زیبا ترین جاذبه ها در فصل بهار آبشار های متعدد شمال در فصل بهار است که حس آرامشی بی بدیل و طراوتی ماندگار به روح مسافران می دهد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “زیبا ترین جنگل های شمال کشور در تمام فصول کدامند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “جنگل های دالخانی، لفور، دو هزار و سه هزار و راش و لاجیم از زیبا ترین جنگل هایی هستند که در تمام فصول از زیبایی بی بدیلی برخوردار هستند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “بهترین و معروف ترین آبشار های شمال کشور کدامند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “آبشار های شمال همانطور که خواندید از تعداد بالایی برخوردار هستند اما اگر بخواهیم شاخص ترین و بهترین هارا از نظر مسافران و منی که چند دفعه ای از آنها دیدن کردم بدانید آبشار های آکاپل، هریجان، شی الیم، هفت آبشار و دارنو و گزو را می توان نام برد.”
}
}]
}

درباره “جاذبه های دیدنی شمال” بیشتر بخوانید:

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. خلیل حسینی گفت:

  احسنت عالی بود

 2. جمشید خسروی گفت:

  مطلب خوبی بود

 3. کاظم اخوان گفت:

  این جارو من خیلی دوست دارم

 4. سجاد بهرامی گفت:

  اینا فوق العادن

 5. مرتضی عبادی گفت:

  اکانت اینستا هم دارید؟