شمال کجا بریم؟
0

دیدنی ها و تفریحات دریاچه سقالسکار

دریاچه سقالکسار
بازدید 930

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ایران که که میتوان در شمال کشور یافت در استان گیلان قرار دارد. دریاچه سقالکسار که در روستایی به همین اسم قرار دارد اگر در مسیر راه بقعه اقا سید شریف واقع در حوالی شهرستان شفت استان گیلان حرکت کنید با این مکان شگفت انگیز که گویی تکه ای جا مانده از بهشت روی زمین است روبرو خواهید شد در سال های اخیر این مکان به دلیل زیبایی و مورد استفاده قرار گرفتن در لوکیشن چند فیلم سینمای نظر عده ی زیادی را به خود جلب کرده است و عده ی زیادی سالانه برای بازدید از این دریاچه به ان سفر میکنند. ما امروز قصد داریم هر آنچه که شما برای این سفر نیاز دارید بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. امروز با ما در شمال بریم همراه باشید.

مطالب مرتبط: آشنایی با چهار تا از بهترین جاذبه های استان گیلان

آشنایی با دریاچه سقالکسار

جذابیت و زیبایی هایی که این مکان دارد باعث شده که عده ی زیادی ترغیب شوند که به این مکان سفر کنند.این مکان با طبیعت چهار فصلی که دارد هر فصلی از سال میتواند گردشگران مختص به خودش را داشته باشد.این دریاچه به پاک ترین دریاچه ایران معروف شده اگر حتی به عکس های زیبای این دریاچه نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که این عنوان لایق این دریاچه می باشد. آب دریاچه سقالکسار به دلیل اینکه بازتاب درختان اطراف را در خود دارد در هر فصلی از سال رنگ های مختلفی را به خود میگیرد. رنگ اب یک دستش در فصل بهار و رنگ های بیشمار ان در فصل پاییز.

چرا روستای سقالکسار را روستای پاک می‌نامند؟

 

خوشبختانه به دلیل توجه مردم محلی به نظافت دریاچه سقالکسار این دریاچه از لحاظ نظافت و بکر باقی ماندن وضعیت بهتری نسبت به دریاچه های مجاور خود دارد. در هنگام ورود به این دریاچه هنگام پرداخت ورودی کیسه زباله ای به شما داده میشود که زباله های خود و در صورت امکان زباله های قبلی رها شده در این مکان را جمع اوری کنید. اگر شما هنگام خروج از مجموعه این کیسه را به نگهبانی تحویل دهید نصف مبلغ ورودی شما عودت میگردد. این  طرح توسط شورای اسلامی روستای سقالکسار در سال 90 پایه گذاری شد و در راستای حفظ پاکیزگی این منطقه این تصمیم گرفته شد.

دریاچه سقالکسار

چرا این روستا سقالکسار نام دارد؟

کلمه سقالکسار از سه کلمه ی سقا و سار و لک تشکیل شده است که سار و لک نم دو پرنده هستند و سقا به معنای محل نوشیدن آب است به نظر میرسد علت این نام نامگذاری این است که در زمان های گذشته لک و سار های زیادی به این منطقه برای خوردن آب به این روستا می آمدند. البته در آن زمان به دلیل اینکه هنوز سدی که دریاچه ای از آن حاصل شود وجود نداشت. این پرندگان از رودخانه های روستا آب مینوشیدند. البته برخی ها هم معتقدند که کلمه سقالک گرفته شده از کلمه سیال به معنی خار سه پهلو است. و سار نیز به معنی سر است پس طبق این نظریه نام این روستا یعنی سقالکسار به معنی سر خار سه پهلو است. عده ی دیگری هم معتقدند که سقالک به معنی تپه است.

دیدنیها و تفریحات دریاچه سقالکسار

دریاچه سقالکسار

یکی از بهترین پیاده روی هایی که میتوانید اطراف دریاچه سقالکسار داشته باشید پیاده روی در اطراف ان و در جنگل های اطراف آن است. با قدم زدن در اطراف این دریاچه احتمالا با حیوانات و دام های اهلی اطراف این دریاچه روبرو خواهید شد که میتوانید حس و حال اخت گرفتن با طبیعت بکر را احساس کنید

قایق سواری

در این دریاچه امکان قایق سواری برای بازدیدکنندگان نیز فراهم است شما می توانید با استفاده از قایق های پارویی و پدالی از تماشای مناظر اطراف لذت کافی و وافی را ببرید. هزینه این قایق ها نیز نسبت به زمان ان از  30 هزار تومان به بالا متغیر است

مطالب مرتبط: راهنمای گردشگری گیلان

پیک نیک و عکاسی

امکان پیک نیک و کمپینگ نیز در این مکان مواجه است. شما میتوانید در این دریاچه با دوستان و خانواده خود در زیر درختان جنگل انبوه این دریاچه به کمپینگ و پیک نیک بپردازید. همچنین این دریاچه با مناظر زیبای طبیعی که دارد مکان بسیار مناسبی برای عکاسی طبیعت میباشد.

شنا و ماهیگیری ممنوع

توجه داشته باشید که شنا و ماهیگیری در ناحیه دریاچه سقالکسار ممنوع هستند و این امکان در این منطقه فراهم نمی باشد

امکانات دریاچه سقالکسار

دریاچه سقالسکر علاوهمچنین دارا امکاناتی چون نمازخانه، کافه رستوران، سرویس بهداشت و چایخانه میباشد.

مطالب مرتبط:بهترین مناطق گردشگری گیلان

خانه پرماجرای میان دریاچه

در میان این این دریاچه خانه ای نیمه پنهان در آب وجود دارد که برای جذابیت بصری در این دریاچه ساخته شده است که جلوه ی زیبایی به این دریاچه داده است که شما می توانید در کنار ان به عکاسی بپردازید.

شب را در سقالکسار کجا بمانیم؟

دریاچه سقالکسار

شما برای اقامت در این منطقه گزینه های متفاوتی را دارا هستید. شما میتوانید یا در این منطقه به کمپینگ بپردازید و لذت یک شب به یاد ماندنی در دل طبیعت بکر را به صورت کافی و وافی تجربه کنید یا اگر هم اهل کمپینگ نیستید میتوانید در چند قدمی دریاچه در یک هتل یا چنین اقامتگاه های بومگردی که در این منطقه احداث شده اند به اقامت بپردازید

حرف اخر

دریاچه سقالکسار و روستای سقالکسار مانند همه ی اماکن طبیعی  کشور سرمایه های کشور ما به حساب می آید این وظیفه هر شخصی است که با حفظ و محافظت  از این میراث وطنی تلاش  کنیم که این میراث با ارزش را برای آیندگان و فرزندان خود حفظ کنیم. در چندین سال  اخیر به دلیل افزایش سفر به  این مکان ها و بی توجهی بازدیدکنندگان و عدم رسیدگی  بعضی از این مکان ها بکر بودن و دست نخورده  بودن خود را از دست داده اند و دیگر آن طراوت  و نشاط خود را ندارند. ل هنگام سفر به این مناطق بهتر است همیشه یک کیسه زباله همراه خود داشته باشیم که علاوه بر جمع کردن زباله های خودمان  برخی از زباله های رها شده در طبیعت را نیز جمع کنیم تا شاید سهمی در حفظ این میراث داشته باشیم. شما نیز اگر تجربه به این منطقه یا مناطق دیگر از شمال کشور را داشته اید که برایتان به یاد ماندنی بوده است برای ما در این کامنت ها بنویس تا سایر دوستان نیز بتوانند استفاده کنند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *