شمال کجا بریم؟
3

بهترین جاذبه های گردشگری گلستان

جاذبه های گردشگری گلستان
بازدید 1238

استان گلستان از استان های شمال شرقی ایران است که در پهنه سواحل دریای خزر گسترده شده و با داشتن آب و هوای بکر و زیبا از جنگل ها و طبیعن روح نوازی برخوردار است که همین ویژگی این استان و جاذبه های طبیعی آنرا رقیبی برای جاذبه های گردشگری استان مازندران و گیلان کرده است. با شمال بریم همراه باشید تا به بررسی بهترین جاذبه های گردشگری گلستان بپردازیم.

سرسبزی ها و جاذبه های آبی متعدد مانند آبشار ها و چشمه ها و رودها از بهترین جاذبه هایی هستند که هر مسافر و گردشگری لذت بردن و ساخت خاطرات خوش در آنها را می خواهد و همه این جاذبه ها در استان گلستان برای طبیعت دوستان فراهم شده است.

اما اگر بدنبال دیدن کردن از آثار تاریخی هستید و می خواهید تاریخ گذشتگان و آثار تاریخی آنها را مشاهده کنید نگران نباشید استان گلستان بیشترین و جذاب ترین آثار و بناهای تاریخی را نیز برای علاقه­ مندان گرد هم آورده است.

جاذبه های طبیعی استان گلستان هر گردشگر و مسافری را با هر سلیقه ای جذب و مبهوت خود می کند زیرا با قرارگیری در دامنه سواحل دریای خزر آب و هوا بهترین و خوش آب و هوا ترین جنگل ها را بوجود آورده که دست نخورده باقی مانده اند.

وجود جنگل های هیرکانی که از دسته قدیمی ترین جنگل های دنیا هستند و وجود گونه های مختلف گیاهی و جانوری از جذابیت های طیعت استان گلستان هستند.

وقتی می گوئیم استان گلستان تمام جنبه های طبیعی گردشگری را گرد هم آورده بیهوده نمی گوئیم زیرا در سفر به این استان با گذر از دامنه های رشته کوه البرز به زیبایی های دریای خزر و سپس طبیعت و جنگل های بکر و خوش آب و هوا هیرکانی و بعد از گشت و کذار در این جنگل ها به دشت های گسترده و وسیع ترکمن صحرا و کویر های گرم و خشک رمل های شنی می رسید.

جاذبه های بی نظیر گلستان

جنگل ها و پارک های جنگلی

بنابه تجربه شخصی که در سفر به استان گلستان و جاذبه های گردشگری طبیعی این استان داشتم به جرات می توانم بگویم این جاذبه ها چیزی از جاذبه های گردشگری دو استان مازندران و گیلان ندارد و به خوبی می تواند بهترین خاطرات و رضایت مندی را برای مسافران و گردشگران بوجود بیاورد.

منطقه حفاظت شده جهان نما

از بهترین و بکر ترین جنگل های دامنه کوهی شمال کشور محسوب می شود که به بهترین نحو ممکن دست نخورده باقی مانده و مسافران و گردشگران نیز در این امر به خوبی سازمان ها و ارقان های محافظت کننده منابع طبیعی یاری کرده اند.

به توصیه من اگر قصد سفر به این منطقه هستید منتظر بهترین لحظات و خاطرات در کنار خانواده باشید زیرا هنگام جنگل گردی و پیاده روی در این جنگل گویی وارد دنیایی دیگر شده اید.

این منطقه به دلیل قرارگیری در دامنه کوه از ارتفاعات بی نظیری برخوردار است که چشم اندازی محصور کننده را پیش روی صعود کنندگان به ارتفاعات قرار می دهد.

از بهترین ویژگی های این جنگل وجود دهکده جهان نما در مرکزیت این جنگل است که دهکده ای ییلاق قشلاقی است که از زیبایی بی بدیلی در ارتفاعات برخوردار می باشد.

جنگل جهان نما

جنگل النگدره

این جنگل یا بهتر است بگوئیم پارک جنگلی نمونه کشور از مقاصدی است که هر مسافری یا جنگل گردی نباید به هیچ عنوان آنرا از دست بدهد.

این پارک جنگلی تنها از طبیعت بکر و خوش آب و هوا برخردار نیست بلکه یک مجموعه کامل گردشگری نیز هست به گونه ای که شامل جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش، نیمکت، آلاچیق، سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، ساختمان نگهبانی و فروشگاه مواد غذایی و دیگر امکانات رفاهی و مسافرتی دیگری است که باعث ایجاد لحظات و خاطره های خوب و بیادماندنی در ذهن تک تک مسافران می شود.

از بهترین ویژگی های این پارک جنگلی می توان قرارگیری در دامنه کوه های شمالی ساحلی دریای خزر است که بهترین آب و هاوا را برای این جنگل و مسافرانش فراهم آورده است که می توان گفت هیچ گردشگری ناراضی از این طبیعت زیبا و بکر راهی خانه نمی شود.

جنگل النگدره

 جنگل توسکستان

جنگل توسکستان از بهترین و ناب ترین پوشش گیاهی و جنگلی را در بین جنگل های استان گلستان داراست به گونه ای که تمامی این جنگل سرتاسر از از بافت متراکم درختانی همچون هیرکانی، اورس، توسکا و بلوط پر شده است و از بهترین مناظر دیدنی در استان گلستان است که برای القای حس آرامش و دوری از هیاهو و شلوغی شهر ها مقصد بسیاری از گردشگران بحساب می آید.

از بهترین ویژگی های این جنگل خوش آب و هوا چیزی است که خیلی از مسافران و گردشگران را به وجد آورده و بهترین لحظات را برای آنان رقم می زند و آن هم چیزی نیست جز جاده ای 30 کیلومتری در قلب این جنگل بکر که زیباییش حتی مجال حرف زدن را نیز از هر مسافری می گیرد.

جنگل توسکستان

جنگل شصت کلا

در بخش های پائینی شهر زیبای گرگان جنگل شصت کلا زیبایی بی بدیل خود را به عرصه نمایش می گزارد و هر گردشگری را با هر سلیقه ای مجذوب خود می کند.

این جنگل با داشتن گونه های مختلف گیاهی و جانوری وحشی و اهلی از ویژگی های گردشگری زیبایی برخوردار است که در هر زمانی از سال مسافران زیادی از جمله گردشگران پایه ثابتش را و مسافرانی که تعریف این طبیعت بکر را زیاد شده اند را به خود جذب و در جلب رضایت آنان به خوبی عمل می کند.

این جنگل از امکانات مسافرتی مانند آب آشامیدنی، استراحتگاه، آلاچیق، فروشگاه مواد غذایی و سرویس بهداشتی برخودار است که تفریح و مسافرت را برای هر گردشگری راحت تر و دلپذیر تر می کند.

جنگل شصت کلا

جنگل کلاله

این جنگل در محدوده شهر کلاله در نزدیکی روستایی به نام گونیلی در دامنه کوه های مرتفع قرار دارد که در بین اهالی این منطقه و ساکنین استان گلستان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این استان بشمار می رود.

این جنگل با دارا بودن طبیعتی سرسبزو دلپذیر و آب و هوای دلچسب در تمام طول سال مقصدی مطمئن از لحاظ خوش گذراندن در بین جنگل گردان بشمار می رود.

از شاخص ترین ویژگی این جنگل در جذب مسافران و گردشگران می توان به پلکانی بودن این جنگل در سرتاسر گستره خود اساره کرد به گونه ای که در جای جای این جنگل با شکافت تکه سنگ ها در طول زمان پلکان هایی برای صعئد به ارتفاعات این جنگل پدید آمده است.

جنگل کلاله

جنگل ناهار خوران

از بهترین و دست نخورده ترین جنگل های شمالی کشور است که با قدمتی 40 میلیون ساله از درختان هیرکانی از مسافران و گردشگران بسیاری پذیرایی می کند.

اگر از مسافری که به این جنگل سفر کرده نظرش را بپرسید بدون شک از احساس آرامش بی نظیری که هنگام قدم زدن در بین درختان متراکم و بلند قامت به او دست داده سخنانی می شنوید که درست هم می گوید. این جنگل با آرامش نحفته ای که در خود دارد در کنار آب وهوای بکر خود در هر زمانی از سال بهترین خاطرات را برای هر گردشگری با هر سلیقه ای بوجود آورده است.

جنگل ناهار خوران

هر چه از جنگل ها و زیبایی های جنگل های استان گلستان بگوئیم همیشه چیزی باقی می ماند که جا انداخته باشیم زیرا زیبایی های بی بدیل و منحصر بفرد این جنگل ها که در دامنه کوه های ساحلی دریای خزر گسترانده شده اند تمام شدنی نیستند.

جنگل ها و پارک های جنگلی مانند پارک جنگلی قرق، پارک جنگلی ناهارخوران، پارک جنگلی باقرآباد، پارک جنگلی دلند و… از سایر جاذبه های دیدنی و گردشگری این استان هستند که هر ساله مسافران و گردشگران بسیاری را به خود جذب و رضایت آنان را جلب می کنند.

چشمه ها و آبشار ها

هر فردی که قصد سفر به طبیعت و جنگل گردی را داشته باشد بدون شک در میان انتخاب هایش طبیعت بکری را انتخاب می کند که از بهترین جنبه طبیعی هر جنگل و روح زنده طبیعت یعنی چشمه ها و آبشار ها را در قلب خود جای داده باشد.

و چه جایی بهتری از استان گلستان برای چشمه ها و آبشار های زیبا در دل جنگل جا خشک کرده که روح هر کسی را جلا و خاطره بی نظیری را در ذهن او ثبت می کند.

چشمه گل رامیان

چشمه گل رامیان از بهترین جاذبه های آبی است که به چشمتان خواهید دید زیرا این چشمه یا به نوعی دریاچه با قرار گیری در قلب جنگل های پهناور شمالی استان گلستان مجال فکر کردن را نیز از شما خواهد گرفت.

این دریاچه با داشتن پهنای نه چنددان بزرگ در دل جنگل فضایی دنج و زیبا برای گذراندن ساعاتی دلپذیر را برای گردشگران فراهم آورده است اما اگر به ذهنتان طور کرد که قید این دریاچه را بزنید اصلا به این مسئله فکر هم ننید زیرا درست است که این دریاچه پهنای بزرگی ندارد اما از عمیق ترین دریاچه های جهان با عمق بالغ بر 80 متر است.

آب همیشه آبی این دریاچه زیبایی بی بدیلی را در میان سبزی جنگل بوجود آورده است که بدون شک بهترین خاطرات را برای هر فردی در هر زمانی از سال به ارمغان می آورد.

چشمه گل رامیان

چشمه لال

این چشمه در دل جنگل نزدیک شهرستان گالیکش جا خشک کرده است و از چشمه ای در اعماق زمین نشات گرفته و با ایجاد مسیری باریک از آب به رودخانه دوغ و در نهایت به آب سد گلستان می پیوندد.

دلیل نام گذاری این چشمه به نام لال عدم ایجاد صدا در هنگام جوشیدن آب از سرچشمه این گودال است دلیل آن هم این است که سر چشمه این چشمه در اعماق گودال پر از آب است. عمق این گودال چشمه لال چندان زیاد نیستو این امکان را به گردشگران و مسافران بوجود می آورد که در گرمای فصل تابستان تنی به آب بزنند.

چشمه لال

چشمه زاو

از چشمه های زیبا و فصلی استان گلستان می توان به چشمه زاو اشاره کرد که با قرار گیری در نزدیکی روستای زاو از محبوبیت بسیاری در بین اهالی و ساکنین این منطقه دارد که البته این محبوبیت بی جا نیست.

این چشمه از نزدیکی های روستا جریان یافتن خود را آغاز کرده و با چند شاخه شدن راه خود را در پیش می گیرد و در نهایت با رسیدن با ارتفاعات اطراف به آبشاری زیبا تبدیل می شود.

چشمه زاو

اینها تنها جاذبه های دیدنی آبی استان گلستان نبودند بکله این استان از تعدد بسیاری بالایی در جاذبه های آبی برخوردار است که اگر تصمیم بر انتخاب یکی از آنها برای گردش را در تصمیماتتان قرار دهید بدون شک کاری دشوار در پیش خواهید زیرا زیبایی آبشار هایی مانند آبشار کبودوال، لوه ، آبشارهای شیرآباد، رنگو، لاشو، شصت کلا، باران کوه، پشمکی رامیان، توشن، تورنگ تپه، چلی، دو آب، جوزک و… هر مسافری را به خود شیفته می کند.

بیشتر بخوانید: 1- جاذبه های دیدنی شمال

کلام آخر

در نهایت اینکه من بنابه تجربه سفر های خودم به مناطقی از استان گلستان لیستی از بهترین مکان هایی که می توانید به آنها ها سفر کرده و بهترین تجربیات و خاطرات را در کنار خانواده و دوستانتان کسب کنید را فراهم آوردم تا شما را در امر صرفه جویی در زمان سفر به جاذبه های استان گلستان یاری کرده باشم.

توصیه من به شما این است که تا وقت دارید سفر به جاذبه های استان گلستان را تجربه کنید زیرا زیبایی های جاذبه های استان گلستان به گونه ای است که هم انتخاب بهترین جاذبه از میان تعداد بسیاری از جاذبه ها کاری مشکل و هم قید برخی از جاذبه ها را زدن مشکل است.

سوالات رایج در مورد جاذبه های دیدنی استان گلستان

کدام یک از جنگل های استان گلستان از محبوبیت بالایی برخوردار است؟

تمامی جنگل هایی که در مطلب بالا آنهارا بررسی کردیم از محبوب ترین جنگل های استان گلستان بشمار می روند.

کدام یک از جنگل های استان گلستان در تمام فصول سال دیدنی تر هستند؟

جنگل هایی مانند النگدره و توسکستان از جنگل های تمام فصل استان گلستان هستند.

کدام جنگل های استان گلستان از چشم انداز زیبایی برخوردار هستند؟

جنگل پلکانی کلاله و منطقه حفاظت شده جهان نما از چشم انداز خیره کننده ای برخوردار هستند.

از بهترین چشمه ها و آبشار های استان گلستان کدامند؟

چشمه ها و آبشار ها نام برده شده در مطلب بالا از معروف ترین و بهترین جاذبه های آبی استان گلستان بشمار می روند.

{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “FAQPage”,
“mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “کدام یک از جنگل های استان گلستان از محبوبیت بالایی برخوردار است؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “تمامی جنگل هایی که در مطلب بالا آنهارا بررسی کردیم از محبوب ترین جنگل های استان گلستان بشمار می روند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “کدام یک از جنگل های استان گلستان در تمام فصول سال دیدنی تر هستند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “جنگل هایی مانند النگدره و توسکستان از جنگل های تمام فصل استان گلستان هستند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “کدام جنگل های استان گلستان از چشم انداز زیبایی برخوردار هستند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “جنگل پلکانی کلاله و منطقه حفاظت شده جهان نما از چشم انداز خیره کننده ای برخوردار هستند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “از بهترین چشمه ها و آبشار های استان گلستان کدامند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “چشمه ها و آبشار ها نام برده شده در مطلب بالا از معروف ترین و بهترین جاذبه های آبی استان گلستان بشمار می روند.”
}
}]
}

درباره “بهترین جاذبه های گردشگری گلستان” بیشتر بخوانید:

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ناصر کمالی گفت:

  چرا اینقد کم؟

 2. یدالله امامی گفت:

  میتونم شماره شما رو داشته باشم؟

 3. غلامحسین مدنی گفت:

  لطفا عکس های بیشتری بزارین