شمال کجا بریم؟
0

راهنمای سفر به بام گلستان | دهکده جهان نما  

دهکده جهان نما گلستان
بازدید 687

گردشگری در ایران، موضوعی بسیار مهم که متاسفانه اصلا توجهی به آن نمی شود، طبیعت و جاذبه های ایران یکی از بهترین ها در خاورمیانه است و این مورد را میتوان با حضور گردشگران خارجی در سال های اخیر در ایران به سادگی فهمید، ولی حال اگر ما بخواهیم توریست ها را با جاذبه های گردشگری ایران آشنا کنیم، از کدام منطقه ها و استان ها نام می بریم؟ مناطقی که بتواند با صرف کمترین زمان ولی در عین حال بیشترین تجربه سبب شود تا گردشگران و بازدیدکنندگان بتوانند نهایت استفاده مفید را ببرند. اگر به جغرافیای ایران کمی آشنایی داشته باشید متوجه خواهید که ایران از جغرافیای بسیار متنوع و گوناگون برخوردار است و از غرب، شرق تا شمال و جنوب شرایط جغرافیایی، آب و هوا و ویژگی های منطقه فرق می کند.

از نوار کوهستانی و جنگلی شمال غرب تا شمال کشور، دشت ها و صحراهای مرکزی ایران تا آب و هوای شرجی جنوب کشور، همه این موارد گفته شده در یک مجموعه بزرگی به نام جاذبه های گردشگری ایران جمع شده اند. حال می خواهیم به یکی از مناطق محبوب و بسیار دیدنی ایران بپردازیم، یعنی نوار سبز رنگ شمال کشور. شمال ایران از جمله مناطق غنی گیاهی در ایران است که شامل استان های مازندران، گیلان و گلستان می شود. نقطه اشتراک تمام این 3 استان در شرایط اقلیمی و جاذبه های طبیعی آن است. موضوع این  قسمت از مقاله شمال بریم در مورد یک منطقه حفاظت شده جنگلی در استان گیلان است، یک قطب گردشگری بی نظیر که طرفداران به خصوص خود را دارد، منطقه ای که به خاطر منظره ابدی آن که همیشه با پوشش طبیعت و افق خورشید همراه است، جهان نما نام گرفته است. همچنین می توانید مقاله بهترین جاذبه های گردشگری استان گیلان را مطالعه کنید.

در ادامه مقاله که بررسی و معرفی دهکده جهان نما می پردازیم، می توانید با مسیر های دسترسی، موقعیت مکانی و خیلی موارد دیگر آشنا شوید. همچنین اگر علاقه مند به آشنایی بیشتر با جاذبه های استان گلستان هستید می توانید مطلب جاذبه های جنگل ابر شاهرود را که بین دو استان سمنان و گلستان واقع شده است، مطالعه  فرمایید.

ییلاق جهان نما

مطالب مرتبط : آشنایی با شیرگاه، شهر سوادکوه

دهکده جهان نما

آب و هوای جهان نما چگونه است؟ شرایط زیست بوم و محیط آن به چه شکلی است؟ و خیلی سوالات دیگر که شاید کسانی که از این منطقه حفاظت شده بازدید نکرده اند، داشته باشند. معرفی دهکده جهان نما را ابتدا با یک توضیح مختصر و مفید شروع می کنیم تا یک دید کلی نسبت به این منطقه داشته باشید. دهکده جهان نما با مساحتی در حدود 40 هزار هکتار بعد از پارک ملی گلستان وسیع ترین و بزرگترین بافت جنگلی و طبیعی در استان گلستان می باشد.

منطقه حفاظت شده جهان نما در جنوب شرقی شهرستان کردکوی واقع شده است که در غرب استان گلستان قرار دارد، دهکده جهان نما از توابع روستای جهان نما و ییلاق های کردکوی می باشد که در بخش دهستان چهارکوه قرار دارد و شما می توانید در مسیر حرکت خود به سمت منطقه جهان نما از این روستا نیز دیدن کنید. دلیل نامگذاری این منطقه به منطقه حفاظت شده این است که به دلیل بکر بودن و طبیعت و پوشش گیاهی بسیار نادر آن از اواخر سال 1352 توسط سازمان محیط زیست مورد حفاظت قرار گرفته است.

دهکده جهان نما در ارتفاع حدود 2120 متری از سطح آب های آزاد قرار دارد، البته این مقدار در همه نقاط منطقه یکسان نیست و به دلیل احاطه توسط ییلاق ها و کوهستان ها ممکن است ارتفاع از سطح دریا متفاوت باشد ولی به صورت میانگین و کلی در مرکز منطقه می توان این ارتفاع را حساب نمود. موقعیت مکانی دهکده از سمت مناطق اطراف خود بدین گونه می باشد که از سمت جنوب شرقی خود در 18 کیلومتری کردکوی و در 20 کیلومتری روستای زیارت که حاشیه جنوبی شهر گرگان است، قرار دارد.

جهان نما گلستان

مطالب مرتبط : بهترین مکان های دیدنی شمال

پوشش درختی و گیاهی منطقه حفاظت شده از نوع پوشش جنگل های هیرکانی است که جزو باستانی ترین اکوسیستم های ایران است. اگر علاقه مند به آشنایی با جنگل های هیرکانی هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله کهن ترین زیست بوم ایران، جنگل های هیرکانی را مطالعه نمایید.

چگونه به دهکده جهان نما دسترسی پیدا کنیم

برای رسیدن به منطقه حفاظت شده جهان نما می توانید از دو مسیری که بسیار رایج است استفاده کنید، مسیر دامغان از سمت استان سمنان می باشد که برای کسانی که از مناطق شرقی ایران می خواهند به این منطقه سفر کنند، مناسب تر است. مسیر بعدی که هم زیاد استفاده می شود از سمت کردکوی گلستان است و بیشتر برای مسافرانی که از سمت تهران و یا استان های شمالی و همسایه کشور یعنی مازندران و گیلان به دهکده سفر می کنند ایده آل تر می باشد.

برای مسافرانی که قصد دارند از سمت تهران به سمت دهکده جهان نما سفر کنند، بهترین مسیر ها برای دسترسی به دهکده دو مسیر جاده هراز و جاده فیروز کوه – دماوند می باشد. بین مسیر های ذکر شده جاده هراز کوتاه تر است ولی اگر در روزهای تعطیل و یا آخر هفته ها قصد دارید به جهان نما سفر کنید، پیشنهاد می کنیم از جاده فیروزکوه استفاده کنید. زیرا جاده چالوس به دلیل دسترسی سریعتر خیلی زود با ترافیک و ازدحام ماشین های مسافران عازم شمال روبه رو می شود و ممکن ساعاتی در جاده در ترافیک سپری کنید.

برای کسانی که مسیر دامغان را انتخاب می کنند و از سمت شرق استان گلستان می خواهند به دهکده جهان نما سفر کنند، کافیست مسیر خود را از مسیر دامغان – چشمه علی در پیش بگیرید، آخرین ایستگاه که شما قبل از جهان نما در این مسیر مشاهده می کنید، روستای چمن ساور است که از توابع و روستاهای کردکوی استان گلستان است. بعد از رسیدن به چمن ساور، مسیر خود را ادامه دهید که در بین راه با تابلوی راهنمای دهکده جهان نما روبرو خواهید شد.

و اما جاده هراز، یکی از بهترین مسیر ها است البته اگر شلوغ نباشد. شما برای اینکه به دهکده جهان نما سفر کنید، مسیر خود را از جاده هراز شروع می کنید و در بین راه از کنار شهرهای آمل، بابل و بهشهر عبور می کنید بعد از بهشهر شما به کردکوی می رسید. بعد از رسیدن به بخش ورودی شهرستان کردکوی شما باید مسیر خود را به سمت ورودی غربی کردکوی تغییر دهید و بعد از رسیدن به فلکه شهرداری مسیر خود را به سمت راست تغییر دهید و ادامه دهید. اولین ایستگاه این مسیر روستای درازنو است، بعد از رسیدن به این روستا هم می توانید از اهالی روستا مسیر دهکده جهان نما را  سوال کنید و هم از تابلویی که در بین راه نصب شده است می توانید استفاده کنید.

طبیعت دهکده جهان نما

مطالب مرتبط : راهنمای جامع انتخاب بهترین مسیر برای سفر شمال

کلام آخر

دهکده جهان نما یکی از وسیع ترین و غنی ترین منطقه های جنگلی پارک گلستان است و شما می توانید در مسیر سفر خود به شمال کشور از این منطقه حفاظت شده هم دیدن کنید. در این مقاله آنچه که برای سفر شما به جهان نما نیاز بود گفته شده است، در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *