شمال کجا بریم؟
0

روستای فیلبند کجاست؟!

فیلبند
بازدید 521

استان مازندران دارای بیشترین جاذبه طبیعی بین استان های ایران است.  روستای فیلبند در قسمت شرقی این استان در ارتفاعات چلو یکی از زیباترین جاذبه های این استان است. این روستا معمولا در دریای ابر غرق میشود. این مکان عده ی زیادی که طبیعت گرد هستن یا به سفر به طبیعت علاقه دارند را به سمت خود جذب میکند. هرکس که تصویری این روستای زیبا را می بیند مجذوب آن می شود. اگر شما هم علاقه دارید به این روستا سفر کنید یا دوست دارید بیشتر درباره آن بدانید امروز با ما در شمال بریم همراه باشید تا شما را به هر آنچه که باید درباره این روستا بدانید به شما بگویم.

مطالب مرتبط:بهترین جاذبه های گردشگری مازندران

معرفی روستای فیلبند

فیلبند

روستای فیبل بند با قرار گرفتن در موقعیت مکانی خاص سالانه مسافران زیادی را به سمت خود جلب میکند.این  روستا به دلیل کوهستانی بودن و قرار گرفتن در ارتفاعات حتی در روزهای گرم سال دارای آب و هوای معتدل و خوبی است. به همین دلیل افراد زیادی در فصل تابستان به این منطقه سفر می کنند. این روستا به دلیل موقعیت جغرافیایی بیشتر اوقات در دریای ابر غرق است این امر هم دلیلی مضاعف برای جذب بازدیدکنندگان شده است. قزعا تجربه قدم زدن میان ابر ها خاطره ی فراموش نشدنی برای شما رقم خواهد زد. این روستا یک روستای ییلاقی به شمار  می آید و ساکنین این روستا هم در فصل زمستان این روستا را ترک میکنند.  این روستا از تهران فاصله کمی دارد به این همین دلیل عده ای زیاد از این شهر به این روستا سفر میکنند. این روستا با ارتفاع 2300 متر از سطح دریا بلند ترین روستای بخش شرقی استان مازندران است این روستا با این ارتفاع بالا یکی از بهترین مناظر غروب و طلوع آفتاب را دارد. در گویش محلی فل یعنی خستگی و بند به معنی بند امدن است و این به دلیل دشوار بودن مسیر این روستا میباشد. این روستا از طرف کوهنوردان نیز مورد توجه است.

روستای فیلبند کجاست؟

فیلبند

شما در 57 کیلومتری آمل و قسمت شرقی رودخانه هراز می توانید روستای فیلبند را ببینید این روستا جزو مکان های دیدنی بابل محسوب میشود. شما با ورد به فرعی فیلبند بین جنگل الیمستان و روستا رزکه شما میتوانید فیلبند را ببینید. این مسیر فرعی برای زیبایی زیادی است.

فیلبند از سمت  شمال غربی به سنگچال آمل، از سمت جنوب به ییلاق «ونه بن» و روستاهایی مثل «ورزنه» و «نشل» و از سمت جنوب شرقی به روستاهای «شیخ موسی»، «نیراسم» و «گلیران» وصل میشود. ساکنین این روستاها در فصل‌های گرم، با پای پیاده و با اسب به فیلبند حرکت می‌کنند؛ اما مسیر بسیار خطرناک میباشد و تنها افراد محلی ساکن مسلط به مسیر می‌توانند این فاصله را طی بکنند.اخرین روستای جنگل چلاو روستای فیلبند است و هر سال غرق ابر شدن این روستا افراد زیاد را به سمت خود جذب میکند.

مطالب مرتبط: آشنایی با مسیر های دسترسی به استان مازندران

دسترسی به روستای فیلبند

فیلبند

برای دسترسی این روستا باید از طریق جاده هراز حرکت کنید.این روستا از تهران حدود 170 کیلومتر فاصله دارد ولی به دلیل زیاد بودن پیچ های پی در پی طی کردن ان حدود 4 ساعت زمان خواهد برد. برای دسترسی به روستای فیلبند از طریق تهران باید از خروجی شما شرقی تهران به بزرگراه پردیس بروید. با گذشتن از رودهن به خروجی جاده هراز خواهید رسید. این جاده را باید تا رسیدن به الیمستان ادامه دهید. و مقابل روستای پرن به مسیر فرعی جاده فیلبند وارد شوید. از تهران اگر بخواهید به سمت فیلبند حرکت کنید 140 کیلومتر راه باید طی کنید و از این جاده فرعی تا خود روستای حدود 30 کیلومتر راه دارید ولی باز هم به دلیل داشتن مسیر نه چندان مستقیم طی کردن این راه حدود 1 ساعت زمان خواهد برد.  این جاده از روستای «پاشاکلا» میگذرد و در ادامه به روستای «سنگ چال» گذر میکند. روستای فیلبند بعد از این روستا واقع شده است؛ اما فاصله سنگچال تا فیلبند، بسیار پرپیچ‌وخم می باشد و به‌خصوص در زمان بارندگی، تردد در این جاده می‌تواند خطرساز باشد. در ابتدای جاده مینی‌بوس‌هایی نیز به روستا تردد می‌کنند.

 

این جاده پرپیچ‌ در پاییز و زمستان خطر بیشتری نیز دارد و در زمان بارش‌های فصلی احتمال تردد به این روستا به‌دلیل خطر سقوط به دره وجود ندارد؛ اما در فصل بهار و تابستان سفر با خودرو شخصی به فیلبند میسر خواهد شد. راه دسترسی به روستای فیلبند از روستاهای حوالی آن به‌صورت پیاده نیز قابل دسترس است؛ اما زمان زیادی طول خواهد کشید و  راهنمای محلی مسلط به مسیر نیازمند است.

اینجا میتوانیدبهترین مکان های دیدنی شمال را بشناسید!

 

حرف آخر

وظیفه همه ی ما این است که هنگام سفر به این جاذبه های طبیعی کمترین مقدار تاثیر را بر روی این جاذبه ها بگذاریم. و از آسیب رساندن به این جاذبه ها خودداری کنیم پس بهتر است هنگام سفر به این نواحی همیشه یک کیسه زباله همراه خود داشته باشم که زباله ها و پسماند های خود را در ان جمع کنیم و با خود برگردانیم. و اگر آتش روشن کردیم هنگام برگشت از خاموش بودن آن اطمینان حاصل کنیم. شما هم اگر تجربه سفر به این مناطق یا نواحی دیگر را دارید آن را با ما در کامنت به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *