شمال کجا بریم؟
0

جنگل سیسنگان کجاست؟

سیسنگان
بازدید 798

یکی از سرسبزترین استان های کشور بی شک استان مازندران است که با دارا بودن جاذبه های طبیعی زیادی یکی از بیشترین تعداد مسافر را بین استان های کشور سالانه پذیرا است. در این استان مناطق گردشگری بسیاری وجود دارد که یکی از ان ها جنگل  سیسنگان است. این جنگل یک جنگل جلگه ای به حساب میاید و علاوه بر جذب گردشگران منطقه ای هم برای حفاظت برخی گونه های طبیعی می باشد که هر ساله گردشگران زیادی را از سراسر ایران  حتی جهان به سمت خود جذب میکند. اگر قصد سفر به جنگل های سیسنگان را دارید یا علاقه مند هستید در باره این مکان بیشتر بدانید امروز با ما در شمال بریم همراه باشید تا هر آنچه که باید در مورد جنگل سیسنگان بدانید را در اختیار شما بگذاریم.

اینجا میتوانیدبهترین مکان های دیدنی شمال را بشناسید!

آشنایی با جنگل های سیسنگان

سیسنگان

یکی از معروف ترین و مشهور ترین پارک های جنگلی شمال ایران جنگل سیسنگان است. در کیلومتر 27 جاده نوشهر یک پارک جنگلی در مجاورت دریای خزر واقع شده است. این پارک جنگلی از سمت غرب به روستای توسکاتک میرسد و از سمت جنوب به رو کوه های البرز دسترسی دارد و از سمت شرق به روستای صلاح الدین دسترسی دارد. این ممکان با دارا بودن امکانات زیاد و بروز به یک مکان محبوب برای گردشگرانی که قصد سفر به ناحیه شمال ایران دارد تبدیل شده است.

آدرس:  استان مازندران، کیلومتر 27 جاده نوشهر به نور (مشاهده روی نقشه)

دلیل نام‌گذاری جنگل سیسنگان

درباره نامگذاری این جنگل نظرات  مختلفی وجود دارد. بعضی از داستان‌های قدیمی و گفته شده حاکی از آن است که ملکه‌ای با نام «شیمای چهل گیس» بر سرزمینی سرسبز و با طراوت حکومت می‌کرده ؛ روزی او با شاه توران یعنی افراسیاب پیمان دوستی و مودت می‌بندد. در این زمان، شخصی به نام منوچهر تازی در جنگ با افراسیاب، پدر و عموهایش را از دست داده بود، تصمیم گرفت برای انتقام گرفتن و نابودی پیمان دوستی مابین افراسیاب و شیما چهل گیس، سد ماز کجوز را نابود بکند. از بین رفتن این باعث می‌شود تا تمام این منطقه زیر آب برود و لشکر افراسیاب و ملکه شیما نابود بشوند؛ به همین دلیل، این منطقه از آن پس به‌ نام سرزمین سیل ها  و سنگان یا همان سیسنگان مشهور شده.

دسترسی به جنگل سیسنگان

سیسنگان

شما اگر بخواهید به سمت شهر نوشهر حرکت کنید 2 مسیر میتوانید روبرو شما قرار خواهد گرفت. یا میتوانید اول به سمت نوشهر حرکت کنید. سپس وارد جاده ساحلی نوشهر بشوید و پس از طی نمودن حدود 27 کیلومتر در این جاده می توانید پارک جنگلی سیسنگان را در طرف راست خود مشاهده کنید. یا میتوانید به سمت نور حرکت کنید و پس از گذر کردن حدود 35 از جاده نور به سمت نوشهر حرکت کرده و با جاده سیسنگان روبرو شوید در این مکان باید از دور برگردان استفاده کرده و وارد جنگل شوید. اگر هم بخواهید از مبدا تهران به این جنگل حرکت کنید باید بدانید که مسیر حدود 260 کیلومتری را پیش رو دارید. همچنین این جنگل از جاده چالوس هم 200 کیلومتر فاصله دارد.

مطالب مرتبط: آشنایی با مسیر های دسترسی به استان مازندران

مساحت پارک جنگلی سیسنگان

این پارک جنگلی با ارتفاع 50 متر از سطح دریا شروع میشود و وقتی به تدریج ارتفاع ان کم میشود و به کنار ساحل میرسد منظره ای زیبا و و بی بدیلی را به وجود می اورد جنگل سیسنگان بزرگترین ذخیره شمشادی خاورمیانه به شمار میرود که بیش از 600 هکتار مساحت ان است.

بهترین زمان بازدید از پارک سیسنگان

این جنگل نیز مانند تمام نواحی شمال ایران در هر فصلی زیبایی ها و جذابیت های منحصر به فرد خودش را دارد. و سفر به این مناطق بستگی به علاقه شخصی هر فرد و قصد سفر ان دارد ولی ما در این جا نکاتی را ذکر میکنیم تا شاید شما بتوانید بهتر تصمیم بگیرید. در فصل بهار این ناحیه در سرسبز ترین و با طراوت ترین حالت خود به سر میبرد و شما تجربه ی طبیعی سر زنده را خواهید داشت ولی در فصل تابستان ابو هوای این منطقه شرجی و مرطوب خواهد بود و پشه نیز مشاهده میشود البته فصل تابستان فصل بهتری برای شنا در ساحل این منطقه است. در فصل بهار در این فصل شاهد درختان پر رنگ و مقش هستیم که هر یک تنهایی انسان را به سمت خودش جلب میکند. در فصل زمستان نیز دیدن جنگل غرق شده در برف نیز زیبایی خودش را دارد ولی به دلیل لغزنده بودن جاده ها توصیه نمیشود.

مطالب مرتبط: شمال کجا بریم

حرف آخر

باید  توجه کنیم هر یک  از این مناطقی که ما سفر میکنیم جزوی از منابع و میراث ما هستند که هریک از ان ها در سطح جهانی هم دچار ارزش هستند پس ما باید تمام تلاش خود را به کار ببندیم که وقتی به این مناطق سفر می کنیم هیچ تغییری با سفر خود در ان ایجاد نکنیم. و هیچ صدمه ای به آن وارد کنیم برای مثال وقتی به سفر میرویم همیشه کیسه زباله همراه خود داشته باشید تا پسماند و زباله های تولید شده خود را همراه خود برگردانیم و از ریختن آنها در طبیعت جلوگیری کنیم. همچنین باید توجه کنیم که تا حد امکان از روشن کردن آتش خودداری کنیم و اگر هم مجبور به این کار شدیم هنگام ترک این منطقه از خاموش بودن آتش اطمینان حاصل کنیم. شما هم اگر تجربه سفر به این جنگل و یا مناطق دیگر را دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا دیگر دوستان نیز از آن استفاده کنند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *