شمال کجا بریم؟
0

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان
بازدید 593

پارک ملی گلستان اولین پارک ملی ایران است که در حوزه استان های گلستان، سمنان و خراسان واقع شده است. این پارک به دلیل ارزش های طبیعی مانند جنگل های سرسبز و بکر و گونه های مختلف گیاهی و جانوری یکی از مناطق معروف ایران و جهان است.

این پارک از سال 57 با نام های «علمه» و «یشکی» به عنوان منطقه حفاظت شده تبدیل شد و در سال 1355 این دو قسمت با هم ترکیب شدند و با 91890 هکتار وسعت به پارک ملی گلستان تبدیل شدند. این پارک از تپه های کمی شیب دار و سنگ های آهکی مرتفع تشکیل شده است.

برخی از مناطق مهم اطراف پارک ملی گلستان عبارتند از: لوه، دشت، تخته ایران، یان بولاک، گیلداق و مناطق حفاظت شده قورخود.

پارک ملی گلستان کجاست؟

پارک ملی گلستان که در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی واقع شده است، یکی از قدیمی ترین پارک های ملی ایران و بزرگترین پارک های خاورمیانه است. پارک ملی گلستان به دلیل آب و هوای مطبوع خود دارای تنوع گسترده ای از اکوسیستم های مناسب برای گونه های مختلف است. این پارک از مناطق مختلفی تشکیل شده است که هر کدام ویژگی های گیاهی و جانوری منحصر به فرد خود را دارند. در این پارک هم جنگل و هم فلات وجود دارد.

پارک ملی گلستان

چرا باید از پارک ملی گلستان دیدن کرد؟

پارک ملی گلستان که بین دریای خزر و مناطق نیمه خشک مرکزی واقع شده است، جایی است که صخره‌های مرتفع در کنار یال‌ها قرار گرفته است. این پارک یک اکوسیستم منحصر به فرد تماشایی است که نه تنها برای حیوانات بلکه برای پوشش گیاهی فراوان مناسب است. علاوه بر تنوع جانوران و پرندگان، طبیعت پارک ملی گلستان نیز باورنکردنی است. رنگارنگ، مناظر، مناظر، آبشارهای پر هیاهو و کوه های جذاب، مناظری هستند که پارک ملی گلستان را به مقصدی ضروری تبدیل کرده است.

چه زمانی به پارک ملی گلستان برویم

تقریبا هر ماه زمان خوبی برای بازدید از پارک ملی گلستان است. فضای بهاری حال و هوای دلپذیری ایجاد می‌کند، در حالی که پاییز با برگ‌هایش که از رنگ‌ها می‌سوزد، حال و هوای عاشقانه را ایجاد می‌کند.

نکات سفر  به پارک ملی گلستان

یک کوله پشتی یک روزه، چکمه ها و دوربین شما مهمترین چیزهایی است که در این سفر نیاز دارید. اگر برنامه ای برای شب دارید، به یاد داشته باشید که کیسه خواب و تشک خود را همراه داشته باشید. سفر در پاییز نیاز به یک لایه اضافی دارد.

مثل همیشه مراقب گنج های طبیعی و تاریخی باشید. فقط رد پای ما را بگذار و خاطرات زیبا را ثبت کنیم.

پارک ملی گلستان: یک ماجراجویی شگفت انگیز

مسلماً اولین پارک ملی ایران و شاید تنها پارک ملی که فقط دارای پوشش گیاهی و جانوری خاص است بیش از هر منطقه زیست محیطی دیگری اهمیت دارد. بازدید از این پارک ملی بدون شک مهم‌ترین بخش گروه‌های آماتور و متخصص برای هر دو نوع محلی و خارجی است.

 

پارک ملی گلستان که دامنه‌های جنگلی هیرکانی باستانی شمال ایران در غرب است، بخش‌های شمالی آن پوشیده از کویر زیبا و طعم بی‌نظیر ترکمن‌ها در شرق نواحی کویری ایران است.

 

پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان واقع در شمال شرقی استان گلستان، قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی بی نظیر برای حیات وحش است که طیف وسیعی از گیاهان و جانوران را ارائه می دهد.

پارک ملی گلستان

مشخصات پارک ملی گلستان

این پارک که یکی از قدیمی ترین پارک های ملی در سراسر جهان است، به عنوان یکی از پنجاه اکوسیستم برتر در فهرست میراث جهانی یونسکو در سال 1930 ثبت شده است.

 

با وسعت 87402 هکتار، یک هفتم گونه های گیاهی ایران، یک سوم کل پرندگان و نیمی از پستانداران کشور را در خود جای داده است و میزبان 1350 گونه گیاهی و 302 گونه حیات وحش است.

 

گونه های حیات وحش ساکن در این منطقه شامل پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، شغال، بزکوه ایرانی، گرگ، گربه وحشی، گوزن قرمز خزری، گراز وحشی، غزال، بز کوهی، روباه و کایوت است. و گونه های گیاهی در حال رشد در منطقه از چندین گونه بومی مانند زعفران آلما، چوب آهن ایرانی تشکیل شده است.

 

در گذشته یوزپلنگ آسیایی نیز در منطقه دشت میرزابایلو زندگی می کرد، اما آخرین یوزپلنگ حداقل 40 سال پیش در این منطقه دیده شده است. البته در مهرماه 1393 یک یوزپلنگ در این دشت مشاهده شد اما هیچکس نتوانست از آن عکس بگیرد.

آب و هوای پارک ملی گلستان

آب و هوای پارک ملی گلستان از بسیار مرطوب تا نیمه خشک با بارندگی کمتر از 200 تا 1000 میلی متر متغیر است. دمای هوای پارک ملی گلستان بسته به ماه های مختلف سال از 25- تا 35+ درجه متغیر است. بالاترین دمای مطلق گزارش شده در پارک 42 درجه سانتیگراد در جنوب شرقی پارک بوده است.

تاکنون 150 گونه پرنده در پارک ملی گلستان شناسایی شده است. عقاب طلایی، عقاب امپراتوری شرقی، شاهین ساکر، شاهین و کرکس ریشو از جمله پرندگان در معرض خطر پارک هستند. از دیگر پرندگان پارک ملی گلستان می توان به قرقاول معمولی، کرکس، کرکس گریفون، سار گلگون، سنبل معمولی، گندم زار، فنچ و پرنده سیاه اشاره کرد.

پارک ملی گلستان

دیدنی های پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان زیستگاه حدود 70 گونه پستاندار و 160 گونه پرنده است که هر لحظه برای دیدن یکی از این گونه ها آماده می شود! از ابتدای سفر با گیاهان و حیوانات مختلف از خرس گرفته تا قوچ و گراز روبرو خواهید شد.

میرزا بایلو

این فلات 2000 هکتاری در ضلع شرقی پارک ملی گلستان واقع شده و مکانی مناسب برای تماشای طبیعت است. در سال های اخیر امکانات فراوانی در این قسمت از پارک فراهم شده است. یکی از جذاب ترین حیواناتی که می توانید در اینجا تماشا کنید غزال است. فقط فراموش نکنید که عکس بگیرید زیرا این یک تجربه نادر است.

تماشای وحشی

به غیر از منطقه میرزا بالیو، تقریباً در هر قسمت از پارک، گونه های مختلفی از این پارک دیده می شود. در اعماق داخل پارک کاوش کنید تا فرصتی برای مشاهده پلنگ و بزکوهی به دست آورید. بهتر است با یک تور سفر کنید تا بیشترین بهره را از سفر ببرید و عکس های شگفت انگیزی را از طریق پیاده روی بگیرید.

آبشارهای مختلف

در سفر به پارک ملی گلستان، آبشارهای فراوانی را خواهید دید. برخی چند پله ای برخی دیگر دم اسبی، همه این آبشارها سفری مناظر و هارمونیک را برای شما رقم می زنند. آبشارهای جنگلی آق سو و گلستان دو نمونه معروف هستند اما بیشتر هم هستند.

کلام آخر

در این مقاله از شمال بریم به معرفی پارک ملی گلستان در شمال ایران پرداختیم که یکی از بهترین مکان های اکوسیستم کشور به شمار می رود. این مکان در هر روز از سال دارای ویژگی های خاص و مکان های دیدنی  زیبایی است که نمی توان از آن ها گذاشت. امیدواریم که به این مکان زیبا سفر کنید و از جاذبه های آن لذت ببرید. خوشحال می شویم که نظرات و پیشنهادات خودتان را برای ما ارسال کنید.

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *