شمال کجا بریم؟
0

گنج مخفی سوادکوه | شیرگاه

شیرگاه کجاست؟
بازدید 1259

نوار سبز رنگ شمال که از شمال غربی و مناطق مرزی شروع شده است و تا قسمت هایی از شمال شرقی ایران و قسمت خراسان امتداد دارد، این پوشش جنگلی و سرسبز که عمده قسمت استان های شمالی را فرا گرفته است یکی از بهترین مناطق ایران برای گردشگری می باشد، اگر شما به لیست هدف های گردشگری مسافران خارجی نگاه کنید حتماً یکی از شهرها و یا حداقل نام یکی از دریاچه های شمال را مشاهده می کنید. ولی علاوه بر مسافران خارجی، بیشتر گردشگران از داخل کشورمان نیز در تعطیلات رسمی کشور و همچنین آخر هفته ها به شمال کشور سفر می کنند. ولی منظور از شمال کشور کدام استان ها و شهرها می باشد؟، استان بزرگ و سرسبز مازندران، استان گیلان و استان گلستان می باشد که بخش اعظم و بزرگ نوار شمالی ایران را تشکیل می دهند.

شهرهای و جاذبه های گردشگری هر یک از استان های نام برده در جای خود  بسیار زیبا و دلنشین هستند ولی شهری که قرار است شمال بریم در این مقاله به آن اشاره کند، شهری است واقع در استان مازندران که مرکز شهرستان سوادکوه شمالی است. شیرگاه استان مازندران که برخی ویژگی های برجسته آن سبب شده است که این منطقه در سراسر ایران زبانزد خاص و عام باشد. از جمله مهمترین آن می توان به  موقعیت جغرافیایی و بافت آن اشاره نمود.

همچنین یکی از مهمترین عوامل محبوبیت شیرگاه، قدرت رسانه در به نمایش گذاشتن شیرگاه است، یعنی پخش سریال خانگی پایتخت که محبوب ترین سریال خانگی در ایران می باشد. این سریال خانگی که فیلمبرداری آن در شیرگاه مازندران انجام شده است و اکنون هم می شود سبب شده است که افراد زیادی از سراسر ایران به شیرگاه سفر کنند و می توان گفت که رسانه برای شیرگاه یک جذب گردشگری بسیار زیادی داشته است. حال می خواهیم در ادامه مطلب بیشتر با این شهر آشنا شویم. همچنین می توانید با ییلاق چمستان نیز آشنا شوید.

جاذبه های دیدنی شیرگاه

مطالب مرتبط : معرفی هتل های استان مازندارن

شیرگاه را بیشتر بشناسیم  

شیرگاه شهری است در شمال ایران که مرکز سوادکوه شمالی می باشد و در فاصله 40 کیلومتری از ساری، 30 کیلومتری قائمشهر و 23 کیلومتری از زیر آب قرار دارد. شیرگاه در ارتفاع 240 متری از سطح دریا قرار دارد که با توجه به قرار گرفتن در این ارتفاع و شمالی ترین نقطه سوادکوه از آب و هوای بسیار مطبوع برخوردار می باشد. بخشی از راه آهن سراسری ایران از این شهر عبور می کند که شما می توانید در قسمت ورودی شهر این مسیر ریلی را مشاهده کنید، علاوه بر این موارد از ویژگی های کلی و بافت شهری شیرگاه می توان محاصره شدن شهر توسط رشته کوه های البرز اشاره کرد که از همه طرف شیرگاه را پوشش داده اند ولی فقط از یک قسمت کمی حالت کوهستانی به خود نمی گیرد که آن هم بخش شمالی شهر می باشد.

در مورد زبان و گویش مردم شیرگاه، مردم به زبان و گویش سوادکوهی صحبت می کنند که از جمله گویش های مرسوم در این منطقه می باشد. جمعیت شیرگاه در آخرین سرشماری که انجام شده است در حدود 9 هزار نفر بود ولی این آمار مربوط به 6 سال گذشته می باشد، یعنی سال 1395. ویژگی های دیگر شیرگاه از جمله طبیعت و جاذبه های آن در ادامه مقاله بررسی خواهد شد. همچنین می توانید مقاله بهترین جاذبه های طبیعی مازندران را مطالعه کنید.

جنگل شیرگاه

مسیر های دسترسی به شیرگاه، سوادکوه

برای سفر به شهر شیرگاه از وسیله ها و مسیرهای متفاوتی می توانید استفاده کنید، بستگی به مدت زمان سفر، تاریخ سفر و همچنین امکانات می توانید از 2 مسیر هوایی و زمینی استفاده کنید. در ادامه مطلب به معرفی و بررسی این مسیرها می پردازیم.

دسترسی به شهر شیرگاه

مطالب مرتبط : معرفی پارک جنگلی نور

مسیر هوایی

فرودگاه ساری که نزدیکترین فرودگاه به شیرگاه است که در بخش شرقی آن واقع شده است و شما اگر قصد دارید از طریق مسیر هوایی به شیرگاه سفر کنید، اولین مقصد خود در این سفر ساری می باشد و بعد از آن می توانید از طریق اتوبوس و یا کرایه ماشین به شیرگاه حرکت کنید.

مسیر ریلی

یکی از بهترین تجربه هایی که می توانید داشته باشید این است که به شیرگاه از طریق مسیر ریلی یا همان قطار سفر کنید. مسیر های ریلی این نقطه از شمال بسیار زیبا و دلنشین هستند و حتی در خود شیرگاه نیز ایستگاه راه آهن موجود است. شیرگاه به دلیل پل های زیادی که در ساختار خود دارد معروف به شهر پل ها است و یکی از همین پل ها مسیر ریلی قطار است که منظره بسیار بی نظیری دارد و شما می توانید در ورودی شهر، از روی پل هم یک دورنمایی از شهر و هم یک منظره متشکل از یک رودخانه کنار شهر و پوشش درختی آن داشته باشید. برای استفاده از این مسیر کافیست که بلیط قطار شیرگاه را تهیه نمایید و در ایستگاه راه آهن این شهر پیاده شوید.

مسیر ریلی شیرگاه

مسیر جاده ای

بیشتر مسافرانی که قصد دارند به شیرگاه مازندران  سفر کنند، وسیله نقلیه خود را در نظر میگیرند که رایج ترین و مرسوم ترین روش سفر می باشد. برای سفر به این منطقه کافیست که از جاده فیروز کوه مسیر خود را در پیش بگیرید و در 25 کیلومتری قائم شهر از طریق یک بریدگی به سمت راست که تابلوی راهنمای شیرگاه هم قرار دارد مسیر خود را تغییر دهید که انتهای مسیر شما را به شهر شیرگاه می رساند. کل این مسیر از شهر مبدا تهران در حدود 3 الی 3.30 ساعت از وقت شما را می گیرد. همچنین می توانید مطلب آشنایی با مسیرهای دسترسی به استان مازندران را مطالعه کنید.

مطالب مرتبط : جاذبه های گردشگری مازندران در پاییز

بهترین فصل برای سفر به شیرگاه مازندران

همان طور که تا کنون می دانید شهرهای واقع در نوار شمالی کشور به دلیل همجوار بودن با دریا از هوای شرجی و مرطوب برخوردار هستند و این موضوع برای همه مشخص است ولی شهر شیرگاه کمی متفاوت است، به دلیل رشته کوه های البرز که اطراف شهر را پوشانده است و همچنین پوشش گیاهی و درختی مناسب شما هوای شرجی را حتی در گرمترین روزهای سال در این منطقه احساس نمی کنید، البته نه این که کلا هوا شرجی نباشد در برخی روزهای تابستان هوا شرجی می شود ولی بسیار محسوس که در اواسط روز شاید احساس کنید به غیر از آن شرایط آب وهوایی در شیرگاه بسیار مطبوع و خنک می باشد. سردی هوا در شیرگاه بیشتر در فصل زمستان رخ می دهد ولی نه انقدر زیاد که نتوان تحمل کرد، سردی ملایم که رفته رفته از شدت آن کاهش می یابد.

پاییز سوادکوه

جاذبه های گردشگری و طبیعی شیرگاه

شیرگاه از جاذبه های گردشگری بسیار زیادی برخوردار است و شما می توانید با یک برنامه ریزی مناسب از همه آنان دیدن کنید، در ادامه مطلب ما به معرفی برخی از جاذبه های شیرگاه می پردازیم که بیشتر مورد استقبال مسافران و گردشگران قرار می گیرد.

چشمه علی شیرگاه

یکی از خوش منظره ترین آبشار هایی را که می توانید در شمال کشور شاهد آن باشید، همین آبشار می باشد. موقعیت مکانی چشمه علی که امتداد آن آبشار می باشد در یک دره نزدیکی روستای ورسک می باشد که برای رسیدن به آن می توانید با گذر از معروف ترین پل شیرگاه یعنی پل ورسک و پیاده روی چند دقیقه ای در یک مسیر جنگلی به این آبشار برسید.

چشمه علی شیرگاه

رودخانه کسلاین

یکی از دو رودخانه مهم و پرآب شهر شیرگاه می باشد که بازدید کنندگان مخصوص خودش را دارد، در روزهای گرم سال معمولا در ساعات پایانی روز در اطراف این رودخانه مسافران پیک نیک می کنند و از منظره و آب و هوای خوب آن نهایت استفاده را می کنند. برای رسیدن به این رودخانه کافیست از شهر شیرگاه تابلوهای راهنمای رودخانه را دنبال کنید و یک جنگل پیمایی بسیار کوچکی داشته باشید تا به کناره های رودخانه برسید.

رودخانه کسلاین

جنگل پلنگ دره

بهترین بافت جنگای که می توانید در اطراف شهر شیرگاه مشاهده کنید، علاوه بر پوشش گیاهی بسیار متنوع و متراکم آن می توان به آبشار معروفش که آن هم آبشار پلنگ دره نام دارد اشاره کرد که طبیعت گردان هر ساله در فصل های مشخص از این پوشش جنگلی دیدن می کنند .

جنگل و آبشار پلنگ دره شیرگاه

کلام آخر  

شهر شیرگاه یکی از بهترین و مناسب ترین شهر هایی است که می توانیم برای شما معرفی کنیم، آب و هوای بسیار مطبوع و همچنین طبیعت زیبای آن هواداران به خصوصی را به خود اختصاص داده است. در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را نسبت به این مطلب برای ما بنویسید.

 

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *