شمال کجا بریم؟
0

بهترین جاذبه های طبیعی مازندران

جاذبه های طبیعی مازندران
بازدید 2393

مازندران با قرار گیری در دامنه ساحلی شمال کشور به یکی از بهترین و معروف ترین استان های گردشگری شمال کشور مبدل شده است.

این استان با داشتن آب و هوایی بکر و لذت بخش باعث به وجود آمدن گستره وسیعی از جنگل ها و مراتع سرسبز در این استان شده است که این استان را به عروس کشور تبدیل کرده است.

همین جنگل های سرسبز و آب وهوای بکر هر گردشگر و مسافری را با هر سلیقه به خود جذب و راضی می کند. اما مسئله اینجاست که شما می دانید جاذبه های گردشگری مازندران کجاست؟ آیا از موقعیت مکانی آن ها اطلاع دارید؟ اگر کنجکاو هستید با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

اینها سوالاتی بودند که در ذهن هر کسی که قصد سفر به استان مازندران و طبیعت بکر و زیبای این استان  را دارد شکل می گیرد و ما در ادامه تصمیم بر این داریم تا به تمامی این سوالات پاسخی دقیق بدهیم تا شما سفری خوب و خاطره انگیز را به این استان زیبا داشته باشید.

جاذبه های طبیعی مازندران برای گردش

جاذبه های گردشگری در مازندران شامل جنگل ها، آبشارها و… در ادامه هر کدام از آن ها را مورد بحث قرار می دهیم.

 جنگل های طبیعی مازندران

جنگل دو هزار و سه هزار:

سراسر جنگل ها و مراتع دو هزار و سه هزار را درختان هیرکانی شمال ایران پوشانده‌اند و چشمه‌ها و آبشارهای زیبا و بکر در گوشه و کنار این جنگل‌ها آب و هوای زیبای این جنگل ها را دو چندان می کنند.

از مسیر دسترسی به جنگل‌های دو هزار و سه هزار با نام جاده دو هزار شمال یاد می‌کنند که از شهر تنکابن شروع شده و به جنگل های دو و سه هزار مازندران ختم می شوند.

جنگل جاده عباس آباد:

اگر روزی مسیرتان به جاده جنگلی عباس آباد برخورد حتماً  از مسیر این جاده و جاذبه های طبیعی و سر سبز این جاده لذت بی نهایتی خواهید برد.

در طول این جاده مکان هایی برای توقف خودرو ها و گردش در داخل جنگل وجود دارد. حتی می توانید در طول مسیر از میوه های همچون ازگیل، ولیک، انار، عشقه، تمشک، آلوچه که به جاده سر باز کردن استفاده کنید.

جنگل دالخانی:

دالان بهشت یا جنگل دالخانی یکی از بهترین جنگل ها و مراتع بینهایت سرسبز استان مازندران است که دیدن نکردن از این جنگل به معنای هدر رفت عمر محسوب می شود.

موقع دیدن کردن از این جنگل زیبا حتماً از تونل مه آلود آن و زیبایی بی حد و مرز ان لذت کافی و خاطره ای خوش بیاد خواهید داشت.

این جنگل زیبا با وسعتی در حدود ۶۰۰ هزار مترمربع و  در مسیر جاده رامسر تنکابن، در استان مازندران قرار دارد.

جنگل لفور:

یکی از جنگل های چند میلیون ساله هیرکانی جنگل لفور است که علاوه بر داشتن طبیعتی بکر و زیبا دارای آبشار هایی با ارتفاع هایی دیدنی وبیاد ماندنی است.

اگر شما بدنبال دوری از هیاهو وشلوغی شهرها و تجربه ساعاتی با سکوت و آرامش در دل طبیعت هستید این جنگل بهترین گزینه برای شماست که می توانید تفریحاتی مانند جنگل‌نوردی، آب‌تنی، ماهیگیری، دیدن آبشارهای پرآب، کمپینگ، عکاسی را تجربه کنید.

جنگل راش سنگده:

اگر هوای پیاده ‌روی رویایی را در سر دارید، سفر به جنگل ‌های بکر سوادکوه، به ‌خصوص جنگل راش سنگده، با گذر از جاده‌ های جنگلی و عبور از میان درختان بلند قامت و متراکم راش تجربه هیجان ‌انگیزی است. می‌ توانید با قدم زدن در طبیعت دلگشای جنگل راش خاطره مادام العمری برای خود تجبه می کنید.

این جنگل با داشتن درختانی با ارتفاع بالغ بر 40 متر و محیطی مه آلود در تمامی فصول سال هر ساله مسافران و جنگل نوردانی را از جای جای ایران به خود جذب می کند. اگر شما هم بدنبال تجربه جنگل گردی راز آلود و هیجان انگیز هستید حتماً از این جنگل دیدن کنید.

جنگل پلنگ دره:

جنگل از زیباترین مراتع طبیعی سوادکوه است که در منطقه شیرگاه قرار دارد. در طول این جنگل رودخانه‌ ای زیبا و پر خروش جریان دارد که به آبشار پلنگ دره می‌ رسد.

آب و هوای عالی و مناظر بی مانند طبیعی در جنگل پلنگ دره این منطقه را به یکی از زیباترین جاهای دیدنی مازندران تبدیل کرده‌ اند. گردشگران زیادی در طول سال از این جنگل بازدید می‌کنند.

در داخل این جنگل آبشاری بنام پلنگ دره وجود دارد که زیبایی این طبیعت بکر را دو چندان می کند. پس اگر بدنبال محیطی برای لذت بردن از تمامی جنبه های طبیعی یک منطقه سر سبز هستید این منطقه مختص شماست.

جنگل الیمستان:

جنگل الیمستان که به طلای سبز ایران مهروف است تمامی جنبه های یک منطقه دلچسب سر سبز را داراست. این جنگل با مه غلیظ و محیط رازآلود در فصل بهار و تابستان نظر گردشگران و مسافران بسایر را به خود جلب کرده و در جلب رضایت آنها نیز خوب عمل کرده است.

این جنگل با فراز و نشیب های متفاوت محیط های فراوانی را برای لذت بردن از زمان و صعود به این ارتفاعات را برای مسافران فراهم آورده است. همین امر نیز باعث ایجاد ماظر و دورنماهایی زیبا و بکر در دل طبیعت را برای مسافران تداعی می کند.

جاذبه های طبیعی و سر سبز این استان به همین ها خلاصه نمی شود جاذبه های دیگری مانند دشت لار، منطقه حفاظت شده دشت ناز، آلاشت، پارک های جنگلی نور، سی سنگان، چالدره، غار آبی دانیال، غار باستانی هوتو کمربند، منطقه حفاظت شده هزار جیب و… تنها بخشی از پازل چند صد تکه جاذبه های طبیعی استان مازندران بودند که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

آبشارهای مازندران

یکی از دیگر دلایل زیبا و پربار بودن مناطق سرسبز استان مازندران قرارگیری آنها در ارتفاعات رشته کوه هایی است که به درازای دامنه سواحل شمال گسترده شده اند و همین ارتفاعات باعث شکل گیری رودخانه ها و آبشار هایی باارتفاع های بلند می شود.

این آبشار ها علاوه بر جنبه زیبایی تاثیر بسزایی در آب و هوا و سرسبزی محیط داخل جنگل ها نیز می شوند.

در ادامه به معرفی آبشار های زیبای استان مازندران می پردازیم:

آبشار آب پری:

یکی از جذاب‌ترین آبشارهای مازندران است که نزدیک به کجور و یوش جاری است. رانش زمین در این منطقه و پخش شدن سنگ ‌های کوچک روی دامنه کوه باعث ایجاد بستری ساخته شده از سنگ شده است. پس در واقع آب پری یک آبشار نیست.

شما هم حتماً بدنبال محیطی می گردید که در سفر خود در زمان خوردن نهار و استراحت از جنگلی با محیطی سرشار از آب های روان استفاده کنید و خاطره ای بیاد ماندنی در ذهن خود داشته باشید این آبشار و جنگل اطراف آن که با درختانی با قامت بلند در کنار هم چیده شده اند مختص سلیقه شماست.

آبشار شاهاندشت:

رشته آبشار شاهان دشت از معروف ترین و زیباترین آبشار های استان مازندران است که دارای 8 آبشار پر آب و تمام فصلی است که در هر زمانی از سال آبی پرخروش را در مسیر های خود جریان می دهند.

آبشار اصلی این رشته آبشار دارای ارتفاع 51 متری در نزدیکی روستای شاهاندشت قرار دارد که به لطف این آبشار، رشته آبشار شاهاندشت ثبت ملی و جزو میراث ملی محسوب می شود.

آبشار اول به طول تقریبی ۱۵ متر است. آبشار دوم به طول تقریبی ۳۰ متر، به مکانی زیبا ختم می ‌شود. آبشار سوم، چهارم و پنجم، از سه پله پی ‌در پی تشکیل‌ می‌ شوند پله‌ ها به ‌ترتیب ۱۰، ۱۸ و ۱۲ متر طول دارند و درمجموع طول آبشار‌های سوم و چهارم و پنجم حدود ۴۰ متر است.

آبشار ششم با 25 متر ارتفاع از زیبا ترین آشار های طول مسیر این رشته آبشار محسوب می شود. آبشار هفتم و هشتم به ترتیب با 25 و 30 متر ارتفاع زیبا ترین منظره و دورنما را برای گردشگران ایجاد می کنند که ارتفاع این دو در مجموع 55 متر می شود که امکان تماشای کوه دمائوند را به وضوح دارد.

آبشار گزو:

آبشار گزو به‌ دلیل قرارگرفتن در منطقه ‌ای بکر و جنگلی کمتر شناخته شده است و مسیر دسترسی به آن نیز کمی دشوار، اما با صفا و سرسبز است. این آبشار مقصدی عالی برای طبیعت‌دوستان و طبیعت‌گردان است که با پیاده‌روی در دل جنگل‌، کوهنوردی و صخره‌نوردی یک روز استثنایی را تجربه خواهند کرد.

این آبشار با داشتن دو آبشار با ارتفاع های 5 و 43 متری به محیطی دره مانند ختم می شود که ایجاد حوضچه ای می کنند و این محیط برای خانواده ها و گردشگران بسیاری خاطره های لذت بخشی بوجود اورده است پس چا برای شما این تجربه و خاطره ثبت نشود.

 

 

آبشار هریجان:

از زیباترین و مرتفع ترین آبشار های استان مازندران آبشار هریجان واقع در روستای هریجان است.

اگر تا بحال از مسیر جاده چالوس به خروجی های پیچ در پیچ داخل نشده اید حتماً باید در سفر بعدی خودتان به این استان و جاده حتما ً به روستای هریجان و آبشار این روستا سری بزنید. مطمئن باشید از زمان و سفر خود لذت کافی را خواهید برد و این منظقه با زیبایی های بی نظیر خود در ذهن شما ماندگار خواهد شد.

آبشار ترز:

شهر سوادکوه دارای مناطق طبیعی گردشگری فراوانی است که از جمله آن‌ها می‌توان به جنگل‌های هیرکانی، دریاچه‌های عظیم، چشمه‌های پر‌از آب، آبشارها، رودخانه‌ها و دشت‌ها اشاره کرد.

از جمله آبشار های پر خروش و زیبا همین آبشار ترز است که یکی از 84 آبشار این شهرستان بشمار می رود. مسیر این جنگل از داخل جنگل لفور می گذرد و حدوداً 45 دقیقه پیاده روی در زیباییی جنگل پیش رو خواهید داشت.

می توانید پس از تماشای آبشار ترز راه آبشار را ادامه داده و به رودخانه بابلرود برسید. بدون شک در سفر خود به این آبشار و بابلرود تجربه ای بی نظیر از پاده روی و تماشای زیبایی های این جنگل و هم چنین استراحت در کنار بابلرود خواهید داشت.

آبشار های استان مازندران تمامی ندارند به گونه ای که هر شهر و روستای این استان حداقل یک آبشار را شامل می شود.آبشار هایی مانند بولا و هفت آباشر نیز در لیست آبشار های برگزیده این استان جای دارند که لذت بردن در کنار آبی روان آنها خالی از لطف نیست.

اما جاذبه های طبیعی آبی استان مازندران تنها به آبشار هایش منتهی نمی شود. جاذبه هایی طبیعی آبی مانند دریاچه ها، تالاب ها و رودخانه ها نیز در جذب و رضایت گردشگران بسیار خوب عمل می کنند. دریاچه هایی مانند ولشت، الیمالات، ارواح، شورمست، چورت، الندان و… ، مرداب های میانکاله و هسل و… نیز از زیبایی بی حدو مرزی برخوردار هستند.

روستاهای دیدنی مازندران

از بهترین جنبه های استان سرسبز و محبوب مازندران وجود روستا ها و ده های زیبا و جا خشک کرده در دامنه ارتفتاعات سبز پوش کوه های روبه ابر این استان است.

اگر بدنبال دیدن کردن از محیط سرسبز و صمیمی این دِه ها و آشنایی با فرهنگ ها اداب و رسوم این روستا ها هستید با ما همراه باشید تا با هم بهترین و معروف ترین روستا ها آشنا شویم.

روستای فیلبند:

از زیباترین روستاهای استان مازندران در قسمت شرقی، روستای فیلبند در ارتفاعات چلاو است. قدم زدن در میان ابرها از برجسته‌ترین جاذبه‌های این روستا است.

این روستا با قرار گرفتن در اقیانوس ابر در هر زمانی از سال گردشگران و مسافران زیادی را به حاشیه خود و کمپ های موجود در اطراف خود جذب می کند که هر مسافری با هر سلیقه ای از ویژگی های منحصر به فرد این روستا و فضای اطراف ان رضایت کامل را دارد.

ویژگی های این روستا تنها به این مارد خلاصه نمی شود. امکان تماشای غروب سدخ خورشید در امتداد اقیانوس ابر از دیگر یژگی های منحصر به فرد این روستاست که در هیچ جایی از ایران نمی توان این زیبایی را یافت.

روستای جواهرده:

این روستا با آب و هوایی بکر و منظره های طبیعی بی ‌نظیر، هر سال میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است که به ‌محض قدم گذاشتن در جاده منتهی به این روستا از زیبایی ‌های بی‌ حد و  مرزاین منطقه، حیرت ‌زده می‌شوند. جاده‌ ای رویایی و غرق در مه، شما را به سفری در یک تابلوی نقاشی و خیالی دعوت می‌کند.

اگر می خواهید در روستایی با فضایی گرم و صمیمی از طبیعت و زیبایی های بی بدیل دامان سبز طبیعت لذت ببرید حتماً از این روستا دیدار کنید. در هنگام برگشت نیز می توانید از سوغاتی های جواهرده نیز برای خودتان و دوستانتان خرید کنید.

روستای جنت رودبار:

بی ‌شک وجود ییلاق های بکر، کوه‌ های مرتفع، مزارع چای، شالیزارهای برنج و آبشارهای مرتفع بلند، رامسر را شایسته چنین نامی کرده است.

روستای جنت رودبار نیز از مناطق بخش دالخانی رامسر است که با پنهان شدن در دل کوه‌ها و دره‌ها موقعیتی متمایز، رازآلود و زیبا دارد.

آب‌ و هوای دلچسب، دشت‌ها، جنگل‌های هیرکانی، ییلاق‌ها و کوه‌های بلند سرسبز، این منطقه را به یکی از زیستگاه‌های طبیعی بی‌نظیر با تنوع بالای پوشش گیاهی و حیات جانوری تبدیل کرده است.

این روستا بدلیل قرار گیری در دل طبیعت سرسبز به بهشت پنهان معروف شده است که گذراندن 3 الی 4 روز در این روستا خالی از لطف نیست. اگر می خواهید تمامی فکر و خیال شهری و استرس روزانه خودرا فراموش کرده و در دنیایی دیگر زندگی کنید این روستا در کمک به انجام این امر تبحر دارد.

روستای لاویج:

روستای لاویج در موقعیتی قرار دارد که در دامنه کوه قرار دارد و در شهرستان چمستان نور استان مازندران واقع شده است.

این روستا در محاصره کوه های رشته کوه البرز قرار دارد و از این حیث دارای ویژگی های جذابیست که هر مسافر و گردشگری را با هر سلیقه ای رضایت بخش از دامان خود راهی می کند.

این منطقه از آب و هوای بسیار مطبوع و بکری در بهار و تابستان برخوردار است. در حال حاضر این روستا دارای سه مهمانسرا در کنار آب‌ گرم و دو سوئیت و صدها خانه و ویلاهای اجاره‌ای است که با توجه به خیل عظیم مسافر در بهار و تابستان ظرفیت پذیرایی از آنهارا داراست.

اگر به این روستا و شهرستان چمستان نور سفر کردید از مناطق گردشگری مانند پارک جنگلی کشپل، آبشار حرام‌او، جاده‌ های جنگلی، آب‌ گرم معدنی لاویج، سوردار، جنگل اسیونگ، مراتع و چمنزارهای نومه، چشمه‌ ها و رودخانه‌ های پر آب و خروشان، ییلاق زیبای ایزوا، منطقه ییلاقی میرخمند و کوه‌های پوشیده از انبوه درختان و جنگل‌ های وسیع حتماً دیدن کنید. تمامی این جاذبه های گردشگری گرد هم آمده اند تا شما نهایت لذت را برده و خاطره خوشی از سفر خود به استان مازندران داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

جاذبه های مازندران که در بهار دیدنی تر اند

کلام آخر

توصیه ما برای شما این است که در هر زمان که قصد سفر به استان مازندران را داشتید حتماً حداقل یکی  از جاذبه های طبیعی دیدنی هر یک از شهر ها که با سلیقه و خلق وخوی شما سازگار است لذت ببرید زیرا این جاذبه هرکدام به گونه ای دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که شاید پس از سفرتان پشیمانی ندیدن آنها به سراغتان بیاید.

سوالات رایج درباره جاذبه های طبیعی مازندران

زیبا ترین جاذبه های طبیعی مازندران کدامند؟

تمامی جاذبه های گردشگری استان مازندران بنابه هر سلیقه ای از زیبا ترین جاذبه های گردشگری محسوب می شوند.

معروف ترین جنگل های مازندران کدامند؟

جنگل هایی مانند لفور، دو و سه هزار، دالخانی و…

کدام جاذبه های طبیعی مازندران به دریا نزدیک اند؟

برخی جنگل ها و آبشار هایی که از این جنگل ها قرار دارند به رودخانه هایی می ریزند که به دریای مازندران وصل می شود.

کدام جاذبه های طبیعی مازندران موقعیت بکری قرار دارند؟

بهترین جاذبه هایی که موقعیت بکری دارند بدون شک در ذهن مسافران آبشار های استان مازندران هستند که در برخی در دل طبیعت پنهان شده اند.

بهترین و معروف ترین آبشار های استان مازندران کدامند؟

آبشار های مازندران از تعداد بالایی برخودار هستن که ما معروف ترین و بهترین ها را برای شما نام بردیم تا بنا به سلیقه­تان انتخاب کنید.

بهترین روستا های جنگلی مازندران کدامند؟

بهترین روستا ها و دهات گفته شده همگی در لیست بهترین روستاها قرار دارند.

اینها سوالاتی بودند که در ذهن هر کسی که قصد سفر به استان مازندران و طبیعت بکر و زیبای این استان  را دارد شکل می گیرد و ما در ادامه تصمیم بر این داریم تا به تمامی این سوالات پاسخی دقیق بدهیم تا شما سفری خوب و خاطره انگیز را به این استان زیبا داشته باشید.

{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “FAQPage”,
“mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “زیبا ترین جاذبه های طبیعی مازندران کدامند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “تمامی جاذبه های گردشگری استان مازندران بنابه هر سلیقه ای از زیبا ترین جاذبه های گردشگری محسوب می شوند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “معروف ترین جنگل های مازندران کدامند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “جنگل هایی مانند لفور، دو و سه هزار، دالخانی و…”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “کدام جاذبه های طبیعی مازندران به دریا نزدیک اند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “برخی جنگل ها و آبشار هایی که از این جنگل ها قرار دارند به رودخانه هایی می ریزند که به دریای مازندران وصل می شود.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “کدام جاذبه های طبیعی مازندران موقعیت بکری قرار دارند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “بهترین جاذبه هایی که موقعیت بکری دارند بدون شک در ذهن مسافران آبشار های استان مازندران هستند که در برخی در دل طبیعت پنهان شده اند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “بهترین و معروف ترین آبشار های استان مازندران کدامند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “آبشار های مازندران از تعداد بالایی برخودار هستن که ما معروف ترین و بهترین ها را برای شما نام بردیم تا بنا به سلیقه­تان انتخاب کنید.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “بهترین روستا های جنگلی مازندران کدامند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “بهترین روستا ها و دهات گفته شده همگی در لیست بهترین روستاها قرار دارند.”
}
}]
}

درباره “بهترین جاذبه های طبیعی مازندران” بیشتر بخوانید:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *