شمال کجا بریم؟
0

سفر به قلعه دوش

سفر به قلعه دوش
بازدید 619

قلعه دوش یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان است. این قلعه تاریخی است که قدمت آن به امپراتوری ساسانی بازمی‌گردد و در زمان سلجوقیان و قاجاریه اضافات و بازسازی‌هایی انجام شده است.

این قلعه در دامنه‌های رشته‌کوه البرز و مشرف به جنگل‌های سرسبز و دره‌های گیلان واقع شده است. این بنا بر روی تپه ای ساخته شده است که 715 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و مناظر خیره کننده ای از مناظر اطراف را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند.

تاریخچه قلعه دوش

تاریخچه قلعه دوش

ریشه دقیق قلعه دوش مشخص نیست، اما گمان می‌رود که در زمان امپراتوری ساسانی که از سال 224 تا 651 میلادی بر ایران حکومت می‌کرد، ساخته شده باشد. موقعیت قلعه آن را به یک نقطه استراتژیک مهم برای دفاع از منطقه در برابر ارتش های مهاجم تبدیل می کرد و در طول تاریخ توسط حاکمان مختلف مورد استفاده قرار می گرفت.

 

در زمان سلسله سلجوقیان در قرن یازدهم، قلعه دوش با افزودن دیوارها و برج‌های جدید بازسازی و گسترش یافت. این قلعه در قرن نوزدهم نیز مورد استفاده قاجاریه قرار گرفت و در این زمان مورد بازسازی و تعمیرات بیشتری قرار گرفت.

 

در قرن بیستم، قلعه دوش مورد بی توجهی قرار گرفت و از بین رفت و بخش هایی از بنا فرو ریخت یا ویران شد. در دهه 1970، دولت ایران تلاش هایی را برای مرمت و حفظ قلعه آغاز کرد و در دهه 1990 به طور رسمی به عنوان یک جاذبه گردشگری در معرض دید عموم قرار گرفت.

معماری و طراحی قلعه دوش

معماری و طراحی قلعه دوش

قلعه دوش نمونه ای از معماری دفاعی ایرانی است که به خوبی حفظ شده است، با سیستم پیچیده ای از دیوارها، برج ها و دروازه هایی که برای محافظت از قلعه و ساکنان آن طراحی شده است. مساحت این قلعه تقریباً 2.6 هکتار است و دیوارهایی با ضخامت در برخی نقاط به 3 متر می رسد.

 

این قلعه به دو بخش ارگ بیرونی و ارگ داخلی تقسیم می شود. ارگ بیرونی شامل مجموعه‌ای از دیوارها و دروازه‌هایی است که قلعه را از حملات خارجی محافظت می‌کردند، در حالی که ارگ داخلی شامل ساختمان‌های اصلی و محله‌های زندگی است.

 

یکی از چشمگیرترین ویژگی های قلعه دوش سیستم مدیریت آب آن است. این قلعه بر روی تپه ای ساخته شده بود که دسترسی به منابع آب را دشوار می کرد. سازندگان برای حل این مشکل، سیستمی از قنات ها و آب انبارهای زیرزمینی ساختند که آب باران را جمع آوری و برای استفاده بعدی ذخیره می کرد.

بازدید از قلعه دوش

بازدید از قلعه دوش

قلعه دوش در تمام طول سال پذیرای بازدیدکنندگان است، اگرچه بهترین زمان برای بازدید در ماه‌های بهار و تابستان است که هوا معتدل و مناظر سرسبز و سرسبز است. این قلعه تقریباً در 30 کیلومتری شهر فومن و 60 کیلومتری رشت مرکز استان گیلان قرار دارد.

 

بازدیدکنندگان می توانند دیوارها، برج ها و دروازه های قلعه را کاوش کنند و از مناظر خیره کننده مناظر اطراف دیدن کنند. همچنین ساختمان های متعددی در داخل قلعه از جمله مسجد، حمام و آب انبار وجود دارد که بینشی از زندگی روزمره ساکنان قلعه را فراهم می کند.

 

در سال‌های اخیر، قلعه دوش با مسیرهای متعددی که از روستاها و شهرهای اطراف به قلعه منتهی می‌شود، به مقصدی محبوب برای علاقه‌مندان به طبیعت گردی و طبیعت گردی تبدیل شده است. بازدیدکنندگان همچنین می توانند از غذاها و نوشیدنی های سنتی ایرانی در کافه ها و رستوران های اطراف لذت ببرند.

فرهنگ و میراث قلعه دوش

فرهنگ و میراث قلعه دوش

قلعه دوش یکی از مکان‌های مهم فرهنگی و تاریخی ایران است و در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای حفظ و حراست از این قلعه برای نسل‌های آینده صورت گرفته است. این قلعه توسط دولت ایران به عنوان میراث ملی به ثبت رسیده است و چندین پروژه مرمتی برای تعمیر و نگهداری بنا انجام شده است.

کلام آخر

در این مقاله از شمال بریم به معرفی قلعه دیدنی قلعه دوش پرداخیتم که از مکان های دیدنی استان گیلان و در نزدیکی شهر تالش قرار گرفته است که در سفر به شمال حتما بازدید از قلعه دوش را در برنامه خود قرار دهید. خوشحال می شویم که نظرات و پیشنهادات خودتان رابرای ما ارسال کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *