شمال کجا بریم؟
0

دریاچه آویدر نوشهر | مازندران

دریاچه آبیدر
بازدید 599

استان مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی که در آن واقع شده است از ظرفیت های زیست محیطی و توریسمی بسیار بالایی برخوردار است و همین ویژگی های طبیعی آن سبب شده است که حتی در تعطیلی های یک روزه نیز شاهد حضور هزاران مسافر از استان های اطراف و نزدیک به خصوص تهران و کرج باشد. همجواری همزمان با آب های دریای خزر و به همراه آن احاطه شدن توسط رشته کوه های زاگرس که از قسمت جنوبی آن عبور می کند، سبب می شود که جغرافیای کوهستانی نیز اغلب بخش های استان را فرا بگیرد و تجمع همه این تنوع های زیست بومی است که باعث می شود مازندران در بین استان های شمالی و نوار سبز شمالی کشور به یکی از خاص ترین ها و بی نظیرترین آنها تبدیل شود.

در میان همه جاذبه های گردشگری و طبیعت بکر مازندران اینبار یکی از دریاچه های  آن را قرار است مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم، دریاچه که به سبب ساخت یک سد برای مصارف کشاورزی در جنگل های مازندران پدید آمده است و طرفداران خاص خود را دارد که در فصل های مختلف در هر شرایط آب و هوایی به کناره های این دریاچه سفر می کنند. دریاچه آویدر یکی از دریاچه های مستعد و با ظرفیت بالا مازندران است که در توابع نوشهر واقع شده است. تا انتهای مقاله با سایت شمال بریم همراه شوید تا اطلاعاتی مفید و یک بیوگرافی در مورد دریاچه آویدر کسب کنیم.

دریاچه آبیدر نوشهر

مطالب مرتبط : جاذبه های دیدنی نوشهر

دریاچه آویدر کجاست؟

دریاچه آویدر یا صلاح الدین که از نام های دیگر این دریاچه می باشد به دلیل دخالت عوامل انسانی ساخت سد خاکی در این منطقه پدید آمده است. دریاچه آویدر را می توان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی نوشهر مازندران دانست، محل دقیق واقع شدن دریاچه در 35 کیلومتری شرق نوشهر و نزدیکی ضلع غربی جنگل سیسنگان می باشد که دسترسی بسیار ایده آلی دارد و کسانی که قصد دارند به نزدیکی های این دریاچه سفر کنند می توانند به راحتی از طریق رسیدن به نوشهر مازندران توسط تابلو های راهنما به سد آویدر یا همان دریاچه آویدر نوشهر دسترسی پیدا نمایند.

اگر بخواهیم به صورت دقیق تر محل قرار گیری دریاچه را برای شما بیان کنیم باید گفت که اگر از نوشهر به سمت نور به مسیر خود ادامه دهید، در مسیر از کنار جنگل سیسنگان عبور خواهید کرد که درختان سر به فلک کشیده آن از کیلومترها دورتر مشخص می شود، بعد از طی حدود 10 کیلومتر پس از بافت جنگلی سیسنگان به روستای صلاح الدین خواهید رسید که مبدا و محل دریاچه آویدر است. در قسمت ورودی روستای صلاح الدین با تابلوی راهنمایی روبرو خواهید شد که محل شد و دریاچه را به شما نشان می دهد، از طریق مسیر خاکی مشخص شده در حدود طی یک مسیر 10 دقیقه ای در اخر به کناره دریاچه آویدر خواهید رسید.

دیدنی های دریاچه آویدر

بهترین فصل برای سفر به سد آویدر

دریاچه آویدر به دلیل اینکه توسط تپه ها و کوه های مرتفع محاصره شده است و همزمان پوشش گیاهی بر روی آنها پوشیده شده است از شرایط آب و هوایی مطلوبی برخوردار است. از جمله ویژگی های خاص این دریاچه می توان به نبودن رطوبت بیش از حد در سطح و منطقه های اطراف دریاچه اشاره نمود چون فاصله زیادی از دریا دارد و همین مورد باعث می شود که رطوبت و جو شرجی زیاد به سمت دریاچه دسترسی پیدا نکند. یکی از دلایل دیگری هم که می توانند زمینه ساز شرایط جوی مطبوع دریاچه باشد ارتفاع زیاد از سطح آب های آزاد می باشد که در حدود 130 متر است. در کل دریاچه آویدر را می توان به یکی از بهترین جاذبه های طبیعی مازندران می باشد ک اگر از به شرایط زیستی آن اگاهی داشته باشید می توانید زمان های مناسب برای مسافرت به آنجا را بدانید.

مطالب مرتبط : جاذبه های گردشگری مازندران در پاییز

ویژگی های طبیعی و زیستی دریاچه آویدر

اگر تاکنون تجربه سفر به دریاچه آویدر را داشته باشید، حتما به تنوع و زیبایی چشمگیر آن آگاه هستید، بوته ها، درختان و گیاهان آبی که تا کنارهای آب دریاچه رشد و گسترش پیدا کرده اند هر بازدید کننده ای را در نگاه اول محو تماشای خود می کند. اکوسیستم فعال وشادابی که بر دریاچه حاکم است شرایط را برای رشد گیاهان و حتی حضور برخی گونه های جانوری فراهم می کند. به دلیل وجود سد و حفاظت مردم روستا و همچنین رعایت مردم محلی دریاچه آویدر تا بدین لحظه از هرگونه تخریب های انسانی و آلوده شدن محیط زیست آن به دور مانده است و به نوعی می توان گفت که دریاچه آویدر از جمله بکرترین محیط های جغرافیایی در نوشهر و مازندران است.

طبیعت دریاچه آبیدر

مطالب مرتبط : جاذبه های دیدنی آمل | مازندران

تفریحات دریاچه آویدر

ظرفیت بالای دریاچه آویدر در حوزه محیط طبیعی و زیست بومی سبب شده است که برخی امکانات تفریحی در دریاچه به وجود آید، تفریحاتی که هم باعث کمک به اقتصاد دریاچه می شود و هم برای مسافران و گردشگران از جذابیت خاصی برخوردار است که سبب می شود بیش از پیش از دریاچه و طبیعت آن بازدید کنند. در ادامه به برخی از تفریحات دریاچه خواهیم پرداخت.

ماهیگیری  

به دلیل برقراری شرایط ایده آل در دریاچه و نبود برخی از عوامل تخریب زیست جانوری کوچکی در محیط دریاچه پدید آمده است که آبزیان دریاچه نیز از این  قضیه مستثنی نیستند. وجود آبزیان سبب شده است که همراه با مسافران، کسانی که به ماهیگیری علاقه دارند نیز برای یکبار هم شده به دریاچه آویدر سفر کنند.

ماهیگیری در دریاچه آویدر

قایق سواری

شاید یکی از مرسوم ترین و رایج ترین تفریحاتی که معمولا در دریاچه ها پدید می آید، قایق سواری باشد. مسافران و گردشگران می توانند با حضور در کناره های دریاچه آویدر و رزرو قایق بر حسب ظرفیت های آن که 2 نفره الی 6 نفره می باشد، برای مدتی بر روی سطح دریاچه به گشت و گذار و لذت بردن از طبیعت دریاچه بپردازند.

قایق سواری در دریاچه آویدر

ورزش های آبی و دوچرخه سواری

از ورزش های آبی که امکان فعالیت آن در دریاچه است اسکیت روی آب است که مسافران می توانند هماهنگی های لازم را با کادر دریاچه انجام داده و به اسکیت روی دریاچه بپردازند. در کنار ورزش آبی دوچرخه سواری نیز در اطراف دریاچه ممکن است و شما می توانید با رزرو دوچرخه در دریاچه و یا دوچرخه خود ساعاتی در مسیرهای مشخص شده اطراف دریاچه به دوچرخه سواری مشغول شوید.

کلام آخر

دریاچه آویدر یکی از بکرترین دریاچه های نوشهر و مازندران است که کمتر کسی به جز طبیعت دوستان و کوهنوردان شاید از آن زیاد اطلاعاتی داشته باشد. با این حال گردشگرانی که به این منطقه از مازندران سفر می کنند می توانند در کمال آرامش لذت سپری کردن یک روز کامل را در طبیعت را به طور کامل درک نمایند. در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما در قسمت زیر بنویسید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *