شمال کجا بریم؟
0

دروازه بهشت گیلان | ییلاق دیلمان

جنگل دیلمان
بازدید 2724

منطقه شمال ایران، نوار سبز رنگی که از شمال غرب تا شمال شرق گسترش پیدا کرده است. قطعا از مهم ترین و اصلی ترین هدف مسافران برای روز های تعطیل سال می باشد. ولی آیا همه مسافران از مناطق گردشگری شمال آگاهی دارند؟ قطعاً خیر چون طبیعت بی کران به قدری غنی و گسترده است که شاید به غیر از افراد محلی کمتر کسی از بهترین مکان های دیدنی شمال خبر داشته باشد. یکی از این جاذبه ها و مکان های دیدنی در استان گیلان قرار دارد. استان گیلان که خود از جاذبه های بسیار فراوانی برخوردار است، ولی در این میان یکی ازجاذبه های آن بسیار خاص تر از بقیه می باشد، ییلاق دیلمان، این ییلاق که در استان گیلان، شهرستان سیاهکل قرار دارد، جایی میان کوه های سربه فلک کشیده و 90 کیلومتری شهر رشت و 25 کیلومتری از شهرستان سیاهکل ییلاق دیلمان پدید آمده است که به خاطر هوای بی نظیرش و طبیعت بیکران معروف است. در ادامه مقاله شمال بریم شمار را بیشتر با این قطب گردشگری استان گیلان آشنا می کند.

ییلاق دیلمان سیاهکل

مطالب مرتبط : راهنمای سفر به ماسال گیلان

از کجا می توان به ییلاق دیلمان رسید؟

همان گونه که اشاره شد ییلاق دیلمان در شهرستان سیاهکل، استان گیلان واقع شده است و شما اگر قصد دارید به این منطقه سفر کنید از راه های متعددی می توانید خودتان را به این ییلاق برسانید، ولی موضوعی که همیشه در اولویت می باشد این است که از کدام مسیر استفاده کنیم تا سریعتر و راحت تر به مقصد خود برسیم. مسیری که در این مقاله به آن اشاره شده است رایج ترین و مرسوم ترین مسیری می باشد که توسط مسافران و گردشگران زیاد استفاده می شود. ابتدای مسیر برای کسانی که قصد دارند از استان تهران به ییلاق دیلمان سفر کنند از اتوبان تهران – کرج شروع می شود که امتداد آن تا جاده کرج – قزوین ادامه می یابد. بعد از این که به استان قزوین رسیدید در مسیر قزوین – زنجان تا قسمتی از مسیر را ادامه دهید. تا اینکه به تفرجگاه آفتاب درخشان صحرا رسیدید. بعد از عبور کردن از این تفرجگاه نزدیک به 2 الی 3 مسیر خود را ادامه می دهید تا به یک مسیر بریده به سمت راست می رسید که جاده قزوین – رشت می باشد. جاده قزوین – رشت را تا توتکابن ادامه می دهید و وقتی به توتکابن رسیدید، مسیر خود را به سمت راست تغییر می دهید و در جاده توتکابن – بره سر قرار میگیرید. جاده را ادامه می دهید تا از سی دشت و امامزاده قادر پیغمبر رد شوید، بعد از امامزاده در حدود چند کیلومتر مسیر را ادامه می دهید تا به ییلاق دیلمان برسید. همچنین می توانید با بهترین مناطق گردشگری گیلان نیز آشنا شوید.

ییلاق دیلمان گیلان

مطالب مرتبط : راهنمای جامع انتخاب بهترین مسیر برای سفر به شمال

جاذبه های ییلاق دیلمان

موقعیت جغرافیایی ییلاق دیلمان به قدری زیبا و بکر است که می توان ساعت ها بدون حرکت، محو تماشای آن شد. از آنجایی ییلاق دیلمان به دریا هیچ گونه راه ارتباطی ندارد، آب و هوای کوهستانی و خنکی دارد و اگر می خواهید به این منطقه سفر کنید حتماً لباس گرم همراه خود داشته باشید. همچنین می توانید انتخاب لباس مناسب برای سفر به شمال در فصل زمستان را نیز مطالعه کنید. علاوه بر زیبایی چشم گیر ییلاق دیلمان که در ارتفاع می توان مرتع های پوشیده از علف را مشاهده کرد، جاذبه های گردشگری دیگری نیز دارد که بر زیبایی این ییلاق می افزایند. در ادامه به این جاذبه های طبیعی ییلاق دیلمان می پردازیم که عبارتند از :

دشت شقایق دیلمان

این قسمت از دشت که در 5 کیلومتری ییلاق دیلمان واقع شده است از جمله مهمترین و بهترین جاذبه های ییلاق می باشد. اگر در اطراف ییلاق کمی به گشت و گذار بپردازید می توانید با کمی فاصله گرفتن از ییلاق، دشت وسیعی را در مقابل خود مشاهده کنید که علاوه بر علف های سبز و بوته های گل پوشیده شده از گل های شقایق که سراسر دشت را فرا گرفته است و تا چشم کار میکند دشت مسطح و گل های قرمز رنگ شقایق در مقابل ما هنرنمایی می کند.

دشت دیلمان سیاهکل

کاروانسرای تی تی خانم

این قسمت از ییلاق مدرک معتبر این منطقه می باشد که دلالت بر تاریخچه بسیار زیاد و با شکوه این نقطه از گیلان دارد.این کاروانسرا که قدیم در مسیر دیلمان – سیاهکل واقع شده بود محلی برای استراحت و سپری کردن شب برای کاروان هایی بودند که در این مسیر حرکت می کردند. از جمله گواه های تاریخی ییلاق دیلمان همین کاروانسرای تی تی خانم می باشد. همچنین می توانید جاذبه های تاریخی شمال را نیز مطالعه کنید.

کاروانسرای تی تی دیلمان

قلعه و برج گرمابر

از دیگر مناطق تاریخی ییلاق دیلمان که قدمت آن به چند صد سال گذشته می رسد، می توان به قلعه گرمابر اشاره کرد. از جمله ویژگی های این قلعه می توان به این اشاره کرد که بخش های پی ساختمان از سنگ ها و یا بهتر از صخره های تراشیده شده تشکیل شده است و قسمت های بالایی این برج که امروزه بیشتر این قسمت سالم مانده است از خشت اولیه تشکیل شده است.

گنبد تاریخی دیلمان

کوه درفک

یک پیشنهاد خوب برای کسانی علاقه مند به طبیعت گردی و کوهنوردی هستند، کوه درفک یک فرصت بسیار خوب برای این افراد می باشند که علاوه بر لذت بردن از طبیعت بکر آن می توانید ساعاتی را به کوهنوردی در دامنه این کوه بپردازید که شیب نسبتاً ملایمی در بخش های پایه ای کوه دارد. مسافت این کوه تا سیاهکل در حدود 20 الی 22 کیلومتر می باشد.

کوه ییلاق دیلمان

مطالب متبط : آشنایی با چهار تا از بهترین جاذبه های گیلان

پوشش گیاهی ییلاق دیلمان

پوشش گیاهی ییلاق دیلمان بسیار متنوع و مختلف می باشد، همان طور که در بخش های قبل مشاهده کردید جغرافیای این منطقه بسیار وسیع و گسترده می باشد و از منطقه کوهستانی تا دشت های مسطح امتداد دارد. اینکه برای همه این مناطق یک پوشش گیاهی خاص بیان کنیم اشتباه است ولی می توان پوشش سبز رنگ همراه با بوته ها و مرتع های نسبتاً مسطح حتی در پایه های کوه های اطراف بیان کرد.

طبیعت ییلاق دیلمان

کلام آخر

ییلاق دیلمان از جمله بهترین جاذبه هایی می باشد که یک فرد می تواند برای مسافرت خود در نظر بگیرد. این نگین گمشده گیلان در طی سال های اخیر مسافران و بازدیدکنندگان زیادی را از سراسر ایران به خود جذب کرده است.در آخر اگر این مقاله برای شما مفید بود می توانید با دوستان خود به اشتراک بگذارید و نظرات خود را نسبت به مقاله برای ما بنویسید.

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *