شمال کجا بریم؟
0

راهنمای سفر به ماسال | نگین گمشده گیلان

شهر ماسال
بازدید 524

روستای ماسال و در ادامه آن ییلاق های ماسال از نادر ترین و کمیاب ترین شرایط زیستی و آب هوایی برخوردار هستند که اگر تجربه سفر به این منطقه را داشته باشید خودتان متوجه می شوید که چنین شرایط محیط زیستی و جوی بسیار خاص و کمیاب در کل ایران می باشد. این موقعیت از استان گیلان که دارای آبشار ها، رودخانه های جوشان و دره های بسیار سر سبزی است که هر بیننده ای را در نگاه اول میخکوب می کند. اگر تا کنون سابقه سفر به جنگل ماسال را نداشته اید با شمال بریم همراه باشید تا بیشتر با این موقعیت جغرافیایی خاص آشنا شویم و مسیر های دسترسی آن را بشناسیم.

جنگل ماسال

مطالب مرتبط : موزه میراث روستایی گیلان

موقعیت جغرافیایی جنگل ماسال

برای این که به جنگل ماسال برسیم ابتدا باید از شهر ماسال عبور کنیم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. ماسال در شمال غربی استان گیلان و در کنار رشته کوه های تالش به صورت همسایگی صومعه سرا، فومن و خلخال قرار دارد، است. همان طور که گفته شده جنگل ماسال بسیار متنوع می باشد هم از نظر گیاهی و هم جانوری، کوه ها با ارتفاع های زیاد که قسمتی از این بافت جنگلی را تشکیل داده اند و آبشار های بزرگ از جمله آبشارهای خون و تولی نسا که هر یک چندین متر ارتفاع دارند.  همراه با رودخانه های پرآب که از آن ها سرازیر می شوند. در مورد خود جنگل پوشش گیاهی و درختی که دارد بسیار قدرتمند است و درختانی با قدمت چندین ساله را شما می توانید در ماسال مشاهده کنید. اما بیشترین اهمیت خود ماسال این روز ها به دلیل ییلاق های بینظیر و سر سبزش می باشد که اکثر توجه ها را به خود جلب می کند. از معروف ترین ییلاق های ماسال می توان به ییلاق اولسبلنگاه اشاره نمود که جزو بهترین ییلاق های شمال غرب می باشند، در ادامه بیشتر با این ییلاق آشنا خواهیم شد. علاوه بر این اگر علاقه دارید می توانید مقاله بهترین مناطق گردشگری گیلان رانیز مطالعه کنید.

ییلاق های تابستانی ماسال

مطالب مرتبط : راهنمای گردشگری گیلان

جاذبه های ماسال

از جاذبه های ماسال همان طور که اشاره شده می توان به ییلاق های بی نظیر آن همراه با آبشار هایی که از کوه ها و ییلاق های اطراف به سمت پایین یعنی جنگل و بعد از آن به سمت شهر ماسال جریان می یابد. بیایید ابتدا بیشتر با ییلاق های ماسال آشنا شویم، ویژگی و امتیاز بسیار مهم ماسال که بیشتر گردشگری به سبب همین ییلاق ها می باشد. همچنین می توانید با جاذبه های گردشگری گیلان نیز آشنا شوید. این ییلاق ها عبارتند از:

مطالب مرتبط : بهترین سواحل استان گیلان

ییلاق اولسبلنگاه

مهم ترین ییلاق ماسال که در 28 کیلومتری شمال غرب شهر ماسال قرار دارد، ییلاق اولسبلنگاه می باشد. این ییلاق در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا قرار دارد که آب هوای آن بسیار مناسب و خنک می باشد که حتی بیشتر بومیان و افراد محلی که در ماسال زندگی می کنند در گرم ترین فصل های سال و روز های گرم تابستان به این ییلاق می آیند که شرایط جوی آن بسیار خنک و عالی می باشد.

ییلاق ماسال

ییلاق تلارگاه  

ییلاق تلارگاه یکی از ییلاق های ماسال می باشد که منظره بسیاری وسیع و چشم نوازی دارد. با رسیدن به ییلاق تلارگاه شما می توانید شهر ماسال و تالش را زیر پای خود ببینید، این ییلاق چشمه های پر آب بسیاری را شامل می شود که در اکثر ماه های سال جریان دارند.

جنگل ماسال

ییلاق اسپی دشت

از جمله ییلاق هایی می باشد که هر ساله مورد توجه به خصوص گردشگران قرار می گیرد، شما با راه پیدا کردن به این ییلاق کاملاً می توانید به ابرها از بالا به پایین نگاه کنید. ارتفاع این ییلاق بسیار زیاد می باشد و شرایط جوی آن هر از گاهی به قدری سرد می شود که باید به همراه خود لباس گرم داشته باشید.

ییلاق های ماسال

ییلاق واشیار

از جمله سرسبز ترین ییلاق هایی که می توان به آن اشاره کرد، ییلاق واشیار می باشد که بسیار طبیعت زیبا و آب و هوای خنک و سرد دارد و مورد توجه بسیاری از مسافران در فصل تابستان می باشد. این ییلاق به دلیل آبشار بسیار بزرگی که دارد همیشه پر آب و خنک می باشد.

ییلاق های ماسال

مسیر های دسترسی به ماسال  

مسیر های متعددی برای رسیدن به ماسال موجود می باشد که برای افرادی که از استان تهران می خواهند به این منطقه سفر کنند ابتدای مسیر از جاده قزوین – رشت شروع می شود که باید این جاده را ادامه دهیم تا قبل از رشت و در حدود 25 کیلومتری رشت یک خروجی قرار دارد که به سمت فومن – سراوان می باشد. اگر همین مسیر را ادامه دهیم به ماسال می رسیم. همچنین می توانید با هتل های جنگلی گیلان نیز آشنا شوید.

جنگل ماسال

کلام آخر

جنگل ماسال که در بالای آن ییلاق های زیادی موجود می باشد که تنوع آب وهوایی آن ها بسیار متفاوت می باشد. این جنگل که در شمال غرب گیلان قرار دارد از جمله جاذبه های گردشگری این استان می باشد که هر ساله میزبان مسافران زیادی از سراسر ایران می باشند. در آخر اگر این مقاله برای شما مفید بود نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

 

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *