شمال کجا بریم؟
2

معرفی مجموعه میدان شهرداری رشت

مجموعه میدان شهرداری رشت
بازدید 539

رشت مرکز استان گیلان و بزرگترین شهر ساحلی دریای خزر در ایران است. یکی از مراکز تجاری بزرگ و برترین مراکز گردشگری ایران است. رشت در حدود 330 کیلومتری شمال غربی تهران، پایتخت ایران قرار گرفته است. در ادامه به یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر رشت خواهیم پرداخت. با ما در شمال بریم همراه باشید.

ساختمان شهرداری رشت

ساختمان شهرداری رشت و برج ساعت آن نماد شهر رشت است و همچنین موزه پست و ساختمان قدیمی ایران در این مجموعه قرار گرفته است. مجموعه یادمان‌های میدان شهرداری رشت در اوایل سلطنت رضاشاه پهلوی (1320-1304) تأسیس شد. برج ساعت شهرداری که نماد شهر رشت است در زلزله ویرانگر گیلان در سال ۱۳۶۹ آسیب دید که بعداً به عنوان سابق بازسازی شد. مجموعه شهرداری مربوط به دوران پهلوی است و در میدان شهرداری رشت واقع شده است. این ساختمان دارای 24 متر ارتفاع از سطح زمین و یک برج دیده بانی در وسط این مجموعه بنا گشته است.

تاریخچه میدان شهرداری رشت

تاریخچه میدان شهرداری رشت

ساختمان شهرداری در اوایل سال 1300 ساخته شده است که قدمتی 100 ساله دارد و در دوره پهلوی بنا گشته است و در زلزله های زیادی که در شمال صورت گرفته است دچار آسیب های جزئی شده است که در طی سالیان توسط افراد ماهر مرمت گشته است .

مجموعه ساختمان شهرداری متشکل از موزه پست و هتل ایران، و اتاق های این مجموعه می باشد. در ساخت این مجموعه از سبک روسی بهره برده و با تطبیق دادن با بنا های روسی آن زمان این امر کاملا روشن می شود. طرح اولیه این مجموعه را فرد روسی به نام سردارف است که نقش طراحی را از ساختمان های سن پترزبورگ الهام گرفته است.

فضا سازی میدان شهرداری رشت

فضا سازی میدان شهرداری رشت

هر روز صبح اگر از این مسیر عبور کنید موسیقی زنده در کنار میدان توسط گروه های موسیقی شهرداری پخش می شود که انگار در خیابان های لندن قدم می زنید و ساعت این مجموعه سر هر ساعت و هر نیم ساعت یک بار صدای مخصوصی را به صدا می زند.

دور تا دور این مجموعه را سنگ فرش کرده اند که می توانید قرار های دو نفره و عاشقانه خود را در این مکان انجام دهید و از این مجموعه تاریخی و دیدنی نهایت لذت را ببرید.

در شب برای زیبایی این مجموعه از طراحی فوق العاده و نورپردازی ویژه ای به کار رفته است که می توانید ساعاتی را در این میدان زیبا قدم بزنید و از مکان ها و فضای عالی این مجموعه و حس خوب افرادی که به این میدان می آیند انرژی مثبتی دریافت کنید.

میدان شهرداری رشت

دسترسی به میدان شهرداری رشت

برای دسترسی به ساختمان شهرداری اول باید خودتان را به شهر رشت برسانید که شهر رشت در مرکز استان گیلان قرا گرفته است که برای دسترسی به این مکان می توانید از سمت پایتخت به شهر قزوین بروید و وارد مسیر بزرگراهی قزوین به رشت شوید و همچنین می توانید از جاده خلخال به سمت صومعه سرا حرکت خود را ادامه دهید تا وارد مسیر اصلی صومعه سرا به رشت شوید و همچنین می توانید از جاده ساحلی که در نوار شمالی احداث گشته استفاده کنید و خودتان را به این مکان زیبا برسانید.

و بعد از رسید به شهر رشت ساختمان شهرداری درست در مرکز شهر واقع شده است که برای دست یابی می توانید از مسیر های مختلف به ساختمان استفاده کنید. اما از مسیر های مهم می توان به بلوار امام خمینی از طرف جنوب و همچنین خیابان سعدی از طرف شمال شهر و خیابان طالقانی از طرف غرب برای کسانی که از مسیر فومن به رشت استفاده کردند و همچنین خیابان شریعتی از طرف شرق مسیر های اصلی برای دسترسی به ساختمان شهرداری می باشد.

پارک ملت شهر رشت

پارک ملت شهر رشت

از جاذبه های گردشگری دیگری که در نزدیکی این مجموعه قرار گرفته است می توانیم به پارک ملت رشت اشاره کنیم که در نزدیکی این مجموعه قرار گرفته است

پارک ملت رشت از باغ های قدیمی رشت به شمار می رود که امروزه به عنوان پارک از آن استفاده می شود که اهالی این منطقه این باغ را سیاه باغ هم می شناسند. این باغ در سال های حدود 78 بعد از بازسازی و فضاسازی عالی که در این باغ به کار گرفته شده است، افتتاح گردید. این پارک در مساحی بالغ بر 120 هزار مترمربع است که از بزرگترین باغ های داخلی هر های ایران به شمار می رود. از درختان تنومند و قدیمی این باغ گرفته تا دریاچه ای زیبا در وسط این باغ قرار گرفته که زیبایی اینم باغ را دو چندان می کند.

پارک ملت شهر رشت

دسترسی به پارک ملت رشت

پارک ملت در فاصله 2 کیلومتری از میدان شهرداری قرار گرفته است که می توانید در عرض 10 دقیقه به این مکان زیبا دسترسی داشته باشید فقط کافی است برای دسترسی به پارک ملت رشت از میدان شهرداری رشت به سمت خیابان شریعتی حرکت کنید و در اثنای مسیر وارد خیابان جوان شوید و این مسیر را دنبال کنید تا به پارک ملت رشت برسید. برای بهتر پیدا کردن مسیر می توانید از برنامه های نقشه یاب استفاده کنید.

کلام آخر

ما در این مقاله از شمال بریم به معرفی مجموعه شهرداری رشت پرداختیم و از تاریخچه و از زیبا های این مکان برای شما بازگو کردیم اگر چه به شهر رشت سفر کردید حتما از این مکان زیبا بازدید بفرمایید. اگر این مطلب برای شما مفید واقع گردیده است خوشحال می شویم که نظرات و پیشنهادات خودتان را برای ما ارسال بفرمایید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. رضا گفت:

  لطف بیشتر در مورد این موضوع بنویسین

 2. علی گفت:

  عالی بود