شمال کجا بریم؟
0

معرفی شهر رشت استان گیلان

معرفی شهر رشت استان گیلان
بازدید 1428

استان گیلان در شمال ایران و جنوب غربی دریای خزر واقع شده است. همسایگان آن عبارتند از: از شمال دریای خزر و آذربایجان، از غرب استان اردبیل، از جنوب به استان قزوین و زنجان و از شرق به استان مازندران و با تکیه بر برخی کاوش‌ها و نکات باستان‌شناسی، پیدایش گیلان را می‌توان به دوران قبل از قرن بیستم برمی‌گرداند. در ادامه به معرفی مرکز این استان یعنی شهر رشت خواهیم پرداخت. با ما در شمال بریم همراه باشید.

معرفی شهر رشت

شهر رشت مرکز استان گیلان در شمال مرکزی ایران نیز خوانده می شود. در حدود 15 مایلی (24 کیلومتری) جنوب دریای خزر بر روی شاخه ای از رودخانه سفید قرار گرفته است، جایی که زمین های مرتفع به مرداب های حاشیه مرداب یا انزلی (پهلوی سابق) می پیوندند. اهمیت رشت به عنوان شهر اصلی منطقه گیلان از گسترش روسیه به سمت جنوب در قرن هفدهم است. این شهر در طول جنگ های جهانی اول و دوم به شدت از اشغال روسیه و پس از آن از زوال اقتصادی رنج برد.

رشت

دسترسی به شهر رشت

شهرستان رشت 180 کیلومتر مربع مساحت دارد. شهر رشت در مرکز استان گیلان قرار گرفته است که برای دسترسی به این مکان می توانید از سمت پایتخت به شهر قزوین بروید و وارد مسیر بزرگراهی قزوین به رشت شوید و همچنین می توانید از جاده خلخال به سمت صومعه سرا حرکت خود را ادامه دهید تا وارد مسیر اصلی صومعه سرا به رشت شوید و همچنین می توانید از جاده ساحلی که در نوار شمالی احداث گشته استفاده کنید و خودتان را به این مکان زیبا برسانید.

معیشت مردم شهر رشت

اطراف شهر توسط مزارع برنج و مناطق جنگلی نیمه پاک احاطه شده است. خانه‌های عمدتاً دو طبقه دارای چوب‌کاری‌های زیادی هستند، مانند ایوان‌های عریض و لبه‌های بیرونی. پشت بام ها با کاشی قرمز هستند و خانه ها اغلب از روی زمین بلند شده اند.

محصولات شهر رشت

شهر رشت به چای و سرسبزی معروف است، زمین های حاصلخیز و با بارش های باران های مداوم در این سرزمین محصولات اصیل و با کیفیتی را می توان در این سرزمین یافت.

رشت علاوه بر یک مرکز فرهنگی، بازار و مرکز فرآوری برنج، چای، بادام زمینی (بادام زمینی) و ابریشم است. صابون، شیشه، تیغ و کیسه های جوت تولید می شود. در سال 1962 یک سد بزرگ بر روی سفیدرود تکمیل شد.

بهترین زمان برای سفر

رشت از آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب برخوردار است و از شهریور تا آذر در رشت بارندگی شدیدی دارد.

جاذبه های گردشگری نزدیک رشت

شهر رشت در پایتخت استان گیلان قرار گرفته است که تمامی شهر ها و روستاهای دور و نزدیک را به همدیگر متصل می کند. این شهر که خود از شهر های توریستی شمال به شمار می رود دارای جاذبه های تاریخی و دیدنی فراوانی برخوردار است که در ادامه به برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری رشت خواهیم پرداخت.

مجموعه میدان شهرداری رشت

مجموعه میدان شهرداری رشت

ساختمان شهرداری رشت و برج ساعت آن که نماد شهر رشت است و همچنین موزه پست و ساختمان قدیمی ایران. مجموعه یادمان‌های میدان شهرداری رشت در اوایل سلطنت رضاشاه پهلوی (1320-1304) تأسیس شد. برج ساعت شهرداری که نماد شهر رشت است در زلزله ویرانگر گیلان در سال ۱۳۶۹ آسیب دید که بعداً به عنوان سابق بازسازی شد. مجموعه شهرداری مربوط به دوران پهلوی است و در میدان شهرداری رشت واقع شده است.

جاده کوهستانی اسالم به خلخال

جاده کوهستانی اسالم به خلخال

بی شک جاده کوهستانی اسالم به خلخال یکی از زیباترین جاده های ایران است که دو استان گیلان و اردبیل را به هم متصل می کند. وقتی کسی از این بزرگراه تحریک‌کننده می‌گذرد، احساس می‌کند بهشت زیر پایش است. جاده اسالم به خلخال یکی از زیباترین و دیدنی ترین جاده های ایران است.

ترکیبی از دو نقطه متناقض است. جنگل و دشت مرتفع با هم. این جاده به طول 70 کیلومتر از سطح دریا تا ارتفاع 3000 متری است و صرفاً شکوه های سرزمین مادری و جاذبه های گردشگری طبیعی آن را به تصویر می کشد. جاده در واقع مسیری است که در داخل منسوجات مخمل سبز حومه شهر قرار دارد و به سمت بهشت می رود که در آن فرشی از مه بوی گیاهان و جانوران تازه را زیبا می کند.

وقتی کسی در این رویای زندگی واقعی گم می شود، زمانی است که در درون خود احساس بازسازی می کند. جالب اینجاست که جاده اسالم به خلخال یکی از جاذبه های گردشگری مغفول مانده ایران است که اکثر مردم از آن بی اطلاع هستند.

تالاب انزلی

تالاب انزلی

تالاب انزلی یک لیمان یا تالاب ساحلی در دریای خزر در نزدیکی بندر انزلی است. این تالاب، بندر انزلی را به دو قسمت تقسیم می کند و پناهگاه حیات وحش سلکه و مرداب سیاه کشیم را در خود جای داده است. اگرچه این تالاب از آلودگی رنج می برد، اما به عنوان مکانی مناسب برای تماشای پرندگان شناخته می شود.

ویژگی های تالاب انزلی

آب تالاب از شیرین در نزدیکی نهرهای فرعی تا لب شور در نزدیکی دهانه بندر و دریا متغیر است. مطالعات نشان می دهد که در قرن 19 و اوایل قرن 20، تالاب از شوری بسیار بالاتری برخوردار بود. اندازه تالاب از دهه 1930 به کمتر از یک چهارم وسعت قبلی خود کاهش یافته است. با این حال، در ده سال گذشته (تا سال 2007) شوری آب هم با بالا آمدن سطح دریای خزر که باعث تبادل بیشتر آب‌ها شده است و هم به دلیل انتقال بیشتر نمک در آب‌های شیرین ورودی به دلیل افزایش افزایش یافته است. آبیاری بالادست.

قلعه رودخان

قلعه رودخان

قلعه رودخان یک قلعه خشتی و سنگی قرون وسطایی در ایران است. این مجموعه در 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن در شمال ایران در استان گیلان قرار دارد و مجموعه ای نظامی است که در زمان سلجوقیان ساخته شده است. این قلعه بر روی دو نوک کوه به مساحت 50000 متر مربع ساخته شده است.

ساخت قلعه رودخان

معماران آن در ساخت قلعه از ویژگی های طبیعی کوهستانی بهره برده اند. البرز و جنگل های شمالی آن به قلعه های تسخیر ناپذیری برای یاغی ها و فرقه هایی مانند اسماعیلیه تبدیل شد که خلیفه آنها را بدعت گذار می دانست. یک خار باریک را قطع می کند تا تمام طول یک خط الراس پرشتاب را اشغال کند. چنین موقعیتی تنها با تلاش برای گرسنگی دادن به مدافعان قابل حمله است.

روستای ماسوله

روستای ماسوله

در ارتفاع حدود 1050 متری از سطح دریا، جایی که هوا رقیق‌تر، خنک‌تر و آلودگی کمتری دارد، روستای کوهستانی ماسوله با قدمت 1000 ساله درست تا بالای دره‌ای سرسبز قرار دارد. ماسوله شهری در مرکز بخش سردار جنگل شهرستان فومن استان گیلان ایران است. از نام های تاریخی این شهر می توان به ماسالار و خورتاب اشاره کرد.

دسترسی به شهر ماسوله

روستای ماسوله تقریباً در 60 کیلومتری جنوب غربی رشت و 32 کیلومتری غرب فومن و در نزدیکی سواحل جنوبی دریای خزر قرار دارد. اولین روستای ماسوله در حدود سال 1006 میلادی در 6 کیلومتری شمال غربی شهر فعلی ایجاد شد و به فارسی کهنه ماسوله نامیده می شود. مردم از ماسوله قدیم به شهر فعلی به دلیل آفت و حملات جوامع مجاور کوچ کردند.

ساخت روستای ماسوله

سازه ماسوله بی نظیر است. ساختمان ها در داخل کوه ساخته شده اند و به هم متصل هستند. حیاط های جلویی و پشت بام ها هر دو به عنوان مناطق عابر پیاده مشابه خیابان ها عمل می کنند. وقتی هوا تاریک می شود و نورهای رنگارنگ کاملاً شعله ور می شوند.

مکانی بکر در دل جنگل های شمال

قالیچه های ایرانی طرح دار چراغانی شده اند. و هوا با مخلوطی از تنباکو میوه ای شیرین و شیشلیک پر شده است. شبی که وقت ایرانی هاست، خانواده ها جمع می شوند و صدای خنده بلند و بلندتر می شود. ماسوله که به‌خاطر ساختمان‌های چوبی سنتی‌اش که در دامنه‌های شمالی دره قرار گرفته‌اند، قابل توجه مخاطبان قرار گرفته است، که به‌عنوان میراث ملی فرهنگی و طبیعی در ایران، یکی از جاذبه های ثبت شده در سازمان یونسکو است. کوه های اطراف فرصت های زیادی برای پیاده روی، کوهنوردی و فعالیت های دیگر فراهم می کند.

جاده گردنه حیران

جاده گردنه حیران

منطقه گردشگری حیران در غرب آستارا در استان گیلان واقع شده است. دارای سه روستای حیران سفلی، حیران میانه و حیران علیا است. گردنه حیران یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این روستاها است و در مسیر جاده آستارا و اردبیل قرار دارد. از یک سو به کوه‌های پوشیده از جنگل و از سوی دیگر به دره‌ای که رودخانه آق‌چای در آن می‌گذرد و مرز بین استان گیلان و جمهوری آذربایجان را تشکیل می‌دهد.

گردنه حیران بیشتر اوقات با مه پوشانده شده است، اگرچه ارتفاع آن زیاد نیست (بلندترین نقطه از سطح دریا حدود 1500 متر است). دلیل اصلی این پوشش مه دائمی، رانش رطوبت از دریای خزر است.

پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان

این پارک در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده و امروزه پارک اصلی رشت محسوب می شود. اکبرخان، صاحبخانه ثروتمند ایرانی و مستاجر گمرکات شمال آن کشور، صاحب باغ زیبا بود. کاشت نهال، کشش و ساخت عمارت ییلاقی (عمارت کلواک) همگی زیر نظر اکبر خان بیگلربیگی بود.

دسترسی به پارک جنگلی سراوان

در نزدیکی ها و نرسیده به شهر رشت از سمت بزرگراه قزوین به رشت پارکی جنگلی به وسعت حدود 14 هکتار قرار گرفته است که یکی از قدیمی ترین و زیباترین پارک های جنگلی شمال می باشد. در این جنگل می توانید انواع گیاهان دارویی و خاصی را پیدا کنید.

دریاچه پارک سراوان

در این جنگل دریاچه ای زیبا نهفته است که این جنگل را از دیگر مکان های همجوار خود متمایز می کند. دریاچه ای میان درختان و با آب راه ها و رودخانه های خروشان می تواند شما را شگفت زده بکند.

امکانات پارک جنگلی سراوان

از امکانت پارک جنگلی سراوان می توان به زمین پینت بال که چندین سال است که طرفداران زیادی در کشورمان پیدا کرده است را می تواند در میان درختان و منابع طبیع این بازی پر مهیج و جنب و جوش را انجام دهید. همچنین این زمین پینت بال اولین زمینی است که در جنگل های شمال کشور به افتتاح رسیده است.

از امکانت دریاچه می توانید قایق های پدالی یا موتوری اجاره کنید و در میان درختان و جلبک های زیبایی که روی دریاچه را پوشانده است قایق سواری بکنید. همچنین می توانید از موتور های چهار چرخ استفاده کنید.

آبشار لاتون

آبشار لاتون

آبشار لاتون آستارا را می توان بلندترین آبشار ایران با ارتفاع 105 متر دانست. آبشار لاتون با طول و عرض جغرافیایی 38 درجه و 19 دقیقه شمالی و 480 و 43 دقیقه شرقی در شهرستان آستارا، شهر لوندویل و روستای کوته کومه واقع شده است. تا جایی که آب در آن جریان دارد. حجم آب در ماه های مختلف سال متفاوت است اما در تمام فصول سال به طور دائم جریان دارد. نزدیکترین جاذبه های گردشگری به این آبشار، قلعه لاتون و قله اسپیناس، روستای متروکه آسیو شوان و دیگر آبشارهای منطقه است.

کلام آخر

صنعت گردشگری به عنوان صنعتی پویا بخش مهمی از فعالیت های اقتصادی و تولیدی کشورها را تشکیل می دهد. در این میان برندسازی مقصد به یکی از مهمترین موضوعات در حوزه بازاریابی مکان و بازاریابی گردشگری تبدیل شده است. ارزش ویژه یک برند مقصد گردشگری، مجموع دارایی ها (یا بدهی های) برند در رابطه با نام و نماد مقصد گردشگری است که باعث تغییر در ارزش خدمات و تجربیات ارائه شده در آنجا می شود.

با توجه به اهمیت این موضوع، در این مطلب از شمال بریم به ارزیابی و اولویت بندی مقاصد گردشگری شهر رشت بر اساس ارزش ویژه برند از دیدگاه گردشگران پرداختیم.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *