شمال کجا بریم؟
0

جاهای دیدنی جنگل گلستان

جاهای دیدنی جنگل گلستان
بازدید 734

جنگل های دلربا استان گلستان، گنجینه طبیعی ایران

استان گلستان که در شمال شرقی ایران واقع شده است، سرشار از جنگل های متنوع و خیره کننده در کشور است. این جنگل‌های سرسبز با مساحتی حدود 20000 کیلومتر مربع، گنجینه زیست‌محیطی و پناهگاهی برای انواع فراوان گونه‌های گیاهی و جانوری است. جغرافیای منحصر به فرد این استان به همراه آب و هوای معتدل آن، محیطی ایده آل را برای رشد و حفظ این جنگل های باشکوه فراهم می کند.

 

تنوع زیست محیطی

جنگل‌های استان گلستان دارای تنوع زیست‌محیطی بی‌نظیر هستند که آن‌ها را در مقیاس جهانی متمایز می‌کند. این استان در لبه جنوبی جنگل‌های مختلط هیرکانی واقع شده است، که یک سایت میراث جهانی یونسکو است که به‌خاطر اکوسیستم جنگلی باستانی‌اش مشهور است. جنگل های هیرکانی یکی از معدود جنگل های بارانی معتدل باقی مانده در جهان است و با تنوع زیستی غنی و گونه های بومی آن مشخص می شود.

جاهای دیدنی جنگل گلستان

گیاهان و جانوران

جنگل های گلستان مجموعه ای شگفت انگیز از حیات گیاهی و جانوری را در خود جای داده است. جنگل های مختلط هیرکانی با شکوه خزر دارای درختان سر به فلک کشیده از جمله بلوط، راش، ممرز و شاه بلوط است که برخی از آنها قرن هاست پابرجا بوده اند. این جنگل ها زیستگاه گونه های جانوری کمیاب و در حال انقراض مانند پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، گراز وحشی و گوزن قرمز خزری است. تماشاگران پرنده می توانند از مشاهده گونه های پرندگان متعددی از جمله تیغ خزری، عقاب طلایی و زاغی زیبای هیرکانی که کمتر شناخته شده است لذت ببرند.

 

تلاش های حفاظتی

با توجه به اهمیت اکولوژیکی و شکنندگی جنگل‌ها، تلاش‌های حفاظتی برای حفاظت و حفظ تنوع زیستی منحصربه‌فرد استان گلستان در حال انجام است. دولت ایران به همراه سازمان های بین المللی چندین منطقه حفاظت شده و پارک ملی را در داخل استان برای حفاظت از زیستگاه های طبیعی بکر تعیین کرده است. هدف این طرح ها تضمین مدیریت پایدار جنگل ها، جلوگیری از جنگل زدایی و مبارزه با قطع غیرقانونی درختان است.

 

اهمیت فرهنگی و تفریحی

جنگل‌های گلستان فراتر از اهمیت اکولوژیکی‌شان، ارزش فرهنگی و تفریحی زیادی برای مردم محلی و بازدیدکنندگان دارد. برای نسل‌ها، این جنگل‌ها منابعی مانند الوار، هیزم و گیاهان دارویی را برای جوامع محلی فراهم کرده‌اند و ارتباط عمیق بین مردم و طبیعت را تقویت می‌کنند. جنگل‌ها همچنین به عنوان پناهگاه‌های تفریحی عمل می‌کنند و علاقه‌مندان به طبیعت، کوهنوردان و گردشگران محیط‌زیست را به خود جذب می‌کنند که به دنبال آرامش در میان مناظر آرام و هیبت‌آمیز هستند.

جاهای دیدنی جنگل گلستان

چالش های زیست محیطی

جنگل‌های استان گلستان با وجود تلاش‌های مداوم برای حفاظت، با چالش‌های زیست‌محیطی مختلفی روبرو هستند. تغییرات آب و هوایی، افزایش فعالیت‌های انسانی و شیوه‌های استفاده ناپایدار از زمین، اکوسیستم حساس را تهدید می‌کند. جنگل زدایی برای توسعه و ساخت و ساز کشاورزی، و همچنین آتش سوزی جنگل ها، فشار زیادی بر جنگل های باستانی و ساکنان آن وارد می کند.

جنگل های استان گلستان

در شمال بریم نام برخی از جنگل های استان گلستان ایران آمده است:

پارک ملی گلستان

این پارک بزرگ‌ترین پارک ملی ایران است و محدوده وسیعی از استان گلستان را شامل می‌شود که بخش‌هایی از جنگل‌های مختلط هیرکانی خزری را در بر می‌گیرد.

پارک ملی گلستان اولین پارک ملی ایران است که در حوزه استان های گلستان، سمنان و خراسان واقع شده است. این پارک به دلیل ارزش های طبیعی مانند جنگل های سرسبز و بکر و گونه های مختلف گیاهی و جانوری یکی از مناطق معروف ایران و جهان است.

این پارک از سال 57 با نام های «علمه» و «یشکی» به عنوان منطقه حفاظت شده تبدیل شد و در سال 1355 این دو قسمت با هم ترکیب شدند و با 91890 هکتار وسعت به پارک ملی گلستان تبدیل شدند. این پارک از تپه های کمی شیب دار و سنگ های آهکی مرتفع تشکیل شده است.

پارک ملی کیاسر

این پارک ملی که در شمال شرقی استان گلستان قرار دارد، به خاطر مناظر خیره کننده و گیاهان و جانوران متنوع شهرت دارد.

پارک ملی کیاسر دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل است. این منطقه کوهستانی در قسمت‌های میان‌بند و بالابند جنگل‌های خزری واقع شده که در جنوب شهرستان ساری و به صورت جنگل‌های طبیعی بکر و چراگاه‌های پردرخت و صخره‌ای است و رویشگاه گون‌های گیاهی منحصر بفرد چون بلوط اوری، سرخدار و… می‌باشد.

جاهای دیدنی جنگل گلستان

پارک جنگلی کبودوال

این جنگل در نزدیکی شهرستان علی آباد کتول در استان گلستان قرار دارد و به خاطر مناظر دیدنی و تنوع زیستی غنی اش شناخته شده است. این پارک جنگلی در ۳ کیلومتری جنوب علی آباد کتول واقع شده است. در حقیقت می‌توان این پارک جنگلی را یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی علی آباد کتول دانست. این پارک جنگلی رؤیایی، ۲،۳۰۰ متر طول و ۷۶۰ متر عرض دارد. مساحت کل این جنگل به حدود ۱۰۹ هکتار می‌رسد.

جنگل گالیکش

این جنگل که در شهرستان گالیکش قرار دارد، مقصدی پرطرفدار برای دوستداران طبیعت است و فرصت هایی برای پیاده روی و تماشای حیات وحش فراهم می کند.

این جنگل در 5/2 کیلومتری شمالی شهرستان گالیکش و در انتهای جاده معروف جاده سلامت قرار دارد . جنگل دانه پوشیده از تنوع درختان انبوه و کهنسالی است. از میان جنگل رودخانه اوغان عبور می کند. این رودخانه تقریبا دائمی است ، و در فصل تابستان و در حاشیه آن محل استراحت خانواده ها و شنای جوانان می باشد.

 

پارک ملی تندوره

پارک ملی تندوره در شمال استان گلستان قرار دارد و به خاطر مناظر بکر و حیات وحش متنوع شهرت دارد      .

پارک ملی تندوره در شمال شرقی ایران و در نزدیکی ترکمنستان و در عرض جغرافیایی 37 درجه و 29 دقیقه تا 37 درجه و 33 دقیقه و طول شرقی 58 درجه و 33 دقیقه تا 58 درجه و 54 دقیقه واقع شده است. بر اساس تقسیم بندی مجموعه تنوری در شهرستان درگز در شمال استان خراسان رضوی واقع شده است. این منطقه در حوضه آبریز هریرود و کشفرود و زیرحوضه رودخانه درونگر دهستان واقع شده است. پارک ملی تندولا زمانی تفرجگاه و تفریح ​​مردم درگز و کوچان بوده و با بهره مندی از زیباترین و عمیق ترین دره ها و کوه ماهور یکی از بهترین زیستگاه های حیوانات وحشی به ویژه پلنگ، قوچ و میش ایرانی است.

جاهای دیدنی جنگل گلستان

جنگل ناهارخوران

این جنگل که در جنوب شرقی استان گلستان واقع شده است، از ویژگی‌های متنوع زندگی گیاهی و جانوری است.

پارک جنگلی ناهار خوران یکی از قدیمی ترین تفرجگاه ها و جاذبه های گرگان در استان گلشتین است و هر گردشگری که به گرگان سفر می کند حتما باید از اینجا دیدن کند. پارک جنگلی ناهار هوران همانطور که از نامش پیداست، جنگلی از درختان سر به فلک کشیده و سایه با هر آنچه برای یک روز اقامت و پیک نیک در دل طبیعت نیاز دارید را در خود جای داده است. بیشتر گردشگرانی که بلیط گرگان می خرند، روز را به دور از دردسر چند ساعتی به همراه دوستان و خانواده خود به پارک جنگلی نهار هوران می گذرانند.

گذراندن یک روز از زندگی خود در چنین محیط تمیز و سرسبزی می تواند صدها روز به زندگی شما بیافزاید. چرا که در جنگل ناها هوران می توان بوی زیبا و تمیز طبیعت را استشمام کرد، هوای پاکیزه را استشمام کرد و چشم انداز بی نظیر درختان و گل ها را تماشا کرد که نشاط و سرزندگی را به ارمغان می آورد. از این رو توصیه می کنیم اگر تا به حال فرصت بازدید از پارک جنگلی ناهار هوران را نداشته اید، حتماً در اسرع وقت به این پارک جنگلی زیبا سر بزنید و خاطرات خوبی را برای خود و عزیزانتان رقم بزنید.

کلام آخر

جنگل های استان گلستان گنجینه طبیعی ارزشمندی است که حفظ و نگهداری آن توجه محلی و جهانی را می طلبد. این جنگل‌ها با تنوع زیستی منحصربه‌فرد، اهمیت اکوسیستمی و ارزش فرهنگی، زیبایی و اهمیت حفاظت از اکوسیستم‌های متنوع سیاره ما را نشان می‌دهند. همانطور که ما همچنان به قدردانی و کشف شگفتی‌های جنگل‌های گلستان ادامه می‌دهیم، ترویج شیوه‌های پایدار و افزایش آگاهی برای اطمینان از وجود آنها برای نسل‌های آینده برای لذت بردن و گرامی داشتن آنها ضروری است.

اینها تنها تعداد کمی از جنگل‌های متعددی هستند که چشم‌انداز استان گلستان را زیبا می‌کنند و هر کدام تجربه‌ای منحصربه‌فرد را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می‌آورند و به‌عنوان زیستگاه‌های حیاتی برای طیف گسترده‌ای از گیاهان و جانوران عمل می‌کنند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *