شمال کجا بریم؟
0

معرفی زیبای ترسناک مازندران، دریاچه ارواح

دریاچه ارواح
بازدید 635

دریاچه ارواح یا همان دریاچه ممرز که در بین مردم محلی به این اسم یعنی دریاچه ممرز شناخته می شود در 12 کیلومتری نوشهر، استان مازندران واقع شده است. این دریاچه به دلیل شرایط خاص درختان و مه آلود بودن هوا، کسانی که از این منطقه دیدن کرده اند لقب دریاچه ارواح را به این دریاچه داده اند. انسان از زمان گذشته در مورد هر آنچه که در مورد آن اطلاعاتی ندارد و از هویت و ماهیت آن خبر ندارد شروع به گفتن حرف ها و داستان های عجیب در مورد آن می کند، دریاچه ممرز نیز از این قضیه مستثنی نیست و افرادی که به هر حالتی در شرایطی قرار گرفته اند که در دریاچه فعالیت های های عجیبی دیده اند و یا به خاطر ترس از جو دریاچه و هوای مه آلود آن از منطقه خارج شده اند، شروع کردند به گفتن داستان ها و حرف های عجیب در مورد دریاچه ممرز که همین امر سبب شده است که نام این دریاچه در بین طبیعت گردان و طبیعت دوستان از دریاچه ممرز به دریاچه ارواح تغییر یابد. اینک شمال بریم قصد دارد شما را با این دریاچه بسیار زیبا و آرامش بخش آشنا کند و ثابت کند در این دریاچه هیچ مورد غیر طبیعی وجود ندارد و این فقط زاییده افکار و تخیل بشر است.

دریاچه ارواح نوشهر

 

دسترسی به دریاچه ممرز

برای آشنایی با مسیر های دسترسی به دریاچه ممرز می توانید با مطالعه دریاچه ارواح کجاست با مسیرهای منتهی به این دریاچه بیشتر آشنا شوید.

شرایط جغرافیایی دریاچه ممرز

در مورد شرایط جغرافیایی دریاچه ممرز می توان به پوشش گیاهی بسیار خاص آن اشاره کرد که در نوع خودش بی نظیر می باشد شاید در مناطق شمالی ایران کمتر دریاچه ای بتوان پیدا کرد که شرایطی همچون دریاچه ممرز یا همان دریاچه ارواح داشته باشد. علاوه بر این اگر می خواهید بیشتر با زیبایی های مازندران و بهترین جاذبه های طبیعی مازندران آشنا شوید می توانید در این قسمت مطالعه کنید. در مورد شرایط جغرافیایی می توان به درختان اطراف دریاچه که جزو مناطق جنگلی دریاچه محسوب می شود اشاره نمود، این دریاچه در طول زمان نسبتاً زیادی به صورت دریاچه پدید آمده است چون ابتدا به دلیل ناحیه ای که در آن قرار دارد کمی حالت کوهستانی و در ارتفاع نسبتاً بلندی قرار دارد، حجم آب آن بسیار کمتر از حجم امروزه می باشد و این امر به دلیل افزایش بارندگی های فصلی می باشد، همچنین به دلیل خاک اشباع که در قسمت هایی از دریاچه موجود است آب به سمت دریاچه هدایت می شود و اکنون ما شاهد دریاچه ای هستیم که سال ها زمان سپری شده تا بدین حال پدید آید. مناطق جنگلی اطراف دریاچه زیبایی این دریاچه را هر چه تمام تر می کند.

دریاچه ارواح

مطالب مرتبط : راهنمای سفر به دریاچه چورت

ویژگی های زیستی دریاچه

هر منطقه گردشگری برای خود ویژگی هایی دارد که آن منطقه را به خصوص و متمایز از سایر جاذبه های گردشگری می کند. در ادامه به معرفی ویژگی های بسیار مهم دریاچه ممرز می پردازیم که عبارتند از:

ویژگی های زیست بومی

از جمله مهم ترین ویژگی های زیست بومی این دریاچه می توان به پوشش های گیاهی آن اشاره کرد که بسیار خاص و بومی خود این نقطه از نوشهر می باشد، علاوه بر پوشش گیاهی می توان به برخی از گونه های جانوری خاص که فقط در شرایط این دریاچه می توانند زندگی کنند اشاره نمود. در ادامه به معرفی و آشنایی بیشتر با این ویژگی های دریاچه می پردازیم.

دریاچه ممرز نوشهر

پوشش گیاهی و درختی دریاچه ممرز

در سال های قبل پوشش گیاهی و درختی این منطقه نوشهر بسیار یکپارچه بود و دریاچه ممرز حجم اندکی را در بین این پوشش درختی را در اختیار داشت ولی با گذشت زمان و افزایش حجم و وسعت دریاچه اکنون بافت جنگلی از یکپارچه بودن خارج شده است و دریاچه ممرز را می توان به عنوان جداکننده بخش جنگلی دانست. با افزایش سطح آب و نفوذ آن به میان درختان جنگل اطراف آب تا قسمت های میانی درختان را می پوشاند و همین امر سبب می شد که ریشه های درختان دائماً در آب قرار بگیرند به سبب همین عمل درختان در گذر زمان پوسیده شدند و برخی از آنان به خاطر ارتباط مداوم و مستمر با آب دریاچه از قسمت های میانی شکسته شده اند، برخی دیگر نیز به دلیل شسته شدن خاک در قسمت های پایینی درخت، ریشه های آن ها به بیرون از خاک و آب در آمده اند. در کل درختان نزدیک به دریاچه و درختانی که به طور کل درون آب قرار دارند یا پوسیده شده و از وسط شکسته اند و یا سر خم کرده اند که اصلی ترین دلیل نامگذاری دریاچه به عنوان دریاچه ارواح همین مورد می باشد.

دریاچه ارواح مازندران

زیست جانوری دریاچه ممرز

زیست جانوری دریاچه زیاد متنوع نیست ولی برای برخی گونه های جانوری که کمیاب هم هستند یک زیستگاه بسیار مهم و حیاتی به حساب می آید به عنوان مثال برای سنجاب ها که بیشترین تعداد گونه جانوری دریاچه را شامل می شوند، درختان شکسته شده و یا سایر نوع درخت ها بهترین مکان زیست برای این نوع جانداران می باشند. از دیگر گونه های جانوری می توان به پرنده ها یعنی دارکوب و لک لک اشاره نمود که آب دریاچه و درختان بهترین زیستگاه برای آن ها به حساب می آید.

دریاچه ارواح نوشهر

شرایط آب و هوایی دریاچه ممرز

شرایط آب و هوایی دریاچه ممرز بسیار خاص و ویژه می باشد چون در اغلب فصل های سال شرایط جوی به گونه ای است که هوای مه آلود همه جا را فراگرفته است و هوا بسیار هم سرد نمی باشد. هوای مه آلود گاهی به قدری زیاد می شود که بر افق دید تاثیر میگذارد و همین شرایط جوی از عواملی است که در کنار درختان شکسته شده و پوسیده سبب می شود که برخی بازدید کنندگان از این منطقه کمی از این شرایط عجیب تعجب و شاید بترسند ولی اگر به صورت کلی به این قضیه نگاه کنیم حضور مه در میان درختان و در سطح آب دریاچه بسیار بی نظیر است و در کمتر جایی در ایران شاهد این صحنه هستیم.

دریاچه ارواح

اقامت در دریاچه ممرز

در اطراف و مناطق نوشهر می توانید هتل و یا سوئیت رزرو کنید و تنها راه برای اقامت در کنار دریاچه ممرز این است که کمپ کنید ولی حتما باید قبل از کمپ در این منطقه با نگهبانی و محافظت دریاچه هماهنگ کنید چون این منطقه حفاظت شده می باشد و در لیست آثار ملی طبیعی کشور قرار دارد.

دریاچه ممرز نوشهر

مطالب مرتبط : اقامت در دریاچه ولشت

بهترین فصل برای سفر به دریاچه ممرز

آب و هوای این بخش از نوشهر زیاد در فصل ها متفاوت نمی باشد به عنوان مثال در فصل زمستان شرایط جوی دریاچه آن چنان هم سرد نمی باشد به دلیل حضور دریاچه و پوشش گیاهی که از جریان زیاد هوا در سطح دریاچه جلوگیری می کند. ولی اگر بخواهیم بهترین فصل را برای سفر به این جاذبه گردشگری نام ببرید اول فصل بهار سپس پاییز، این فصل ها در اولویت برای بازدید از این منطقه قرار دارند. همچنین شما میتوانید در مقاله های دیگر با جاذبه ای گردشگری مازندران در پاییز آشنا شوید.

دریاچه ارواح نوشهر

مطالب مرتبط : بهترین فصل برای سفر به دریاچه شورمست

کلام آخر

دریاچه ممرز یا همان دریاچه ارواح واقع در نوشهر استان مازندران از جمله خاص ترین و بهترین مکان هایی است که می توان به شما پیشنهاد داد تا بتوانید یک تجربه بی نظیر و به یاد ماندنی را داشته باشید. همچنین می توان به کسانی که علاقه زیادی به سفر به جاهایی از کشور دارند که حرف های عجیبی در مورد آن گفته میشود، دارند ما دریاچه ارواح را پیشنهاد می کنیم. در آخر اگر این مقاله برای شما مفید بود می توانید با طبیعت دوستان اطراف خود و آشنایان به اشتراک بگذارید و همچنین نظرات خود را برای ما بنویسید.

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *