شمال کجا بریم؟
0

دریاچه ارواح کجاست؟

دریاچه ارواح نوشهر
بازدید 356

دریاچه ارواح که در توابع نوشهر قرار دارد از جمله مکان های پر بازدید نوشهر و استان مازندران در این چند سال می باشد. این دریاچه به لطف اسم ترسناک و قدرت رسانه به یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مازندران تبدیل شده است. دریاچه ارواح که در بین مردم محلی به عنوان دریاچه ممرز شناخته می شود با پوشش گیاهایی و درختی خاص خود چندین سال است که بر سر زبان ها افتاده است و علاقه مندان به سفرهای پر رمز و راز این مقصد گردشگری را یعنی دریاچه ارواح را ترجیح می دهند. گردشگرانی که می خواهند یک خاطره بسیار زیبا و کمی عجیب را از سفر های خود را داشته باشند، ما دریاچه ارواح را به آن ها توصیه می کنیم.حال شمال بریم می خواهد شما را بیشتر با موقعیت مکانی و جغرافیایی این دریاچه سحرانگیز آشنا کند.

دریاچه ارواح مازندران

مطالب مرتبط : دریاچه چورت کجاست

چرا به آن دریاچه ارواح گفته می شود ؟

عمق آب این دریاچه در گذشته بسیار کم بود و دیگر جزو دریاچه ها به حساب نمی آمد ولی با گذشت زمان و تراکم بارش های فصلی، آب باران و آب جذب شده در خاک به این دریاچه راهی شدند که این مورد سبب بالا آمدن سطح دریاچه و نفوذ آن به پوشش گیاهی جنگل های اطراف شد با نفوذ آب به قسمتی از جنگل برخی از درختان جنگل تا قسمتی در آب فرو رفتند و چون ریشه درختان دائم در آب بود این امر سبب شد که درختان در گذر زمان پوسیده شوند، برخی از درختان به دلیل پوسیدگی زیاد شکستند و برخی از آن ها به حالت خمیده در آمده اند. در نتیجه همه این کارها دست به دست هم دادند تا قسمتی از پوشش درختان جنگل به صورت مرده پدید آید. اسم ارواح هم به این سبب روی این دریاچه گذاشته است که بازتاب تصویر درختان روی سطح آب و همچنین هوای مه آلود که معمولا در این نقطه از منطقه نوشهر بسیار اتفاق می افتد سبب می شود که گردشگران و مسافرانی که به نزدیکی دریاچه می روند به دلیل نبود دید کافی و جو سنگین و عجیب دریاچه فکر کنند که این درختان ارواح بسیار بزرگی هستند که در دل دریاچه و روی سطح آب معلق هستند ولی اگر کمی با دقت به محیط و درختان نگاه کنند و نترسند متوجه خواهند شد که ارواح پدید آمده در ذهن آنها، درختی پوسیده و مرده بیش نیست، کل موضوع و علت نامگذاری دریاچه با عنوان ” دریاچه ارواح” همین مسئله می باشد.

دریاچه ارواح نوشهر

موقعیت مکانی دریاچه ممرز

همان طور که در مقدمه مقاله به این موضوع اشاره شد، دریاچه ممرز یا همان دریاچه ارواح در نوشهر استان مازندران واقع شده است و به آن دریاچه ارواح نوشهر نیز می گویند، این دریاچه در فاصله 32 کیلومتری نوشهر در مراتع روستای ” صلاح الدین کلا” قرار دارد و می توان گفت امروزه به دلیل توجه مسافران و گردشگران به این دریاچه از بهترین جاذبه های طبیعی مازندران محسوب می شود. ابتدای این دریاچه عمق آب و حجم آن بسیار کم بود ولی با گذشت زمان و افزایش بارندگی و از همه مهم تر راه یابی آب های باران به وسیله خاک اشباع به این دریاچه سبب شد که عمق آب این دریاچه افزایش یابد و حجم آن تا میانه های جنگل ها و پوشش های گیاهی اطراف گسترش پیدا کند.دریاچه ممرز به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات و زیاد در دسترس نبودن از جمله جاذبه های می باشد که خوشبختانه تا کنون بکر و بدون فرسایش باقی مانده است. جنگل اطراف این دریاچه و خود دریاچه ارواح به دلیل موقعیت مکانی دریاچه ارواح و آب و هوای خاص آن ثبت ملی شده و شما می توانید دریاچه ارواح را در لیست آثار طبیعی ملی مشاهده کنید.

دریاچه ارواح نوشهر

مطالب مرتبط : آشنایی با نگین رودبار، دریاچه ویستان

مسیر های دسترسی به دریاچه ممرز

مسیر های دسترسی به این دریاچه بسیار ساده آسان می باشند که افرادی که قصد دارند به این دریاچه سفر کنند به آسانی می توانند از طریق این مسیری که در این مقاله معرفی شده است به دریاچه برسند. علاوه بر این شما می توانید با مطالعه آشنایی با مسیرهای دسترسی به استان مازندران بیشتر با مسیر های مواصلاتی این استان و منطقه های اطراف آن آشنا شوید. از جمله رایج ترین و مرسوم ترین مسیری که اکثر مسافران و گردشگران از آن استفاده می کنند استفاده از جاده نور و نوشهر می باشد که در ادامه جاده بابلسر و  نور قرار دارد و مسافتی در حدود 52 کیلومتر را به خود اختصاص می دهد، در فاصله 12 کیلومتر مانده به نوشهر از دومین بریدگی در سمت راست به طور کامل دور می زنید و در مسیر خود شهرک ساصد همان شهرک صنایع دفاع را مشاهده می کنید بعد از اینکه از این شهرک عبور کردید جاده خاکی را خواهید دید به نام جاده شرکت چکش که در حدود 3 الی 4 کیلومتر می باشد، بعد این که جاده خاکی را طی کردید با یک دو راهی مواجه خواهید شد که سمت چپ دوراهی شما را به سمت نگهبانی جنگل و مراتع و دریاچه ممرز هدایت می کند. نگهبانی که در این مسیر وجود دارد از قاچاق و بریدن چوب های منطقه جلوگیری می کند بعد از اینکه از نگهبانی عبور کردید مسیری خاکی و با طبیعت بسیار زیبایی را طی خواهید کرد هر دو طرف آن را بیشه زارها و پوشش گیاهی غنی جنگل فرا گرفته است، این مسیر در حدود 15 کیلومتر خاکی می باشد که بعد از آن شما به یک قسمت ماشین نرو می رسید که باید از ماشین پیاده و بقیه مسیر را به صورت پیاده ادامه دهید این مسیر در حدود 30 دقیقه زمان از شما می گیرد آن هم با احتساب پیاده روی، در آخر شما به کنار دریاچه ممرز یا همان ارواح می رسید و می توانید از فضای بسیار خاص این دریاچه لذت ببرید. مسیری که در این مقاله به آن اشاره شد از  جمله رایج ترین مسیر های دسترسی به دریاچه ممرز می باشد که چندین سال است گردشگرانی که قصد دارند به این دریاچه سفر کنند از این مسیر استفاده می کنند.

دریاچه ارواح

مطالب مرتبط : راهنمای جامع انتخاب بهترین مسیر برای سفر به شمال

کلام آخر

دریاچه ممرز یا دریاچه ارواح که مسافران به آن لقب داده اند یکی از بهترین مناطق طبیعی نوشهر و استان مازندران می باشد و به دلیل شرایط جوی بسیار خاص و مه آلود که بعضی وقت ها تا پایین ترین قسمت دریاچه پایین می آید برای افرادی که علاقه زیادی به سفر به مکان های عجیب و خاص که داستان های زیادی در مورد آن گفته می شود دارند، پیشنهاد می شود. در آخر اگر این مقاله برای شما مفید و جالب بود می توانید آن را برای اطرافیان خود به اشتراک بگذارید و نظرات خود را نسبت به این مقاله برای ما بنویسید.

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *