شمال کجا بریم؟
0

فرودگاه های شمال ایران

فرودگاه های شمال ایران
بازدید 18288

شمال ایران دارای آب و هوای معتدل و خنک با تابستان‌های ملایم و زمستان‌های سرد است. این منطقه به دلیل طبیعت زیبایی که دارد، برای گردشگری بسیار معروف است. از جمله جاذبه‌های گردشگری شمال ایران می‌توان به شهرهای تاریخی مانند رشت، ساری، بابلسر و رامسر و… روستاهای کوهستانی زیبا، پارک‌های ملی، دریاچه‌های بزرگ و… که نمی توان با کلمات آن ها را توصیف کرد.

برای سفر به شمال ایران می توانید از راه های متنوعی مانند هوایی، زمینی و با قطار سفر کنید ولی از هر راه، راه هوایی بهترین و راحت ترین راه برای سفر به شمال می باشد. به همین منظور فرودگاه های مختلفی در شهر های بزرگ شمال برای گردشگران و مسافران فراهم گشته است که در ادامه با شمال بریم به معرفی برخی از بزرگترین فرودگاه هایی که در شمال ایران فراهم شده است را به شما معرفی می کنیم، با ما همراه باشید.

شمال ایران دارای بسیاری از فرودگاه‌های داخلی است که در ادامه به معرفی برخی از این فرودگاه‌ها می‌پردازیم:

 1. فرودگاه بین المللی نوشهر در شهر نوشهر
 2. فرودگاه بین المللی رشت در شهر رشت
 3. فرودگاه بابلسر در شهر بابلسر

همچنین در فرودگاه های شمال، فرودگاه های کوچکی در دیگر شهر ها فراهم شده است که برای بسیاری از مسافرانی که به سمت شمال ایران سفر می‌کنند، این فرودگاه‌ها نیز یکی از مسیرهای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معرفی فرودگاه نوشهر

فرودگاه نوشهر در استان مازندران واقع شده و یکی از فرودگاه‌های شمال ایران می‌باشد. این فرودگاه در حوزه گردشگری منطقه نوشهر و سواحل دریای خزر بسیار مهم است و به عنوان یکی از ایستگاه‌های هوایی در شمال ایران، خدمات پروازی را به مسافران ارائه می‌دهد. همچنین فرودگاه نوشهر به تعدادی شرکت هواپیمایی خدمات پروازی ارائه می‌دهد و به صورت مستقیم به بعضی از شهرهای داخلی و خارجی پرواز می‌کند.

معرفی فرودگاه نوشهر

امکانات فرودگاه نوشهر

فرودگاه نوشهر دارای امکانات زیر است:

 1. ترمینال مسافران: فرودگاه نوشهر یک ترمینال مسافران دارد که امکاناتی از جمله بلیط فروشی، سیستم چکینگ، پذیرش بار، صندلی‌های انتظار، کافی شاپ و فروشگاه دارد.

 

 1. پارکینگ: فرودگاه نوشهر دارای پارکینگ بزرگی است که به مسافران این فرودگاه اجازه می‌دهد تا خودرو خود را در آنجا بگذارند.

 

 1. فرودگاه بین‌المللی: این فرودگاه به عنوان فرودگاه بین‌المللی فعالیت می‌کند و به مسافران خدماتی از جمله گذرنامه، ویزا و ترجمه مدارک را ارائه می‌دهد.

 

 1. رستوران و کافی شاپ: فرودگاه نوشهر دارای رستوران و کافی شاپی است که امکان تأمین نیازهای غذایی و نوشیدنی مسافران را فراهم می‌کند. خدمات مرتبط با پرواز: این فرودگاه به مسافران خدمات مرتبط با پرواز مانند چک کردن بار، تحویل و تحویل گرفتن بار و خدمات مربوط به امنیت فرودگاهی ارائه می‌دهد.

 

 1. خدمات ترانسفر: فرودگاه نوشهر به مسافران خود خدمات ترانسفر از فرودگاه به شهر و بالعکس را نیز ارائه می‌دهد.

با این حال، باید توجه داشت که به دلیل اینکه فرودگاه نوشهر به حجم بالایی از پروازهای گردشگری و مسافری پاسخگوست، بعضی از امکانات و خدماتی ممکن است نسبت به فرودگاه‌های بزرگتر کشور کمتر باشد.

مکان های دیدنی در نزدیکی فرودگاه نوشهر

فرودگاه نوشهر در منطقه ساحلی شمال ایران قرار دارد و این منطقه دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی است. برخی از مکان‌های دیدنی در نزدیکی فرودگاه نوشهر عبارتند از:

 

 1. سواحل دریای خزر: منطقه نوشهر دارای سواحل زیبایی است که شناوری و ورزش‌های آبی مختلفی را برای گردشگران فراهم می‌کند. ساحل جزیره‌کندوان و ساحل بابلسر از جمله سواحل معروف این منطقه هستند.

 

 1. جنگل‌های شمال ایران: در نزدیکی فرودگاه نوشهر جنگل‌هایی مانند جنگل‌های دودانگه و نوشهر وجود دارند که به دلیل طبیعت خود زیبایی خاصی دارند.

 

 1. پارک جنگلی فین: پارک جنگلی فین در فاصله تقریباً 8 کیلومتری از چالوس قرار دارد و اگر شما از چالوس قصد دارید به این پارک جنگلی سفر کنید، بیشترین وقتی که از شما میگیرد 10 دقیقه است که مسیر آن هم آسفالت و خیلی مسیر ساده و آسانی می باشد.

 

 1. آثار باستانی: منطقه نوشهر دارای آثار باستانی و تاریخی مختلفی است که می‌توان به قلعه رودخان، موزه باستانی نوشهر و غار کاریز رود اشاره کرد.

 

 1. روستاهای سنتی: در نزدیکی فرودگاه نوشهر روستاهای سنتی و زیبایی مانند روستای کوهی‌کندوان و روستای نوشهر دیدنی هستند که می‌توانید به آن‌ها سر بزنید.

 

با توجه به اینکه منطقه نوشهر دارای جاذبه‌های زیادی است، می‌توانید از تورهای گردشگری موجود استفاده کنید تا به بهترین نحو از این منطقه بازدید کنید.

معرفی فرودگاه رشت

معرفی فرودگاه رشت

فرودگاه رشت یا فرودگاه سرود به عنوان فرودگاهی مهم در شمال ایران شناخته می‌شود. این فرودگاه در فاصله حدود ۱۰ کیلومتری شرق شهر رشت واقع شده است و در حال حاضر توسط شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به عنوان فرودگاه بین‌المللی خدمات دهی می‌شود.

 

امکانات فرودگاه رشت شامل دو باند فرود و پرواز با طول ۳۴۰۰ و ۳۰۰۰ متر، سالن انتظار مسافران با امکانات رفاهی و خدماتی مانند فروشگاه، رستوران، کافی‌شاپ، اتاق ویژه برای مسافران بین‌المللی، تاکسی‌های فرودگاهی و پارکینگ برای خودروهای مسافران است.

 

فرودگاه رشت به عنوان دروازه ورودی شمال کشور، برای گردشگرانی که قصد بازدید از مناطق ساحلی و جنگلی شمالی را دارند بسیار مناسب است. شهر رشت خود نیز با داشتن بازارهای محلی، آثار باستانی، موزه‌ها و پارک‌های شهری برای بازدید از این منطقه جذاب است. به علاوه، شهرهای ساحلی مانند آستارا، فومن، لنگرود، ماسال و … نیز در نزدیکی فرودگاه رشت قرار دارند که می‌توانید با سفر به این شهرها، از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی آن‌ها لذت ببرید.

مشخصات فرودگاه رشت

مشخصات فرودگاه رشت

فرودگاه رشت یا فرودگاه سرود یک فرودگاه بین‌المللی است که در استان گیلان قرار دارد. مشخصات این فرودگاه به شرح زیر است:

 

 • نام: فرودگاه رشت یا فرودگاه سرود
 • کد فرودگاهی: RAS
 • موقعیت جغرافیایی: شرقی شهر رشت، استان گیلان، ایران
 • فاصله تا مرکز شهر رشت: حدود 10 کیلومتر
 • مساحت: ۴۰۰ هکتار
 • بلندی از سطح دریا: ۲۹ متر
 • تعداد باند فرود: ۲ باند
 • طول بلندترین باند فرود: ۳۴۰۰ متر
 • طول کوتاه‌ترین باند فرود: ۳۰۰۰ متر
 • شرکت مدیریتی: شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران
 • وضعیت: در حال خدمات‌رسانی به مسافران داخلی و بین‌المللی

 

فرودگاه رشت در کجا قرار گرفته است

فرودگاه رشت یا فرودگاه سرود در شرقی شهر رشت، استان گیلان واقع شده است. فاصله این فرودگاه تا مرکز شهر رشت حدود ۱۰ کیلومتر است و مسیر دسترسی به آن با استفاده از خودرو، تاکسی و اتوبوس فراهم است. همچنین از طریق این فرودگاه می‌توان به شهرهای دیگر استان گیلان و شهرهای ساحلی شمالی ایران نیز سفر کرد.

معرفی فرودگاه بابلسر

معرفی فرودگاه بابلسر

فرودگاه بابلسر یک فرودگاه داخلی است که در استان مازندران، در شمال ایران واقع شده است. این فرودگاه در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر بابلسر قرار دارد و از دسترسی آسان به شهرهای مجاور مانند بابل، قائم‌شهر و ساری برخوردار است. مشخصات فنی این فرودگاه شامل یک باند فرود با طول ۲۴۰۰ متر و عرض ۴۵ متر است.

 

شهر بابلسر نیز یکی از شهرهای مهم استان مازندران است. این شهر در ۲۵ کیلومتری شمال غربی بندر نوشهر و در مجاورت کوه‌های البرز و دره‌های ساحلی دریای خزر واقع شده است. بابلسر با داشتن آثار باستانی، پارک‌های بزرگ و مناظر طبیعی زیبا یکی از مقاصد گردشگری محبوب در استان مازندران به حساب می‌آید. از جمله جاذبه‌های گردشگری بابلسر می‌توان به تپه میل، قلعه بابل، موزه علمی کشاورزی، کاروانسرای شاه‌عباسی و مسجد جامع بابلسر اشاره کرد.

امکانات رفاهی فرودگاه بابلسر

امکانات رفاهی فرودگاه بابلسر

فرودگاه بابلسر، یک فرودگاه کوچک داخلی است و به همین دلیل امکانات رفاهی آن نیز کمتر از فرودگاه‌های بزرگتر است. اما این فرودگاه در حال حاضر دارای یک سالن انتظار و یک فروشگاه کوچک برای خرید مواد غذایی، نوشیدنی و لوازم جانبی است. همچنین در فرودگاه بابلسر امکانات امنیتی نظیر دوربین‌های نظارتی، سیستم‌های اعلام و اطفای حریق و همچنین سامانه تهویه مطبوع نصب شده است.

 

همچنین در محیط اطراف فرودگاه بابلسر، مراکز خدماتی همچون هتل‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز خرید وجود دارند که به مسافران و کاربران فرودگاه کمک می‌کنند تا نیازهای خود را در این شهرستان برآورده کنند.

کلام آخر

ما در این مقاله از سایت شمال بریم به معرفی فرودگاه هایی که در شمال کشور فعالیت دارند پرداختیم . گردشگران و مسافران عزیزی که می خواهند به شمال سفر کنند می توانند از این فرودگاه ها استفاده کنند و نزدیکترین فرودگاه را به مکانی که می خواهند سفر کنند داشته باشند. امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. خوشحال می شویمم که نظرات و پیشنهادت خودتان را برای ما ارسال کنید.

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *