شمال کجا بریم؟
0

بندر ترکمن کجاست؟

بندر ترکمن کجاست؟
بازدید 664

بندر ترکمن در غرب استان گلستان قرار دارد. نام قبلی این بندر «بندر شاه» به معنای بندر شاه بوده است. بندر ترکمان از اولین شهرهای ایران بود که توسط راه آهن گسترش یافت.

تاریخچه بندر ترکمن

این شهر در سال 1927 توسط رضاشاه تأسیس شد و دارای 3 اسکله در بندر خود بود و تاکنون می‌توان برخی از بقایای آن را مشاهده کرد. این بندر توریستی و دریای خزر در قسمت غربی شهر قرار دارد که قطعا زیبایی آن را افزایش می دهد.

لباس خاص مردم و کد لباس آنها یکی از خیره کننده ترین نقاط این منطقه است.

اکثر ساکنان این شهر ترکمن و مسلمان سنی هستند (حدود 75 درصد) اما سایر اهالی که فارس، ترک، ارمنی، قزاق و مازندرانی هستند 25 درصد جمعیت دارند.

بندر ترکمن کجاست؟

جاذبه های دیدنی بندرترکمن

در اینجا شما را با مکان ها و مکان های گردشگری این منطقه آشنا می کنیم

جزیره آشوراده

معروف ترین مکان بندر ترکمن آشوراده است. به چند دلیل: اینکه آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر است، یکی از مهم ترین تالاب های جهان است. 40 درصد خاویار ایران از این منطقه می آید و هر ساله این جزیره با منظره پرندگان مهاجر شگفت انگیز است. آشوراده تنها یکی از جزایر سه گانه بازمانده در غرب بندر ترکمن است. قلعه مثلثی شمالی یادگاری از اشغال روس ها است که به ثبت ملی رسیده است. از بندر ترکمان می توانید با قایق به آشوراده بروید که تنها 10 دقیقه با آن فاصله دارد.

بندر ترکمان

اگر می‌خواهید لباس‌های ترکمن، پشمی، پشتی و شبدری‌های رنگارنگ ترکمن، قالی‌ها و لباس‌های با سوزن، گردن‌بند، دستبند و گوشواره سوغاتی بخرید، می‌توانید همه را از بندر ترکمن خریداری کنید. بهترین مکان برای خرید قطعات در این بندر. در صورت تمایل می توانید با قایق های پدالی به دریای پهناور بروید! اسکله در غرب بندر واقع شده است.

بندر ترکمن کجاست؟

منطقه شکار ممنوع صوفیکوم

برای مشاهده گونه های کمیاب حیات وحش مانند روباه ترکمن و کوچکترین پستاندار ایران که حشره خوار کوتوله است می توانید به این منطقه شکار ممنوعه مراجعه کنید. اهمیت این تالاب به دلیل پرنده ای در خطر مانند اردک سفید و عقاب کوتوله سفید است. در فصل زمستان این منطقه مملو از پرندگانی است که پس از سفر بسیار به آن منطقه رسیده اند. گونه های منحصر به فرد و کمیاب مانند عقاب کوتوله سفید و اردک از آفریقا و اروپا، هند و چین، ترکمنستان و چند فلات دیگر به ایران می آیند و زمستان را در این منطقه سپری می کنند. مرداب صوفیکوم محل زندگی 130 پرنده از جمله 9 گونه پرنده مهاجر و 12 گونه پرنده بومی است.

دوشنبه بازار بندر ترکمن

در سفر به بندر ترکمان بهتر است سفر خود را طوری برنامه ریزی کنید که بعدازظهر دوشنبه در آنجا باشید. دوشنبه، بندر ترکمان یکی از جاذبه های این بندر است و صنایع دستی بندر ترکمان را می توان در آن یافت. زنان و مردان صنایع دستی رنگارنگ ترکمن خود را در این بازار به تصویر می کشند. اگر در جای دیگری از بندر به هر دلیلی سوغاتی های گران قیمت ترکمن پیدا کردید، می توانید انواع اقلام را با قیمت های مناسب از این بازار خریداری کنید. دوشنبه ها در بازار بندر ترکمان می توانید کوله پشتی، قالیچه، سوزن دوزی و جواهرات و بسیاری از انواع صنایع دستی دیگر پیدا کنید.

دوشنبه بازار بندر ترکمان در ورودی این شهر قرار دارد.

 

روستای قره قشلی

بندر ترکمان سرزمین اسب های مسابقه است و هر ساله در فصل بهار گردشگران زیادی از مسابقات اسب سواری و کورس های بهاره بندر ترکمن بازدید می کنند. برای دیدن اسب های ترکمن و دیدن مسابقات اسب دوانی باید به روستای قره قشلی در 10 کیلومتری شرق بندر ترکمان و در وسط بندر ترکمن به سمت گرگان رفت.

همچنین علی آباد کتول فاصله چندانی با بندرترکمان ندارد، بنابراین می توانید از جاذبه های گردشگری علی آباد کتول نیز دیدن کنید.

بندر ترکمن کجاست؟

بازار ساحلی بندرترکمان

بازار محلی ترکمن های ایرانی محصولات دست ساز و زندگی روزمره آنها

اقوام ترکمن در ایران فرهنگ و هنر ایرانی را زینت می دهند و دنیایی از زیبایی و عشق به این سرزمین هدیه می دهند. آنها عمدتاً در سواحل شرقی دریای خزر زندگی می‌کنند و اسب‌های ترکمن را پرورش می‌دهند و قالی‌ها و محصولات دست‌باف جذاب آن‌ها را تجارت می‌کنند. برای کسانی که دوست دارند بازارهای محلی خود را ببینند، جایی بهتر از منطقه بندرترکمان و بازارهای ساحلی آن نیست. زندگی در این بازار در میان فروشندگان، فروشندگان و مشتریان به زیبایی جریان دارد. بسیاری از اقوام ترکمن محصولات روزمره زندگی خود مانند محصولات غذایی را از آنجا خریداری می کنند، اما برای گردشگری، اینجا مکانی عالی برای دیدن ترکمن های ایرانی و سوغاتی های زیبای آنهاست. آنها پارچه های ابریشمی رنگارنگ، ابزارهای دست بافت برای اسب سواری، پرده های چادر و قالیچه های قرمز خیره کننده، سوزن دوزی ظریف با طرح های انتزاعی، و لباس های سنتی جذاب و جواهرات منحصر به فرد خود را ارائه می دهند. اگرچه بسیاری از نقاط ایران فرش دستباف ترکمنی اصل را به فروش می‌رسانند، اما بهترین راه برای خرید فرش ترکمن ایرانی واقعی بافته‌شده توسط این قوم، بازدید از بازارهای محلی آنها مانند بازار ساحلی بندرترکمان است. از بندر دریایی فوق العاده بندر ترکمان و بازار ساحلی آن دیدن کنید. بگذارید چشمان شما منسوجات و قالیچه های جذاب و رنگارنگ را تجربه کند و احساس کند که چگونه مشاغل کوچک آنها با شور و شوق در این بازار زنده هستند!.

بندر ترکمن کجاست؟

تاریخچه ساحل و بازار  بندر ترکمان

متأسفانه تا سال 1926 هیچ مدرک مکتوبی در مورد تاریخچه این بندر در دست نیست. با این حال، بدیهی است که بسیاری از اقوام ترکمن که به ایران مهاجرت کرده اند، این منطقه را به دلیل آب و هوای عالی و شرایط مناسب برای کشاورزی و ماهیگیری انتخاب کرده اند. این بندر که در منتهی الیه شرقی ساحل دریای خزر واقع شده است، عمدتاً شامل عشایر ترکمن است که در چادرهای خود زندگی قبیله‌ای را به سر می‌برند (البته امروزه برخی از آنها در منازل ساکن هستند). بدره ترکمان پیش از این سه اسکله داشت که اکنون تنها یکی از آنها وجود دارد و تنها بازار این ساحل در نزدیکی این اسکله قرار دارد. این منطقه به خاطر خاویار و قالیچه های دستبافش که توسط قبایل ترکمن بافته می شود، مشهور است. همچنین یک سایت توریستی فوق العاده برای هر کسی که دوست دارد از فرهنگ اقوام ترکمن در ایران بازدید کند!

بندر ترکمن کجاست؟

محصولات مختلف بازار ساحلی بندرترکمان

نه تنها قالیچه های نفیس عشایری مردم ترکمن به رنگ قرمز زیبا، بلکه بسیاری دیگر از محصولات دستباف ترکمن نیز در اینجا عرضه می شود. از روسری های نرم رنگارنگ آنها با سوزن دوزی منحصر به فرد و پارچه های کتنی گرفته تا جواهرات شگفت انگیز و ابزار زندگی روزمره آنها. برخی از محصولات خاص که فقط با هم در بازارهای ساحلی بندرترکمن می توانید پیدا کنید عبارتند از:

 

فرش، قالیچه و محصولات مرتبط

یکی از صنایع دستی اصلی اقوام ترکمن فارس، فرش در انواع مختلف برای مصارف مختلف است، مانند قالیچه های متوسط با پرزهای پشمی طبیعی برای چادر، قالیچه گلیم، «اسمالیغ» به عنوان پرده دستبافت عروسی، روکش اسب. و کیسه های زین.

 

پارچه و لباس و جواهرات ترکمنی

قبایل ایرانی ترکمن به خاطر لباس‌های زیبا، پارچه‌های ابریشمی نفیس و جواهرات شیک بی‌نظیرشان معروف هستند. اینجا بهترین مکان برای یافتن آداب و رسوم سنتی آنها یا خرید یکی از آن گردنبندهای قبیله ای قبایل ترکمن است.

 

خاویار

آیا تا به حال این غذای گران قیمت را چشیده اید؟ آنها سرشار از مواد معدنی و امگا 3 هستند که برای سلامتی و پوست شما عالی هستند و فقط در مناطق معدودی مانند ایران تهیه می شوند. این غذای لوکس را می توانید در بازار ساحلی بندرترکمان امتحان کنید.

کلام آخر

در این مقاله از شمال بریم به ارائه مطالبی ارزشمند از بندر ترکمن و جاذبه ها و نوع اقلیمی این منطقه بیان کردیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و توصیه می کنیم که حتما از این شهر تاریخی و زیبا دیدن فرماید. خوشحال می شویم که نظرات و پیشنهادات خودتان را برای ما ارسال کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *