شمال کجا بریم؟
0

آشنایی با مسیر های دسترسی به استان مازندران

بازدید 10819

استان مازندران یکی مقاصد سر سبزی و زیبای شمال ایران است. این استان یکی از بخش های گردشگری و توریستی شمال ایران به شمار می رود. جاده های دسترسی به مازندران از میان زیباترین و سر سبز ترین تپه های کوهستانی و همچنین از مسیر های پر از مهیج و مار پیج است.

استان مازندران

در این مطلب از شمال بریم قصد داریم شما را با چگونگی سفر به استان مازندران آشنا کنیم. برای داشتن سفری جذاب و لذت بخش با شمال بریم همراه باشید.

چگونه به استان مازندران سفر کنیم ؟

برای رسیدن به استان مازندران پنج جاده اصلی وجود دارد که به صورت جاده هراز، جاده چالوس، جاده فیروزکوه، جاده قزوین –رشت، آزاد راه تهران – شمال. برای رسیدن به مازندران شما باید یکی از این راه ها را انتخاب کنید و از علاوه بر این که به مقصد برسید از جاده لذت ببرید.

همان طور که می دانید شمال ایران یکی از مناطق گردشگری و توریستی ایران است که سالانه می تواند میزبان چندین میلیون گردشگر ایرانی و خارجی باشد. یکی از اصلی ترین دلایل توریستی بودن شمال سر سبز و جنگلی بودن این موقعیت جغرافیایی به همراه دریای خزر است.

جاده های رسیدن به استان مازندران

برای رسیدن به استان مازندران بهشت ایران زمین می توانید از پنج مسیری به استان مازندران ختم می شود استفاده کنید البته باید توجه داشته باشیداز مسیر هایی باید استفاده کنید که به مبدا شما نزدیک است در ادامه شما را با جاده هایی که به استان مازندران ختم می شوند آشنا می کنیم.

جاده فیروزکوه

یکی از قشنگ ترین جاده های مازندران، جاده فیروزکوه است. این جاده از منظره ای زیبا و باشکوه برخوردار است مسیر جاده فیروز کوه برای رسیدن به استان مازندران 247 کیلومتر است که از قسمت های شرقی استان گلستان شروع می شود و به استان مازندران ختم می شود. اگر می خواهید از جاذبه های گردشگری شهر های ساری، به شهر، بند ترکمن بهره مند شوید، جاده فیروزکوه را برای رسیدن به مازندران را انتخاب کنید.

برای استفاده از جاده فیروزکوه برای رسیدن به استان مازندران می توانید از شرق تهران بزرگراه بسیج به سمت دماوند استفاده کنید و از جاذبه های این مسیر بی نظیر لذت ببرید.

از آنجایی که امنیت رانندگی در مسیر از اهمیت بالایی بر خور دار است باید این مسئله را بدانید که رانندگی در جاده فیروزکوه بسیار امن است و سفری پر از لذت آرامس را برای شما عزیزان به ارمغان می آورد چرا که ترافیک و تصادف در این جاده بسیار کم است.

شاید برایتان جالب باشید بدانید نام دیگر جاده فیروزکوه جاده هفتاد و نه است همچنین جاده فیروز کوه با جاده سوادکوه در میان گردشگران و مسافران شناخته می شود.

جاده چالوس

جاده دیگری که با آن آشنا می شوید جاده چالوس است. این جاده یکی دیگر از قشنگ ترین و بی نظیر ترین جاده هایی است که به استان مازندران منتهی می شود. جاده چالوس از جمله جاده هایی ایت که رفت و آمد زیادی در آن وجود دارد یعنی می توان گفت محبوب ترین جاده ی منتهی به مازندران است. این محبوبیت به گونه ای است که همه گردشگران برای رسیدن به مازندران از این جاده استفاده می کنند.

جاده چالوس که با جاده پنجاه و نه نیز معروف است که می توانید از مسیر های جاده کرج به چالوس، رامسر، تنکابن و…به این جاده دسترسی پیدا کنید و برای رسیدن به استان مازندران از این جاده رویایی عبور کنید. جاده چالوس به گونه ای زیبا و خیره کننده است که تا زمانی که آن را به چشم خود ندیده باشید نمی توانید زیبایی بیش از اندازه آن را تصور کنید.

مسئله قابل توجه ای باید به آن توجه کنید با اینکه جاده چالوس از زیبایی به خصوصی بر خور دار است باید به این موضوع که این جاده با داشتن مسیری مارپیج و همچنین داشتن پیچ و خم های خطرناک بایستی مهارت کافی در رانندگی داشته باشید تا مشکلی غریبان گیرتان نشود از آنجایی که پیج های جاده ای این مسیر به 360 درجه هم میرسد کنترل خودرو از ضرورت های رانندگی در این مسیر است.

جاده هراز

جاده هراز از دیگر مسیر های دسترسی به استان مازندران است. جاده هراز از جمله جاده هایی است که برای گردشگرانی که از تهران می خواهند به سمت مازندران حرکت کنند مناسب است. انتخاب جاده هراز برای کسانی مناسب است که قصد دارند به شهر های آمل، چالوس، رامسر، محمودآباد، شهر نور سفر کنند چرا که این جاده باعث کوتاه شدن مسیر و سریع تر رسیدن به مقصد را برای شما رقم می زند.

جاده هراز به عنوان بهترین وامن ترین مسیر های رسیدن به مازندران است که با نام جاده هفتاد و هفت نیز شناخته می شود. جاده هراز بعد از جاده چالوس دومین مسیر پر تردد به شمال است. طول جاده هراز 183 کیلومتر است که بایستی برای استفاده از این جاده هوشیار باشید و امن رانندگی کنید چرا که برخی از قسمت های جاده هراز برای رانندگی بسیار خطرناک است.

مسیر حرکت جاده هراز به سما مازندران ین گونه است که ابتدا باید از مسیر دماوند به فیروزکوه وارد یک مسیر فرعی شوید و سپس از دماوند به شهر آمل حرکت کنید. توجه داشته باشید که از دیگر زیبایی های مسیر جاده ای هراز وجود پانزده عدد تونل در طول مسیر رسیدن به مازندران است؛ مساحت کلی این پانزده تونل سر جمع به 5700 متر می رسد.

جاده هراز از جمله مسیر هایی است که طولانی ترین تونل به مسافت 1.5 کیلومتر است این جاده بسیار زیبا ولی پر از خطر است پس برای داشتن یک سفر دل پذیر و زیبا حتما مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

هشدار: از سفر در جاده هراز در فصل زمستان اجتناب کنید چرا که از نظر زمین شناسی این مسیر خطرات زیادی دارد.

جاده قزوین – رشت

جاده قزوین- رشت از دیگر مسیرهایی است که به استان مازندران منتهی می شود. این جاده از امنیت بسیاری بر خور دار است. از آنجایی که این جاده، شهر های قزوین و رشت را با یک مسیر جاده ای به هم وصل کرده است به نام جاده قزوین – رشت نام گذاری شده است.

جاده قزوین-رشت به طول 138 کیلومتر است  که شهر های شرقی نظیر تبریز، ارومیه، زنجان، اردبیل و… را به استان مازندران وصل می کند نام دیگر جاده قزوین-رشت آزاد راه شماره یک است.

جاده قزوین رشت از جمله دیگر جاده های دسترسی به مازنداران است که از مسیر جاده ای بسیار زیبایی دارد این جاده در طول مسیر خود حدود ده عدد تونل با مجموع مسافت 5500 متر است.

یکی از دلایل امنیت بیشتر مسیر جاده ای قزوین-رشت این است که کامیون ها، تریلی ها مجاز به ورود به این جاده نیستند از این رو این مسیر اطمینان و آرامش بیشتری دارد.

آزاد راه تهران – شمال

یکی دیگر از راه های دسترسی با ستان مازندران از تهران، جاده تهران – شمال است. این جاده یکی از آزاده راه های شمالی است که به تازگی به بهره داری رسیده است و تازه ساخت به شمار می رود. این جاده به مسیر های مختلفی دسترسی دارد که شهر تهران  را به چالوس زیبا متصل می کند.

جاده نهران – شمال به موازات جاده کرج – چالوس که با یک تقاطع غیر همسطح به منطقه کمربندی چالوس – تنکابن وصل است. مسیر جاده ای تهران – شمال 60 کیلومتر است که نسبت به جاده های دیگر به مازندران بسیار نزدیک است و شما می توانید با پیمودن حدود دو ساعت راه به استان مازندران برسید.

از آنجایی که آزاد راه تهران – شمال در چهار فاز مختلف طراحی و ساخته شده است از این رو تردد در این جاده با محدودیت خاصی بر خور دار است.

کلام آخر

در این مطلب از شمال بریم شما را با جاده های که به استان مازندران دسترسی دارند و برای سفر به شمال از کدام جاده ها استفاده می شود آشنا کردیم. امیدواریم این مطلب از شمال بریم همانند دیگر مطالب سایت برای شما عزیزان مفید واقع گردد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *