شمال کجا بریم؟
0

دریاچه سقالسکار کجاست؟

دریاچه-سقالکسار
بازدید 1351

 

از استان گیلان می توان به عنوان تکه ای از بهشت در شمال کشور یاد کرد.هر نقطه از این منطقه سرسبز پر است از مکان های دیدنی اعجاب انگیز که بازدید از هر کدام از آنها خاطره ای به یاد ماندنی برای شما رقم بزند. این مناطق سالانه بازدید کنندگان زیادی به این اماکن سفر میکنند. یکی از این دیدنی های استان گیلان در شهر رشت روستای سقالکسار و سد ان یا همان دریاچه سقالکسار است. که گردشگران زیادی به سوی خود جذب میکند. دریاچه  که ل.کیشن فیلم سینمایی ماهی گربه نیز بوده است و دارای امکاناتی مناسب است  با فاصله کم از شهر رشت واقع شده است . از این دریاچه میتوان به عنوان یکی از بکر ترین و و زیباترین دریاچه های شمال کشور از ان یاد کرد امروز در این مقاله با ما در شمال بریم همراه باشید تا هر آنچه که باید درباره سفر و بازدید از این دریاچه بدانید به شما بگوییم.

مطالب مرتبط: آشنایی با چهار تا از بهترین جاذبه های استان گیلان

دریاچه سقالکسار

آشنایی با سقالکسار

دریاچه سقالکسار روستای سقالکسار که در فاصله 16 کیلومتری جنوب  شهر رشت استان گیلان قرار دارد. این روستا جزو توابع شهرستان رشت به شمار میرود و در دهستان لاکان و جاده جیره واقع شده است. این روستا به نام سالکه سار نیز نزد محلی ها شناخته میشود. 95 حدود 689 نفر در این روستا سکنا گزیدند.روستای سقالکسار که در فاصله 324 کیلومتری تهران واقع شده است با آب و هوایی معتدل در ارتفاع 50 متری از سطح دریا قرار دارد شما با چهار و نیم ساعت رانندگی از تهران به سمت این دریاچه میتوانید به مقصد خود برسید.

مطالب مرتبط: راهنمای گردشگری گیلان

دریاچه سقالکسار که در واقع یک سد خاکی به شمار می رود بزرگترین دریاچه منطقه به حساب میاد و به یکی از مکان های محبوب و مشهور این منطقه به حساب می آید ولی در این منطقه در اطراف مزار آقا سید شریف که در حوالی شهرستان شفت واقع شده دریاچه های زیادی را میتوان مشاهده کرد که اغلب آنها دارای زیبایی های منحصر فردی برای خود هستند. اغلب محلیان در این منطقه نیز مانند اغلب محبیان این نواحی به دامداری و پرورش ماهی و کشاورزی مشغول هستند در بدو ورود شما به این ناحیه می توانید مزارع مختلف برنج و …. را در این منطقه مشاهده کنید.

آدرس: گیلان، رشت، فلکه انتظام، کیلومتر 10 جاده جیرده، بعد از بقعه آقا سید شریف، سقالکسار(مشاهده بر روی نقش گوگل مپ)

مسیرهای دسترسی به سقالکسار

اگر شما قصد داشته باشید که از مبدا تهران به روستای سقالکسار سفر کنید باید به وسیله آزادراه تهران به کرج و بعد از ان کرج به و قزوین و سپس قزوین به رشت به سمت رشت حرکت کنید. بعد از عبور از عوارضی مربوط به شهر رشت و پلیس راه ان باید قبل از رسیدن به شهر رشت در تقاطع روگذر به سمت شهر فومن بپیچید.بعد از طی کردن حدود 14 کیلومتر در جاده فومن به انتهای جاده لاکان خواهید رسید. بعد از مشاهده کردن بقع آقا سید شریف باید به طرف چپ گردش کنید تا وارد روستای زیبای سقالکسار بشوید. با دنبال کردن مسیر و نگاه به تابلو ها که شما را به سمت دریاچه راهنمایی میکنند میتوانید به دریاچه سد خاکی سقالکسار دسترسی داشته باشید.

دریاچه سقالکسار

برای سفر به روستای سقالکسار از مبدا رشت چندین راه مختلف وجود دارد. شما میتوانید با استفاده از میدان گاز از مبدا آنجا وارد جاده لاکان شوید. پس از طی کردن حدود 10 کیلومتر در این جاده به انتهای جاده لاکان خواهید رسید و در این مان باید وارد جاده فومن بشوید پس از ان با طی کردن حدود چهار کیلومتر با بقعه آقا سید شریف روبرو خواهید شد در این نقطه باید به سمت چپ بپیچید  و وارد روستای  سرسبز سقالکسار بشوید. البته شما میتوانید با استفاده از فلکه رازی رشت نیز به این مکان دسترسی داشته باشید فقط کافیست خودتان را به این لکه برسانید و بعد از طریق آن وارد جاده شیون قومنی بشوید و پس از طی کردن ام وارده جاده جیرده شده تا به روستا و دریاچه سد خاکی سقالکسار برسید.

مطالب مرتبط:بهترین مناطق گردشگری گیلان

جاده روستای سقالکسار کاملا آسفالت و هموار است پس نیاز نیست نگران خودرو و خاکی بودم این جاده باشید. اگر قصد اقامت اطراف دریاچه را دارید میتوانید با پرداخت هزینه ای حدود پنج هزار تومانی وارد محوطه سقالکسار بشوید. و  در این ناحیه برپایی پیک نیک بپردازید. البته پارک کردن ماشین بیرون از محوطه هزینه ای برای شما در بر ندارد. اگر شما دوست دارید از سکوت و آرامش دریاچه لذت ببری بهتر است در اواسط هفته به این منطقه مراجعه کنید چون در اواخر هفته و روزهای تعطل ازدحام جمعیت در این منطقه زیاد شده و ان سکوت معمول خود ندارد البته در سال های اخیر به دلیل معروف شدن این دریاچه و توجه مردم به ان و استفاده ان به دلیل لوکیشن فیلم سینمایی ماهی و گربه توجه زیادی را به سمت خود جلب کرده و توانسته گردشگران زیادی را به سمت خود جلب کند. شما در مسیر این منطقه و اطراف دریاچه میتوانید از تولیدات محلی ها خرید کنید و این تولیدات میتواند گزینه مناسبی برای سوغاتی های شما باشد.

دریاچه سقالکسار

حرف آخر

این دریاچه و روستا مانند همه ی مکان های طبیعی در کشور سرمایه های ما و کشور به حساب می آید این وظیفه ما است که با حفظ و نگهداری از این سرمایه های وطنی سعی و تلاش  کنیم که این میراث با ارزش را برای آیندگان و فرزندان خود حفظ کنیم. در سال ها اخیر به دلیل افزایش بازدید از این اماکن و متاسفانه بی توجهی مسافران و عدم رسیدگی بعضی از این امکان بکر بودن و زیبایی خود را از دست داده اند و دیگر ان طراوت و شادابی و نشاط خود را ندارند. لازم است هنگام سفر به این مناطق همیشه یک سطل زباله همراه خود داشته باشیم که علاوه بر جمع کردن زباله های خودمان در صورت امکان برخی از زباله های رها شده در طبیعت را نیز جم کنیم تا شاید بتوانیم سهمی در حفظ این میراث داشته باشیم. شما نیز اگر تجربه به این منطقه یا مناطق دیگر از شمال کشور را داشته اید برای ما در این کامنت ها بنویس تا سایر دوستان نیز بتوانند استفاده کنند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *