شمال کجا بریم؟
0

معرفی ییلاق چمستان | جنگل واز

جنگل واز
بازدید 1387

استان مازندران، یکی از بزرگترین و متراکم ترین استان های شمالی کشور که تا سال 1400 در نقشه شهری، 22 شهرستان را شامل می شد. ظرفیت های گردشگری و طبیعت استان مازندران به قدری خوب است که با نگاه به هر گوشه از این استان جاذبه ها و مناطقی را مشاهده میکنیم که به جرات میتوان گفت در کل خاورمیانه خاص هستند. از جمله مناطق بی نظیر مازندران می توان به بافت های جنگلی، دریاچه ها، بخش های کوهستانی و خیلی موارد دیگر که از ویژگی های برجسته مازندران هستند اشاره کرد. همچنین می توانید با جاذبه های تاریخی مازندران نیز آشنا شوید.

اما اگر بخواهیم در مورد کوه های مازندران حرف بزنیم همین بس که قله دماوند واقع در شهرستان آمل، مرتفع ترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان در کل آسیا و خاورمیانه است و یا بخواهیم بافت های جنگلی آن را نام ببریم می توان به پارک جنگلی هایی که در این استان پدید آمده اند اشاره کرد، جنگل های هیرکانی که از جمله میراث های طبیعی کشور می باشد بخش عمده ای از بافت جنگلی مازندران را تشکیل داده است.

اما در این مقاله شمال بریم مناطق جنگلی واز را انتخاب کرده است که برای شما معرفی کند. جنگل واز که در بین مردم محلی بیشتر به ییلاقی بودن شهرت دارد، در جنوب چمستان واقع شده است و مسیر دسترسی به آن هم از شهر نور می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اگر علاقه مند به آشنایی با جاذبه های استان مازندران هستید می توانید مقاله بهترین جاذبه های طبیعی مازندران را مطالعه کنید.

پارک جنگلی واز کجاست؟

منطقه توریستی واز، یکی از بهترین و زیبا ترین منطقه های گردشگری و توریستی می باشد که در جنوب چمستان، از توابع شهر نور واقع شده است. منطقه گردشگری واز به خاطر آب و هوای بسیار مطبوع و جاده های پر پیچ و خم که از میان درختان هزار ساله عبور می کند شهرت دارد، از جمله مهم ترین ویژگی های بافت واز، آب و هوای آن است که در اکثر فصل های سال خنک و بسیار مطبوع می باشد ولی فقط در زمستان سرمای آن کمی اذیت کننده می شود.

نام دیگر این منطقه ییلاق واز است که به دلیل همسایگی با چمستان و نزدیکی به آن، ییلاقی برای چمستان محسوب می شود. اگر از علاقه مندان سفر به مازندران و این نقطه از شهر نور هستید حتما قبل سفر از وضعیت جاده ها و شرایط جوی باخبر شوید چون ممکن است در ایام تعطیل و یا آخر هفته ها این منطقه به دلیل محبوبیت در مازندران شلوغ باشد. همچنین اگر عاشق مسافرت در فصل زمستان هستید پیشنهاد می کنیم مقاله انتخاب لباس مناسب برای سفر به شمال در فصل زمستان را مطالعه کنید.

جنگل واز

مطالب مرتبط : جاذبه های گردشگری مازندران در بهار

دسترسی به منطقه واز

برای دسترسی به منطقه گردشگری واز کافیست فقط خود را ابتدا به استان مازندران برسانید، بعد از این که به مازندران رسیدید فقط یک راه موجود است که شما را به این منطقه وصل می کند که در ادامه آن را معرفی و بررسی می کنیم.

همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شده است در توابع آمل واقع شده است، به همین علت برای رسیدن به منطقه حفاظت شده باید مسیر خود را از کمربندی امامزاده عبدالله آمل به سمت چمستان پیش بگیرید. بعد از این که به چمستان رسیدید مسیر خود را تا میدان اصلی شهر چمستان ادامه دهید و بعد مسیر خود را به سمت مسیر جنگلی جوربند تغییر دهید. مسیر جنگلی جوربند را در حدود 25 الی 30 دقیقه ادامه می دهید که در انتها به روستای زیبای واز می رسید. مسیر کوهستانی که در بعد از روستای واز قرار دارد مستقیماً شما را به منطقه حفاظت شده واز می رساند.

در اینجاست که شما خود را در میان انبوهی از پوشش های گیاهی و درختان سربه فلک کشیده و همچنین رودخانه های خروشان که برخی از آن ها فصلی و برخی دیگر دائمی هستند، می بینید. نسیم خنکی که از میان علف زارهای مرتفع واز به سمت پوشش جنگلی هدایت می شود و برگ های درختان را با خود در جنگل همراه می کند، حتی برای چند ساعت هم که شده ذهن شما را از دل شلوغی و وارونگی بیرون می کشد و می توانید معنای واقعی آرامش را در این موقعیت مکانی از استان مازندران تجربه کنید.

مسیر های منتهی به ییلاق واز

مطالب مرتبط : آشنایی با مسیرهای دسترسی به مازندارن

بهترین فصل برای سفر به منطقه گردشگری واز

همان طور که تا اینجای مقاله متوجه شده اید، منطقه گردشگری واز خصوصیات یک ییلاق را نیز شامل می شود و مناسب ترین گزینه برای فرار از گرمای تشدید شده شهر می باشد. بیشتر اوقات در این منطقه هوای خنک و مطبوع غالب است و شما می توانید با حضور در این منطقه خنکی نسیمی که از دامنه های مرتفع شروع به وزیدن می کند را کاملاً احساس کنید.

در مورد این که بهترین فصل برای سفر به این منطقه کدام است باید بگوییم که فصل های تابستان، بهار و تا اواسط فصل پاییز، شرایط برای مسافرت بسیار خوب است ولی نکته ای که بسیار مهم می باشد این است که اگر قصد دارید در اواخر فصل پاییز و یا در فصل زمستان به این منطقه سفر کنید حتما تجهیزات و لباس های مناسب را به همراه خود داشته باشید و از همه مهمتر قبل از سفر از وضعیت جاده ها و شرایط جوی حاکم بر منطقه اطلاع داشته باشید. همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله لباس مناسب برای سفر به شمال در فصل پاییز، دیدن کنید.

پارک جنگلی واز

معرفی برخی جاذبه های منطقه واز  

منطقه حفاظت شده واز به دلیل وسعت زیاد و همچنین امتداد آن در بین مرتع های پست و دشت های وسیع و ناحیه های کوهستانی به همراه پوشش های درختی آن سبب شده است که بیشتر انتظارهای مسافرانی را که به این منطقه سفر می کنند را جوابگو باشد. پوشش گیاهی غنی و همچنین زیست جانوری از دیگر قسمت جاذبه های منطقه حفاظت شده واز می باشد که در ادامه به آن بیشتر خواهیم پرداخت.

کوه واز

مطالب مرتبط : آشنایی با پارک جنگلی نور

طبیعت منطقه واز

منطقه حفاظت شده واز مساحتی در طول 9 هکتار را شامل می شود که می توان آن را در چند بخش دشت های مسطح، منطقه کوهستانی، بافت جنگلی تقسیم بندی کرد. پوشش گیاهی در دشت های وسیع و چمنزارهای این ییلاق آب و هوای بسیار خنکی دارند و زیبایی آن در فصل بهار چند برابر می شود، زمانی که گل های شقایق و  برخی گل های وحشی دیگر در این دشت ها به صورت متراکم رشد می کنند و گسترش می یابند، منظره ای بی نظیر را در دل این منطقه رقم می زنند.

مناطق کوهستانی نیز که اصلی ترین دلیل آب و هوای خنک واز می باشد با دامنه های کوتاه شروع می شود و در آخر به قله بلند کوه ها که پشت سر هم واقع شده اند، منتهی می شود، بافت جنگلی که یکی از مهم ترین هدف های گردشگران برای گشت و گذار در بین درختان آن می باشد، از آب هوای مطبوع و خنک برخوردار است و شما می توانید ساعاتی را در جنگل بگذرانید.

 

زیست جانوری  

به دلیل بکر بودن و شرایط مساعد این منطقه گونه های جانوری متنوعی در این منطقه حضور دارد به عنوان مثال خرس قهوه ای، پلنگ، شغال، گراز و مارال از مهم ترین گونه های جانوری این منطقه حفاظت شده می باشد.

پوشش جانوری هیرکانی

کلام خر

منطقه حفاظت شده واز از جمله قطب های گردشگری واقع در توابع شهر نور استان مازندران می باشد که اگر علاقه مند به داشتن یک تجربه زیبا و به یادماندنی از سفر خود هستید توصیه می کنیم حتماً به این منطقه سفر کنید. در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

 

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *